Październik jest miesiącem rozpoczęcia nowego lub kolejnego roku nauki na studiach wyższych. Część osób zdaje się o tym zapominać, przez co bagatelizują znalezienie sobie na ten okres mieszkania/pokoju. Czas mija, lokum nadal nie ma, co więc pozostaje? Warto w tym momencie zastanowić się nad domem akademickim. Aby ułatwić wybór, w dzisiejszym artykule przedstawimy różnice między tym prywatnym a zwykłym.
W tym tekście przeczytasz:
Prostota w otrzymaniu pokoju
Każda pojedyncza uczelnia wyższa na terenie Polski ma regulamin zawierający kryteria przyznawania miejsc w ich akademikach. Kiedy zapoznamy się z kilkoma, odkryjemy, że jest to proces dość problematyczny i zawiły. Pierwszeństwo mają studenci/studentki z dziećmi, pary małżeńskie, osoby z wymiany zagranicznej oraz ci mający znacznie ograniczony domowy budżet.
Jeśli zaś chodzi o akademiki prywatne, to kwestia przydzielenia pokoju jest znacznie prostsza, ponieważ elementem decydującym jest kolejność rezerwacji. Aspekty formalne uproszczono do minimum – najważniejsza jest umowa między akademikiem a studentem.
Ty decydujesz, jaki pokój będzie tym odpowiednim
Uniwersyteckie domy studenckie w głównej mierze opierają się na pokojach zdolnych pomieścić przynajmniej dwie osoby. Tych jednoosobowych jest jak na lekarstwo, dlatego są one domeną osób mających problemy zdrowotne, czy wychowujących dziecko. Warto wspomnieć, że poszczególne akademiki oferują wybór standardu pokoju, nie są to jednak warianty aż tak jakościowe, jakby można się było tego spodziewać.
Akademik prywatny jak LivinnX pozwala klientowi na selekcje odpowiednich dla siebie czterech ścian. Istotne jest to, że ma on dużą ilość kwater przeznaczonych dla jednej osoby, co dla studentów stawiających przede wszystkim na prywatność będzie ogromną zaletą. Dodatkowo niezależnie od rodzaju pomieszczenia każdy z nich charakteryzuje się odpowiednim wyposażeniem i wykonaniem.
Niespotykany standard
Gdy obserwuje się uniwersyteckie akademiki widać, że budowane były one wiele lat temu, a ich aranżacji bliżej do PRL-u, niż współczesności. Jest to też powód, dlaczego tamtejsze pokoje są relatywnie tanie, natomiast próżno szukać satysfakcji w niewygodnym łóżku i małej szafce, w której nie damy rady przechować całego dorobku.
Drugie z omawianych internatów to nowo postawione budynki z dostateczną ilością przestrzeni użytkowej, wykończeniem i udogodnieniami w postaci stołu bilardowego, telewizora z konsolą itd. Wszystko po to, aby ułatwić funkcjonowanie w trudnej akademickiej rzeczywistości.