Spontaniczne wycieczki i wypady na narty są świetnym doświadczeniem i doskonałą odskocznią od trudów codzienności, ale niosą za sobą pewne kłopoty organizacyjne. By ot tak wyjechać na narty nie wystarczy przecież spakować wyłącznie bielizny na zmianę i szczoteczki do zębów. Wyjazd tego typu rządzi się nieco innymi regułami niż typowa wycieczka. Co spakować? O czym pamiętać i dlaczego warto spontanicznie wyjeżdżać na narty?

We współpracy z trenujesz.pl stworzyliśmy poradnik mówiący jak przygotować się do jednego z takich wypadów, zapraszamy.

Urok spontanicznych wyjazdów na narty

Planowane wycieczki mają ogrom zalet, ale też sporą wadę w odniesieniu do jazdy na nartach – trudno z dużym wyprzedzeniem przewidzieć, jaka będzie pogoda. Wyprawa na stok, gdy pada rzęsisty, marznący deszcz lub grad nie jest przyjemna ani bezpieczna, dlatego właśnie szybkie wyjazdy zorganizowane spontanicznie cieszą się dużą popularnością wśród narciarzy. Ich zalety to:

 • Możliwość wyjazdu dokładnie wtedy, gdy pogoda dopisuje, stoki są ośnieżone i bezpieczne.
 • To okazja do skorzystania z ofert specjalnych na noclegi – jeśli w danym obiekcie wciąż są wolne pokoje na bieżący dzień lub kolejne dni, to często stosowane są różnego typu promocje lub można próbować wynegocjować lepszą stawkę.
 • Spontaniczne wyjazdy na dzień lub dwa są świetne dla zapracowanych osób, którym trudno przewidzieć, jak wiele obowiązków przyniesie kolejny miesiąc lub półrocze. Na taki wyjazd można spakować się z dnia na dzień, dokładnie wówczas, gdy ma się czas.

O czym pamiętać, gdy wybieramy się na szybki wyjazd na narty?

Jeśli nie mamy tej przyjemności, by mieszkać na co dzień nieopodal stoku narciarskiego i każda wyprawa na narty wiąże się z koniecznością dojazdu, a nawet nocowania poza domem, trzeba pomyśleć o sprytnym systemie pakowania się, by zawsze pamiętać o wszystkich niezbędnikach. O tych rzeczach po prostu nie można zapomnieć:

 • Narty, snowboard i akcesoria – jeśli korzystamy z własnego sprzętu na stoku, raczej nie powinniśmy zapomnieć o jego spakowaniu, ale warto przed wyjazdem upewnić się, czy jest kompletny i sprawny.
 • Gogle narciarskie– nic tak dobrze nie zabezpiecza oczu podczas zjazdów, jak odpowiednie gogle, ale w praktyce niektórym osobom zdarza się ich zapominać z domu, co skutkuje koniecznością kupowania nowych okularów ochronnych albo pożyczania lub współdzielenia gogli. Warto cały swój ekwipunek narciarski przechowywać w jednym miejscu, to zdecydowanie ułatwia pakowanie się.
 • Kask narciarski– potrafi zamortyzować niejeden upadek i powinien znaleźć się w bagażu każdego narciarza.
 • Odzież sportowa dla narciarzy – spakować warto nie tylko kombinezony narciarskie, ale też bieliznę termoaktywną, rękawice, czapki i inne elementy garderoby, które wykorzystuje się na stoku.
 • Buty narciarskie– równie niezbędne, jak narty czy kombinezon.
 • Kijki narciarskie – nieodłączny element jazdy na nartach i przedmiot, którego nie wypada zapomnieć, jeśli wybieramy się na narty.
 • Miniaturowa apteczka – plastry, bandaż i tym podobne akcesoria medyczne mogą przydać się zarówno nam, jak i innym narciarzom. Skaleczenia, otarcia i stłuczenia można opatrzeć samodzielnie, ale do tego niezbędne są odpowiednie materiały, które warto mieć pod ręką szczególnie wówczas, gdy na narty wybieramy się wspólnie z dziećmi.
 • Telefon, dokumenty i pieniądze – warto mieć przy sobie nie tylko kartę płatniczą, ale też gotówkę, gdyż w wielu miejscach nie uda nam się zapłacić bezgotówkowo, a zawsze można pechowo trafić na awarię terminala płatniczego i wówczas nici z zakupu karnetu lub gorącego posiłku w karczmie.

Spontaniczne wyjazdy na narty mają wiele uroku. Fajnie jest obudzić się w słoneczny, mroźny poranek i stwierdzić, że ma się ochotę na szusowanie po stoku, a następnie ziścić to marzenie bez konieczności czekania do kolejnego tygodnia lub miesiąca. Takie szybkie wyjazdy bardzo często nie wiążą się z dużymi wydatkami, gdyż niejednokrotnie można zaplanować je tak, by nie trzeba było nocować poza domem, a nawet jeśli będzie taka konieczność, to przecież pokoi w dobrych cenach nie brakuje.

Wybierając się na jakąkolwiek, spontaniczną i zaplanowaną w ekspresowym tempie, wycieczkę, należy starannie się spakować. Jeśli takie szybkie wyjazdy wejdą nam w krew, warto pomyśleć o odpowiednim bagażu (na przykład torbie turystycznej na jeden, dwa lub kilka noclegów) i ekwipunku, który byłby zawsze gotowy do spakowania. Dobrym pomysłem jest przechowywanie całego wyposażenia narciarskiego w jednym miejscu, jak również posiadanie odrębnej odzieży sportowej na tego typu wypady, która jest zawsze czysta i gotowa do spakowania.

Największym atutem szybkich wyjazdów na narty jest to, że możemy być wówczas niemal pewni określonych warunków pogodowych. Jeśli decyzję o wyjeździe podejmuje się z dnia na dzień, można zminimalizować ryzyko bardzo złych warunków na drodze, jak również na samym stoku, o co trudno, gdy planuje się wyjazdy z bardzo dużym wyprzedzeniem. Warto wyjeżdżać na narty spontanicznie i regularnie, ale przy odpowiedniej dbałości o kompletny bagaż i niezbędny ekwipunek.

Najlepsze pomysły na sportowe prezenty świąteczne
Gry online i inne sposoby na zarabianie w internecie