Internet to kopalnia przydatnych narzędzi do pracy. Wśród nich niewątpliwie znajdują się darmowe programy, które nierzadko są potrzebne nie tylko w celach zawodowych, ale również prywatnych. Skuteczne narzędzia do obróbki zdjęć czy zadań biurowych są przecież stosowane zarówno w wykonywaniu codziennych czynności, związanych z prowadzeniem firmy, jak też w domowym zaciszu.

Dzięki sieci i dostępie do serwisów typu YouTube możemy w dowolnym momencie oglądać ulubione filmy czy programy telewizyjne. Dziś podpowiadamy więc, jakie pięć darmowych programów warto mieć na swoim komputerze, żeby móc realizować zarówno plany zawodowe, jak i rekreacyjne!

7-Zip – bezpłatne oprogramowanie do kompresji plików

Nie zawsze produkt darmowy oznacza, że ma obniżoną wydajność. Przykładem takiego nienagannego funkcjonowania bezpłatnego rozwiązania jest właśnie 7-Zip. To jeden z darmowych programów, umożliwiających spakowanie oraz wypakowanie plików, takich jak 7z, ZIP, CAB, RAR, ARJ, LZH, GZIP, BZIP2, Z, TAR, CPIO, RPM i DEB. Program 7-Zip jest zamiennikiem komercyjnej propozycji WinRAR. Bezpłatne oprogramowanie w tym wypadku nie odbiega jakością pracy od płatnego odpowiednika, jego zaletą zaś jest łatwość obsługi oraz integracja z systemem Windows.

Debut Video Capture

Korzystając z internetu w domu, dobrze mieć darmowe programy, dzięki którym można nagrać dowolne wideo z sieci, żeby można było je później obejrzeć w odtwarzaczu, również bez podłączenia do internetu. W takich sytuacjach Debut Video Capture może się bardzo przydać. To właśnie dzięki niemu można przechwycić obraz z pulpitu czy urządzeń rejestrujących.

OpenOffice – pakiet biurowy

Pakiet biurowy to absolutny must-have dla wszystkich tych, którzy pracują i chcą się rozwijać. To dlatego OpenOffice znajduje się w grupie darmowych programów, niezbędnych do wykonywania codziennych zadań, takich jak przygotowywanie dokumentów, pism, raportów, obliczeń matematycznych i księgowych, prezentacji, wykresów czy ilustracji graficznych. Program zawiera aplikacje Writer (służy do edycji i tworzenia tekstu), Calc (arkusz kalkulacyjny), Impress (narzędzie do tworzenia prezentacji), Draw (umożliwia kreację ilustracji oraz obróbkę obiektów), Math (sporządzanie reguł matematycznych), a także Base (moduł pozwalający tworzyć i edytować bazy danych). OpenOffice jest więc pakietem przydatnych programów do wszechstronnego zastosowania różnorodnych zadań biurowych.

GIMP – program do edycji i obróbki zdjęć

Artystyczna kreacja i graficzna obróbka zdjęć, obrazów czy rysunków to wspaniała pasja, którą można wykorzystać zarówno w pracy zawodowej, jak i do celów własnych. GIMP umożliwia spełnianie potrzeb, związanych z edycją i przekształcaniem graficznym. To właśnie dlatego powinien znaleźć się wśród darmowych programów, które warto mieć na swoim komputerze!

AVG Antivirus Free – darmowy antywirus

Ochrona przed zagrożeniami w internecie to obecnie jedno z ważniejszych wyzwań, jakie stoją przed programistami. Ataki hakerskie i przechwytywanie haseł czy danych osobowych to spore ryzyko, które należy maksymalnie ograniczyć. Nawet jeśli nie korzystasz z płatnych programów licencyjnych, warto pobrać darmowy antywirus, taki jak na przykład AVG Antivirus Free. Bezpieczne łącze, w tym internet bez zobowiązań UPC oraz zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem to baza, która pozwala zachować domowy komputer z daleka od niechcianych i niebezpiecznych sytuacji, związanych z poruszaniem się w cyberprzestrzeni.

Jak spędzać czas w deszczowe dni?
Explainer Video – na co zwrócić uwagę?