Trądzik to nie tylko zmora nastolatek. Coraz częściej przydarza się osobom w wieku dojrzałym. Trądzik u dorosłych może przybierać formę bolesnych, podskórnych stanów zapalnych. Zauważasz u siebie białe krostki na twarzy? Mogą to być pryszcze, albo prosaki. W dzisiejszym artykule odpowiadamy, jak je rozróżnić i jak skutecznie pozbyć się jednych i drugich.

Trądzik kontra prosaki. Jak je rozróżnić?

Wspomnieliśmy, że krostki na twarzy mogą mieć różny charakter. Rozpoznanie i prawidłowa diagnoza są kluczem do ich skutecznego zwalczenia. Czym się różnią krostki o charakterze trądzikowym od prosaków?

1. Zmiany o charakterze trądzikowym

To krostki z białą wydzieliną, zwieńczone białym lub żółtawym czubkiem. Krosty trądzikowe są często bolesne i napuchnięte, mogą też powodować swędzenie. Przyczyn powstawania trądziku jest wiele. Do najpowszechniejszych należą: zatkane pory skóry, genetyka i zmiany hormonalne, nieodpowiednia dieta, a także źle dobrana pielęgnacja.

2. Białe krostki na twarzy, czyli prosaki

Prosaki to krosty, które tworzą skupiska na twarzy (pojawiają się w grupach lub po kilka jednocześnie).  Bywają niewielkich rozmiarów i są  twarde w dotyku, ale nie swędzą ani nie powodują bólu. Białe krostki na twarzy są niczym innym jak niewielkimi cystami i powstają przez zapchanie mieszków włosowych nadmiarem sebum.

Jak zwalczyć trądzik? Najlepsze sposoby

Podstawą profilaktyki przeciwtrądzikowej jest oczyszczanie twarzy i złuszczanie naskórka. Dlatego rano i wieczorem, po starannym demakijażu oczyszczaj skórę twarzy za pomocą kosmetyków dedykowanych cerze ze skłonnością do trądziku.

Równie ważne w walce z trądzikiem jest regularne usuwanie martwego naskórka. Do tego celu służą peelingi enzymatyczne lub mechaniczne, a także nieinwazyjne zabiegi dostępne w salonach kosmetycznych. Doskonałym sposobem na pozbycie się trądziku jest innowacyjny peeling węglowy, wykonywany przy użyciu lasera. Zabieg jest dostępny w specjalistycznych gabinetach i cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ nie tylko pomaga szybko i sprawnie pozbyć się trądziku, ale także redukuje blizny potrądzikowe, a nawet niweluje przebarwienia skóry. Laserowy peeling węglowy pomaga zmniejszyć widoczność porów poprzez usunięcie nagromadzonego sebum. To szybka poprawa kondycji skóry!

Jak pozbyć się prosaków?

Nie ma wiele domowych sposobów na pozbycie się prosaków. Jedno jest pewne: w żadnym razie nie należy ich wyciskać! Jeśli chcesz zlikwidować białe krostki na twarzy, najlepiej umów wizytę u wykwalifikowanej kosmetyczki lub dermatologa. Wspomniany już laserowy peeling węglowy, mikrodermabrazja, elektrokoagulacja lub wymrażanie azotem należą do najskuteczniejszych zabiegów kosmetycznych, które pomogą Ci pozbyć się prosaków.

Aby wspomóc nieinwazyjne zabiegi z salonów kosmetycznych, możesz stosować kremy o właściwościach złuszczających, zawierające kwas glikolowy, migdałowy, AHA, PHA, BHA: są idealne do pielęgnacji skóry jesienią lub wczesną wiosną. Pamiętaj też, by zrezygnować z ciężkich kosmetyków o działaniu komedogennym: mogą one czopować ujście gruczołów łojowych i w ten sposób przyczyniać się do powstawania białych krostek na twarzy. Domowa pielęgnacja skóry może być doskonałą profilaktyką i uzupełnieniem dla profesjonalnych kuracji zwalczających krostki. Życzymy powodzenia w walce z trądzikiem i prosakami!

Torebki w młodzieżowym stylu - 5 najlepszych modeli
Back to school - Najlepsze buty młodzieżowe na nowy rok szkolny