Radiatory są wykorzystywane do zarządzania ciepłem w różnorodnych maszynach, a także urządzeniach elektronicznych. Ich szerokie zastosowanie obejmuje nawet systemy naturalne. To tylko potwierdza to, jak ważne są te elementy w czynnościach wykonywanych codziennie, zarówno przez zwykłe osoby, jak i specjalistów. Dlatego warto się zapoznać z tym, jakie są rodzaje radiatorów, jak działają te elementy, a także jaki ma wpływ i na co ich charakterystyczna konstrukcja i materiały wykonania.

Do czego służą radiatory?

Te charakterystyczne elementy są wykorzystywane do tego, aby utrzymać prawidłową temperaturę w najważniejszych częściach instalacji. Mogą być używane jako samodzielny element całego systemu odprowadzającego, a także być wspomagane dodatkowymi urządzeniami mechanicznymi, na przykład wentylatorem, osadzonym na górze elementu. 

Najważniejsze funkcje radiatorów

Najważniejszym zadaniem, jakie realizują radiatory, to odprowadzanie ciepła z instalacji, które może być generowane poprzez jej poszczególne komponenty. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa specyficzna architektura elementu, która zawiera proste lub rozkloszowane lamele. 

Jak działa radiator?

Działanie radiatora polega na przenoszeniu ciepła generowanego przez urządzenia elektroniczne lub mechaniczne do medium płynnego. Może to być na przykład powietrze lub substancja chłodząca. Dzięki nim ciepło jest rozprowadzane poza obszar całej instalacji.  Dzięki temu temperatura systemu jest optymalna dla jego prawidłowej pracy.

W jakich instalacjach są stosowane radiatory?

Elementy są najczęściej używane w komputerach do chłodzenia procesorów, układów GPU, czy niektórych chipsetów, a także modułów pamięci RAM. Oprócz tego radiatory stosuje się w urządzeniach półprzewodnikowych oraz tych o dużej mocy, czy optoelektronicznych, na przykład laserach, czy diodach elektroluminescencyjnych (LED), w których rozpraszanie ciepła przez budowę samej konstrukcji jest niemożliwe.

Radiator – konstrukcja oraz materiał wykonania

Architektura radiatora jest zazwyczaj prostokątna lub kwadratowa. Element wykonuje się z takich materiałów jak miedź lub aluminium. Dzięki temu dobrze przewodzi ciepło. W przypadku montażu tego elementu zwraca się uwagę na prawidłową metodę mocowania oraz odpowiednie materiały interfejsu termicznego, co także wpływa na temperaturę matrycy na przykład układu scalonego. Kolejnym aspektem jest trwały klej lub pasta termiczna, które dobrze wpływają na działanie radiatora, wypełniając szczeliny powietrznej między tym komponentem a rozpraszaczem ciepła na urządzeniu.

Najpopularniejsze odmiany radiatorów – czym się różnią?

Do dwóch najczęściej spotykanych odmian radiatorów zalicza się typ pasywny i aktywny. W pierwszym przypadku działanie opiera się na naturalnej konwekcji. Oznacza to, że wyporność gorącego powietrza powoduje jego przepływ poprzez system radiatora. Radiatory pasywne są częścią układów takich jak na przykład pamięć RAM, czy system chłodzenia karty graficznej.

Radiatory aktywne – jak działają?

Drugą najpopularniejszą odmianą radiatora, jest typ aktywny.  Wykorzystuje tzw. wymuszone powietrze do zwiększenia przepływu płynu w gorącym obszarze. To wymuszone powietrze jest zazwyczaj wytwarzane przez dodatkowe elementy działające mechanicznie, jak wentylator lub dmuchawa. Może być również generowane przez sam ruch całej instalacji. Dzieje się tak, na przykład podczas jazdy motocyklem, gdzie jego silnik jest odsłonięty, powietrze przepływa wzdłuż żeber. Radiatory aktywne są wykorzystywane także w laptopach. 

Gdzie kupić radiator o wysokiej jakości?

Wybierając radiatory, czy to pasywne, czy aktywne, należy sugerować się dwiema kwestiami. Pierwsza z nich to odpowiednie parametry techniczne, a druga to producent. Ze względu na fakt, że odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu niemal każdego urządzenie, w którym się znajdują, powinny pochodzić od sprawdzonych wytwórców, takich jak na przykład Fischer. 

fot. materiały prasowe avt.pl

Jak wybrać studia podyplomowe?
8 aplikacji mobilnych przydatnych podczas bliższych i dalszych podroży