Choć ogólne statystyki dotyczące czytelnictwa nie nastrajają optymistycznie, okazuje się, że sytuacja w poszczególnych grupach wiekowych może się różnić. Raporty wykazują, że książki regularnie czyta ponad 80% młodzieży – jednak są to przede wszystkim książki wybrane samodzielnie. Jakie korzyści czekają tych, którzy wolny czas chętnie spędzają przy ciekawej lekturze?

Rozszerzenie wiedzy i zasobu słownictwa

Nie bez powodu książkę określa się często jako skarbnicę wiedzy. Każda lektura zawiera w sobie nowe wiadomości, do których często trudno dotrzeć w inny sposób. Czytając, można poznać inne kultury, dowiedzieć się czegoś o świecie albo przyswoić nowe ciekawostki. Książki rozwijają także zasób słownictwa, a nawet pomagają osiągnąć mistrzostwo w ortografii. Wszystko to może przydać się nie tylko w szkole, ale również w późniejszym dorosłym życiu.

Obniżenie poziomu stresu

Najlepsze lekarstwo na stres? Wciągająca książka! Nawet kilkanaście minut lektury pomaga wyciszyć się oraz uspokoić myśli. Czytanie poleca się w szczególności przed snem, by zapomnieć o kłopotach z całego dnia oraz odpowiednio nastroić się do odpoczynku.

Rozwój empatii i umiejętności komunikacji

Niektórzy zalecają naukę na własnych błędach, jednak wiele życiowych lekcji lepiej pobierać… z książek. Przedstawione są w nich różnorodne sytuacje, z którymi czytelnik musi się oswoić. To świetne ćwiczenie wrażliwości oraz otwartości na innych, co przekłada się także na zdolność komunikacji i budowania relacji z innymi ludźmi.

Kształtowanie charakteru

Analizując sytuacje spotykające bohaterów książek, można wpłynąć również na własną osobowość. Czytanie pokazuje bowiem, jak najlepiej poradzić sobie z wieloma trudnościami. Dobra książka nie musi być światowym bestsellerem ani arcydziełem w swoim gatunku – dobrą książkę można poznać po tym, że nie pozostawia bez refleksji.

Poprawa pamięci i koncentracji

Czytanie stymuluje mózg, co ułatwia tworzenie w nim nowych połączeń i umacnia te już istniejące. Dzięki temu ludzki umysł funkcjonuje sprawniej, a ponadto łatwiej zapamiętuje nowe informacje. Lektura wpływa dodatkowo na zdolność koncentracji – umiejętność skupienia się nie tylko na tekście, ale także na dowolnym zadaniu, przyda się zarówno w szkole, jak i w codziennym życiu.

Dlaczego jeszcze warto czytać?

Książki pomagają w rozumieniu rzeczywistości. W dobrze dobranych lekturach (również tych szkolnych) można znaleźć rozwiązanie wielu problemów, z którymi zmagają się nie tylko bohaterowie literaccy, ale także zwykli ludzie.

Jak opiekować się kotem?
Rockowy początek roku – sprawdź, jakich koncertów nie możesz przegapić