Dobre notatki to klucz to łatwiejszej nauki. Zwyczaj spisywania najważniejszych informacji przydaje się już od etapu szkoły podstawowej, po studia wyższe, czy kursy doszkalające dla dorosłych. Jak robić notatki, które łatwo zapamiętać? Najważniejsza jest dobra organizacja treści, a także akcesoria takie jak karteczki oraz kolorowe zakreślacze.

Zorganizuj swoje notatki

Jeśli materiału do nauki jest naprawdę dużo, lepiej zainwestować w spory notatnik. Nie ma sensu kupować kilka małych arkuszy, ponieważ jeden egzemplarz pozwala mieć pod ręką wszystkie treści. Dzięki jednemu notatnikowi nauka poza domem będzie znacznie łatwiejsza i wygodniejsza. Ponadto, aby dobrze odnaleźć się w ważnych informacjach, trzeba je najpierw odpowiednio pogrupować. Najlepiej każdą stronę poświęcić na inny dział lub tematykę, umieszczając w górnej części główny tytuł. Odpowiednia organizacja treści ułatwia ich zapamiętywanie. Informacje najważniejsze lub trudne w nauce można dodatkowo oznaczyć samoprzylepnymi, kolorowymi karteczkami. Pełnią one funkcję dodatkowych zakładek w notatniku. Można też rozpisać na nich wskazówki dotyczące wybranej informacji.

Postaw na kolorowe zakreślacze

Powstało już wiele badań, które potwierdzają mocną zależność kolorów i skuteczności zapamiętywania. Wyróżnienie tekstu odpowiednią barwą sprawia, że odbiór wzrokowy informacji staje się zdecydowanie mocniejszy. Jeśli oznaczysz tytuły lub najistotniejsze słowa czy zdania kolorowym zakreślaczem, łatwiej przypomnisz je sobie podczas powtarzania materiału. Ponadto stosowanie różnorodnych barw w wyróżnieniu wybranych fragmentów oddziałuje nie tylko na pamięć, ale również na emocje. Zakreślacze stanowią więc podstawę dobrych notatek. Pamiętaj, że skuteczność odtworzenia informacji podkreślonych pisakiem zależy od konkretnego koloru. Na pamięć i skupienie uwagi na tekście działa najlepiej barwa pomarańczowa i żółta, ale warto też używać niebieskiego czy różowego. Oznacz tymi kolorami tytuły, istotne dane, czy trudne do utrwalenia treści. Sięgając po zakreślacze, można łatwiej wyrobić sobie nawyk tworzenia dobrze zorganizowanych notatek.

Książki dla młodzieży na jesienne wieczory
Ekskluzywne akademiki Basecamp w Łodzi - co warto o nich wiedzieć?