Jak żyć po wojnie ? Czym była wojna ? Jak wielkie spustoszenie zrobiła w psychice ludzi ? O tym opowiada film „Rozejm”.

Są filmy, które warto obejrzeć ze względu na tematykę, którą poruszają. Takim filmem jest bez wątpienia obraz Francesco Rosi „Rozejm” z 1997 roku, będący ekranizacją autobiograficznej powieści Primo Leviego, który był więźniem obozu Oświęcim i ocalał. To ,co tam zobaczył opisał w swojej książce.

Film ten pokazuje jak wielką krzywdą był wybuch II wojny światowej i chora wizja świata Hitlera. Jak wpłynął negatywnie na życie wielu ludzi. Co zrobił z ich uczuciami, myśleniem, człowieczeństwem. Jak zmienił ich życie.

Pokazuje także, że bez względu na doznane krzywdy i obserwowane tragedie trzeba dalej żyć.

By powiedzieć innym, co się widziało i więcej nie dopuścić do takich dramatów.

W „Rozejmie” została ukazana sytuacja osób, które ocalały z obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Wśród ocalałych jest pochodzący z Włoch chemik Primo Levi- w tej roli rewelacyjny John Turturo, który po dramatycznych przeżyciach pragnie powrócić do rodzinnego Turynu.

Jednak ze względu na zniszczenia wojenne i szereg innych utrudnień jego powrót do domu zajmuje mu kilka miesięcy. Primo wraz z innymi odbywa podróż przez Polskę, Ukrainę, Białoruś i Związek Radziecki. Wówczas widzi świat, który próbuje otrząsnąć się ze skutków wojny.

Dla Primo ta podróż staje się oczyszczającą wędrówką w głąb samego siebie, odkrywaniem tego, co skrywa jego świadomość i podświadomość. Sprawia, że odzyskuje wiarę w sens świata i istnienia.

W tym czasie uczy się jak żyć, jak być człowiekiem, zdobywa nowe doświadczenia, przyjaciół, poznaje nowych znajomych, zakochuje się, widzi, co zrobiła z ludźmi wojna: z ich psychiką, myśleniem, uczuciami. Jak ich zmieniła i sprawiła, że stali nieczuli, obojętni, egoistyczni.

Film Rosiego może się podobać. Ponieważ jest niezwykle realistyczny i przekonujący. Dzieje się tak z uwagi na to, że opowiada o tym, co się działo naprawdę. O tragedii wielu ludzi, którzy doświadczyli wojny i tego co ona ze sobą niosła. Totalnego zniszczenia. Nie tylko ich domów, państw, ale także i ich dusz i serc.

W „Rozejmie” oprócz Johna Turturro wystąpili także Rade Serbedzija, Massimo Ghini, Stefano Dionisi, Agnieszka Wagner. Reżyserem filmu jest znany europejski twórca filmowy Francesco Rosi, który pracował wspólnie z wybitnymi mistrzami włoskiego kina tj. Luchino Visconti, Roberto Rosselini i Michelangelo Antonioni. Film był także nominowany do Złotej Palmy w 1997 roku.

To wszystko sprawia, że warto obejrzeć ten film i spróbować się wczuć w przeżycia i emocje, których doświadczyli bohaterowie „Rozejmu”. Po to choćby, by pamiętać jak wielką tragedią była wojna i co zrobiła z ludźmi.

Przygotował
Robert A. Monik

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra dla dzieci
Facebook vs Nasza-klasa