Charakterystyka głównej bohaterki książki pt. ‚Siłaczka’
Charakterystyka głównej bohaterki książki pt. ‚Siłaczka’

Główną bohaterką “Siłaczki” Stefana Żeromskiego jest Stanisława Bozowska. Ukończyła ona gimnazjum w Warszawie. Marzenia o studiach w Zurychu porzuciła na rzecz pracy wśród wiejskich dzieci. Początkowo zarabiała udzielając korepetycji jako guwernantka, a w późniejszym czasie przeniosła się do wsi pod Obrzydłówek, gdzie pracowała jako nauczycielka. Stasia mieszkała w małym i zimnym pokoiku międzyinnymi to było przyczyna jej choroby.

Bozowska miała: “jasnopopielate, niezmiernie bujne włosy” i piękne różane usta. Była smukłą i dobrą dziewczyną. Miała zaledwie około dwudziestu lat. Z powodu doskwierającej jej biedy chodziła ubrana jak opisuje ją autor: ” w kaloszach za dużych trochę na jej małe nogi, w niezgrabnej i niemodnej salopce”.

Stanisława była dobra i życzliwa, świadczy o tym fakt, iż nie mając środków do życia przygarnęła pod swój dach biedną kobietę. Zrezygnowała ze swojego szczęścia na rzecz wiejskich dzieci, z którymi pracowała. Była, zatem altruistką. Bozowska wśród biedoty cieszyła się wielkim autorytetem. Stasia była kobietą mądrą. Świadczy o tym fakt, iż pisała książkę specjalnie dla wiejskich dzieci “Fizyka dla ludu”, oraz dziennik, którym opisywała swoją pracę.

Bohaterka była bardzo uparta, wierzyła, że sama zdoła zmienić świat i ludzi, lecz przeceniła własne siły oraz możliwości. Była osobą lubiana i szanowaną, potrafiła żyć wśród biedoty wiejskiej, a także skutecznie dzielić się z nimi swoja wiedzą. Ponadto Stasia nie pobierała opłat od biedoty za nauczanie, robiła to za darmo, gdyż miała dobre serce.

Odrzuciła miłość Pawła Bareckiego, a gdyby ją przyjęła działaliby razem, może wtedy udałoby im się choć częściowo osiągnąć wyznaczany cel.

Ogólnie główna bohaterka była dobra, pomocna, życzliwa, samodzielna, niezależna, uparta, konsekwentna w działaniu oraz szanowana przez lud.

Moim zdaniem Stanisława Bozowska jest postacią godną naśladowania. Spróbujmy sobie odpowiedzieć sobie na pytanie, kto z nas postąpiłby tak jak ona? Pewnie nieliczni, jednak Stasia była tym wyjątkiem. Przez całe życie realizowała swoje idee młodzieńcze.

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie, kiedy spotykają jakiekolwiek trudności poddają się czasami bez walki. Główna bohaterka szerzyła zamiłowanie do wiedzy na wsi wśród biedoty mimo przeciwności losu, jakie je spotykały.

Autor
kiss.kiss@autograf.pl

Idealizm - prądy, kierunki, filozofia
Humanizm - prądy, kierunki, filozofia