Wzrost minimalnego krajowego wynagrodzenia zawsze budzi wiele emocji zarówno ze strony pracodawców, jak i przede wszystkim samych pracowników. Każdy nowy rok przynosi podwyżkę płacy i modyfikację przepisów prawnych w tym obszarze. Ile wynosi najniższa możliwa pensja w Polsce? Jak nasz kraj wygląda pod tym względem na tle innych państw? Sprawdźmy!

Wysokość minimalnego wynagrodzenia uregulowana jest ustawowo i dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych na umowie o pracę, ale także pracujących na umowie o pracę tymczasową czy realizujących zadania w ramach umowy zlecenia.

Ustalenie minimalnego wynagrodzenia

Minimalne wynagrodzenie ustala po konsultacjach w poszczególnymi organizacjami i związkami reprezentującymi interesy pracowników, jak i pracodawców Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a następnie tematem zajmuje się Rada Ministrów. Przy ustalaniu konkretnych kwot brany jest pod uwagę przede wszystkim wskaźnik inflacji. Jak czytamy w przepisach, najniższe krajowe wynagrodzenie może wzrosnąć dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego, ale tylko w przypadku, kiedy dotychczasowa wysokość minimalnej płacy jest niższa od połowy średniej krajowej. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule: https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracodawcow/700/placa-minimalna-jak-jest-ustalana.

Ile wynosi najniższa krajowa w Polsce 2021?

W 2021 roku pensja minimalna wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 200 zł i wynosi 2800 zł brutto. Po odliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych, a także składek na ubezpieczenia społeczne, w tym zdrowotne, pracownik otrzymuje “na rękę” 2 061 zł. Stawka godzinowa na umowie zlecenie wynosi z kolei 18,30 zł brutto, czyli o 1,30 zł brutto więcej porównując do 2020 r.

Jak wypadamy na tle innych krajów?

Za minimalne krajowe wynagrodzenie pracuje w Polsce około 1,5 mln osób – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jak wynika z informacji zebranych w corocznym raporcie Eurostatu, nasz kraj pod względem procentowego wzrostu pensji minimalnej wyprzedził część krajów z tej części Europy, w tym Czechów, u których najniższe wynagrodzenie wynosi w tym roku równowartość 2584 zł. Na tej płaszczyźnie nie może równać się jednak z takimi państwami jak Niemcy, gdzie stawkę godzinowo podwyższono o 9,50 euro, czyli ponad 40 zł, a to nie ostatnia zmiana w tym roku albo Francją, w której odnotowano wzrost o 10,25 euro. Mimo wszystko, obecna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią COVID-19 sprawia, że wielu pracodawców jest zmuszonych zwalniać pracowników lub zmieniać umowy, w taki sposób, aby obniżyć koszty zatrudnienia. Wiele tysięcy osób pozostaje więc z dnia na dzień bez pracy albo musi zgodzić się na obniżenie wymiaru czasu, aby stanowisko utrzymać.

Pandemia a rynek pracy

Stabilne zatrudnienie jest na wagę złota. Jak znaleźć pracę w dobie pandemii? Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować swoje możliwości, a najczęściej nabyć nowych kompetencji i przebranżowić się. W tej chwili pojawia się coraz więcej ofert pracy w sektorze e-commerce, spożywczym, kurierskim, logistyce i wielu innych branżach, w których praca w znacznej mierze odbywa się online i jest zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty czy usługi.

Jak przetrwać naukę zdalną?
Zegarek Tommy Hilfiger – amerykański szyk dla młodzieży