Praca zdalna, z obowiązku wynikającego z pandemicznych obostrzeń, stała się w wielu firmach standardem. Home office to wygoda i oszczędności na dojazdach, ale także zagrożenia związane m.in. z nieergonomicznym stanowiskiem pracy. Bo podstawą wydajnej, komfortowej i bezpiecznej pracy z domu jest dopasowane biurko. Jakie wybrać? Czytaj dalej.

Dlaczego odpowiednio dopasowane biurko jest tak ważne?

Brak ergonomicznego stanowiska pracy prędzej czy później odbija się nie tylko na wydajności pracownika, ale również na jego samopoczuciu i zdrowiu. W domu lub mieszkaniu, poza nadzorem kierownictwa i behapowców, zasady ergonomii są często bagatelizowane, a nawet ignorowane. Zdarza się nam pracować przy stole w jadalni, stoliku kawowym czy biurku dziecka. O ile sporadyczna praca w takich warunkach może nie być szczególnie uciążliwa, to codziennie, po osiem godzin, tak pracować się nie da. Warto „ukraść” chociaż skrawek pomieszczenia, np. salonu, i stworzyć w nim strefę home office umożliwiającą pracę w skupieniu, spokoju i wygodzie. Wystarczy w niej bazowe wyposażenie: odpowiednio duże biurko pod komputer, fotel z regulacją i oświetlenie kierunkowe. W tym artykule skupimy się na wyborze biurka.

Zacznij od określenia wymiarów blatu i wysokości biurka

Dostępne w salonach meblowych biurka różnią się wymiarami: szerokością, głębokością i wysokością blatu. Jeśli interesuje Cię biurko na komputer, zastanów się, ile miejsca potrzebujesz, by zmieścić – ale nie upchnąć – wszystkie sprzęty i akcesoria. Dodaj do tego przestrzeń niezbędną na swobodne ułożenie rąk, robienie notatek czy przeglądanie papierów. Standardowe biurka mają wymiary 120-160 cm szerokości, 80-90 cm głębokości i 72-75 cm wysokości. Model mieszczący się w tych granicach to wystarczające duże biurko pod komputer. Spełni wymagania większości użytkowników, ale oczywiście nie wszystkich. Możesz potrzebować znacznie większego (mniejszego) lub wyższego (niższego) biurka. Wybór zależy od charakteru Twojej pracy, wzrostu, indywidualnych preferencji oraz dostępnego miejsca w pomieszczeniu.

Jakie biurko do pracy z domu sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Małe czarne biurko idealnie sprawdzi się w niewielkiej strefie home office. Biurko pochodzi z aktualnej oferty Salonów Agata

Przemyśl funkcjonalność biurka

 

Biurka różnią się wyposażeniem. Mowa nie tylko o szufladach i szafkach, ale również o innych elementach i rozwiązaniach, które usprawniają pracę i ułatwiają utrzymywanie porządku w strefie roboczej. Bez wątpienia warte rozważenia jest biurko z funkcją regulacji wysokości blatu. Umożliwia ono pracę w trybie sit-stand, rekomendowanym m.in. przez fizjoterapeutów. Dodatkowo pozwala współdzielić stanowisko komputerowe z innymi domownikami, np. z dziećmi. Jeśli planujesz często zmieniać wysokość blatu, przyda Ci się biurko elektryczne. Jego główną i w zasadzie jedyną wadą jest, jak łatwo się domyślić, cena.

Zastanów się nad designem biurka

Biurko, które ma stanąć w domu, np. w Twoim wypieszczonym w każdym calu salonie, powinno dobrze współgrać z wystrojem pomieszczenia. Praca w estetycznym otoczeniu jest o niebo przyjemniejsza. W salonach meblowych znajdziesz biurka zaprojektowane we wszystkich modnych obecnie stylach aranżacyjnych. Popularnością cieszą się m.in. biurka nowoczesne, loftowe i skandynawskie.

Wiesz już, jakie wymiary, funkcje i design powinno oferować Twoje idealne biurko do pracy z domu. Teraz czas skonfrontować wszystkie wymagania z możliwościami: wolnym miejscem w pomieszczeniu i dostępnym budżetem. Zakup biurka warto potraktować jako inwestycję – nie tylko w wygodę i efektywność zdalnej pracy, ale przede wszystkim w swoje zdrowie.

Czy do wystawienia recepty online konieczna jest wizyta u lekarza?
Jak wybrać studia podyplomowe?