Wybór pomiędzy jednym z tysięcy dostępnych na rynku plafonów LED nie jest prosty. Mnogość dostępnych wariantów i modeli nie sprzyja podejmowaniu decyzji, zwłaszcza w sytuacji, gdy większość z nich obejrzeć można jedynie na katalogowych zdjęciach, dostępnych na stronach producentów i dystrybutorów lub poszczególnych sklepów internetowych. Receptą na taką sytuację jest próba sprawdzenia, jak określony produkt wygląda na żywo.

Opcja taka wchodzi jednak w rachubę przede wszystkim w przypadku mieszkańców większych aglomeracji miejskich, gdzie bez większych trudności odnajdzie się dobrze zaopatrzony sklep z osprzętem oświetleniowym albo duży market budowlany. W każdym innym przypadku – odnalezienie wybranego produktu w lokalnych sklepach wiązać się może z koniecznością odwiedzenia kilku punktów sprzedaży, bądź też wybrania się do sklepu lub salonu oddalonego o kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania. W takich też sytuacjach jedyną rozsądną opcją pozostaje zamówienie interesującego nas towaru przez internet z zamysłem jego zwrotu, jeżeli nie spełni oczekiwań i będzie różnić się od tego, co było widoczne na zdjęciach.

Gdzie stosuje się plafony LED?

Plafony ledowe są na tyle uniwersalnym osprzętem oświetleniowym, że doskonale sprawdzą się w zasadzie w każdym miejscu. Powszechnie stosuje się je do oświetlenia powierzchni biurowych, magazynowych oraz produkcyjnych. Zastępują one wówczas standardowe lampy oświetlenowe, halogeny, oprawy liniowe oraz innego rodzaju oświetlenie o przeznaczeniu przemysłowym. Plafony LED są jednak dedykowane także do użytku prywatnego. W szerokiej ofercie wielu producentów znajdziemy plafony dedykowane do salonów oraz pomieszczeń dziennych, a także takie, których przeznaczeniem jest wykorzystanie w łazience lub kuchni. Jeżeli chodzi o plafony łazienkowe, większość z nich spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa związane z zapobieżeniu możliwości porażenia prądem w przypadku ich kontaktu z wodą. Jeżeli chodzi natomiast o pozostałe plafony, pierwszorzędną rolę pełnić będą przede wszystkim ich funkcje użytkowe, a także atrakcyjność wizualna oraz dopasowanie stylistyczne do miejsca, w którym miałyby zostać zamontowane.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plafonu LED?

Poszukując odpowiedniego plafonu LED zawsze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszy z nich związany jest z zalecanym sposobem montażu plafonu do sufitu lub stropu. Urządzenia natynkowe dedykowane są dla sufitów podwieszanych, wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych i podobnych. Plafony natynkowe z powodzeniem montować można na tradycyjnych sufitach. Do istotnych cech plafonów należy też rodzaj materiału, z którego zostały one wykonane. Im wyższa jakość surowca, tym większa pewność, że produkt taki będzie trwalszy i bardziej odporny na przypadkowe uszkodzenie. Wreszcie – wziąć pod uwagę trzeba też walory wizualne poszczególnych produktów oraz rodzaj emitowanego światła. Ten ostatni czynnik pozostawać będzie szczególnie istotny, ponieważ od niego zależeć będzie zarówno barwa, jak i natężenie światła wewnątrz pomieszczeń.

pełna oferta produktów led na: https://www.eled.pl/

Warsztaty fotograficzne - jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?
Monitory dla graczy - jak wybrać najlepszy model?