Nad wyborem takiej formy kształcenia zastanawia się coraz większa liczba osób. Studia podyplomowe są idealnym sposobem na podniesienie posiadanych kwalifikacji po skończeniu wyższej uczelni. Nie bez powodu cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród osób, które chcą pogłębić wiedzę, zwiększyć możliwości awansu i umocnić swoją pozycję zawodową na rynku pracy. Jakie studia podyplomowe wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kierunku tzw. podyplomówki?
W tym tekście przeczytasz:
Studia podyplomowe – dla kogo?
Studia podyplomowe to doskonała propozycja dla osób, które mają wyższe wykształcenie na poziomie licencjata, inżyniera bądź magistra. Oznacza to, że na „podyplomówkę” mogą się również zapisać studenci. Pod warunkiem, że wybrali studia dwustopniowe i posiadają już tytuł inżyniera lub licencjata. Najprościej jest pogodzić ze sobą kalendarz zajęć odbywających się w trybie zaocznym, czyli wyłącznie w weekendy.
Studia podyplomowe cieszą się także dużym powodzeniem wśród wypalonych pracowników, którzy poszukują pewnej odmiany w życiu zawodowym. Taka forma kształcenia może być doskonałym narzędziem do zmiany zawodu. O studiach podyplomowych powinny też pomyśleć osoby, którym zależy na pogłębieniu wiedzy w wybranym obszarze. „Podyplomówka” jest idealną opcją dla ambitnych pracowników, menadżerów czy nauczycieli, chcących zdobyć nowe kwalifikacje oraz uprawnienia konieczne do wykonywania zawodu.
Dlaczego warto zdecydować się na studia podyplomowe?
Z reguły to jeden z najpopularniejszych sposobów, by poszerzyć wiedzę w konkretnym zakresie lub ułatwić sobie start w nowej pracy. Studia podyplomowe umożliwiają rozwój intelektualny i są szansą na szybkie przebranżowienie się. Młodzi ludzie lub osoby w średnim wieku decydują się na „podyplomówkę” z kilku ważnych powodów. Do najczęstszych należy zwiększenie szansy na wyższe zarobki i przyspieszenie kariery zawodowej czy możliwość zawarcia nowych znajomości oraz poszerzenia własnej sieci kontaktów.
Studia podyplomowe to forma kształcenia, która charakteryzuje się wąskim zakresem tematycznym. „Podyplomówka” przygotowuje nie tylko pod względem teoretycznym, ale też praktycznym. Program studiów podyplomowych dotyczy konkretnej specjalizacji i skupia się na zaprezentowaniu określonej tematyki powiązanej z wykonywanym zawodem. Studiowanie na interesującym nas kierunku jest sposobem na samorealizację oraz stanie się ekspertem w wybranej dziedzinie.
Czym kierować się przy wyborze studiów podyplomowych?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad lokalizacją. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza szkoły podyplomowe w dużych miastach Polski, będących ważnymi ośrodkami naukowo-kulturalnymi. Do takich można zaliczyć m.in. Kraków, Warszawę, Wrocław czy Poznań. Istotne znaczenie przy wyborze studiów podyplomowych ma program danego kierunku oraz terminarz zjazdów. Najlepiej też sprawdzić, kto wykłada na uczelni i w jaki sposób organizuje ona rekrutację. Warto też poszukać aktualnych opinii o wybranym kierunku.
Oferta dydaktyczna jest na tyle szeroka, że bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Jakie studia podyplomowe wybrać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od naszych zainteresowań i potrzeb. Najlepiej zastanowić się nad tym, czy zdobyta wiedza nie zdezaktualizuje się zbyt szybko, a wybrany kierunek pozwoli nam zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu. Warto wnikliwie prześledzić program studiów po to, by przekonać się czy jesteśmy w stanie podołać wyzwaniu.
Studia podyplomowe w stolicy Małopolski
Szczególnym uznaniem cieszą się szkoły dla absolwentów uczelni wyższych zlokalizowane w Krakowie. Ciekawe studia podyplomowe oferuje na przykład Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji. Oferta dotyczy kilkudziesięciu kierunków, których celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wybranego zawodu. Osoby zainteresowane studiami podyplomowymi mogą wybrać m.in. bibliotekoznawstwo, doradztwo zawodowe, dydaktykę języka polskiego jako obcego, edukację dla bezpieczeństwa, etykę, logopedię czy zarządzenie oświatą. Więcej informacji znajduje się na stronie https://kire.pl/oferta/studia!