Jeśli postanowiłeś, że chcesz uczyć się języka obcego, prawdopodobnie szybko staniesz przed pytaniem: jaki język obcy wybrać? Popularny, czy niszowy? Ten, który Cię interesuje czy ten, który przyda się w pracy? Wybór może być naprawdę trudny! Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Nauka języka obcego to jeden z najpopularniejszych sposobów rozwoju osobistego i niezawodna metoda podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Języki obce przydają się w różnych branżach, a wiele osób znajduje zatrudnienie głównie dzięki ich znajomości! To także sposób na zagraniczne podróże bez uciążliwej bariery językowej i doskonały argument, jeśli chcemy starać się o awans lub lepiej płatną pracę. Dla wielu osób nauka języka obcego (np. kurs hiszpańskiego lub kurs francuskiego) stanowi pasję i odskocznię od codzienności. Co zrobić, jeśli chcemy uczyć się języka obcego, ale nie mamy pojęcia, który wybrać?

Kieruj się własnymi upodobaniami

To proste rozwiązanie wcale nie jest tak oczywiste! Od czasów szkolnych jesteśmy przyzwyczajani, że wiedza powinna znajdować odzwierciedlenie w naszej pracy zawodowej i dla wielu osób to nie do pomyślenia, by w wolnym czasie uczyć się czegoś dla siebie. Tymczasem wybór takiego języka, który podoba się nam pod względem brzmienia lub jest elementem interesującej nas kultury, to przepis na sukces. Większa szansa, że wytrwamy w nauce, wybierając wymarzony kurs języka hiszpańskiego, niż że doskonale poznamy język niemiecki, za którym nie przepadamy. Pomyślmy, jakie kraje chcielibyśmy odwiedzić (lub gdzie chcielibyśmy zamieszkać w przyszłości, jeśli bierzemy pod uwagę emigrację), zastanówmy się, który język nam się podoba lub przyciąga nas z jakiegoś niezrozumiałego powodu. Czasem warto zaufać intuicji!

Przeanalizuj potrzeby rynku

Jeśli naukę języka obcego traktujemy jak inwestycję w rozwój zawodowy, warto przed podjęciem decyzji przeanalizować, jaki język jest poszukiwany w naszej branży. Niemiecki i angielski to najbardziej popularne języki obce, które warto podszkolić, jednak z drugiej strony wiele osób może się pochwalić ich znajomością i nie jest to zbyt duży wyróżnik na rynku pracy. Być może kurs hiszpańskiego lub kurs francuskiego sprawi, że będziemy łączyć unikalne umiejętności, które zaprocentują wysokimi stawkami, jakie będą w stanie zapłacić nasi pracodawcy? Z jednej strony zainteresowanie mniej popularnymi językami jest mniejsze, z drugiej – pracodawcy poszukujący osób z takimi umiejętnościami są w stanie zapłacić więcej osobie, która zna czeski, norweski czy fiński niż osobie, która zna angielski. Warto rozważyć, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w naszym przypadku.

W nieco innej sytuacji są osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zarządzając swoją firmą i szukając dróg jej rozwoju, warto rozważyć, z jakimi kontrahentami chcemy nawiązywać współpracę w przyszłości lub na jakie rynki chcemy otworzyć swoją działalność. To trudne i wymaga wybiegania myślą kilka lat naprzód. Jeśli mamy osoby, które możemy prosić o radę, warto z tego skorzystać.

Mierz siły na zamiary

Z pewnością każdy wie, że języki różnią się między sobą poziomem trudności, a przy tym materiały do nauki mogą być łatwiej lub trudniej dostępne. Przykładowo, wybierając kurs języka hiszpańskiego, możemy oczekiwać stosunkowo prostego języka obcego i całkiem dużej ilości źródeł oraz dostępności lektorów, którzy mogą nas uczyć. Jeśli planujemy naukę węgierskiego lub arabskiego – może być trudniej. Warto rozważyć, ile mamy czasu, jakie jest nasze doświadczenie w nauce języków i czy podołamy językowi, który wybraliśmy. Warto także rozejrzeć się za pomocą – to może być korepetytor online lub szkoła języków obcych.

Poszukaj dostępnych rozwiązań

Choć nauka języka w domu jest coraz popularniejszym rozwiązaniem (w internecie znajdziemy mnóstwo darmowych materiałów), to jednak łatwiej uczyć się pod okiem doświadczonego lektora. Taka osoba wyłapie nasze błędy, wytłumaczy trudne zagadnienia i przedstawi prawidłową wymowę. Skąd o tym wiemy? Szkoła języków obcych Moose od lat szkoli osoby na różnym poziomie zaawansowania. To najszybszy i najbardziej efektywny sposób nauki języków, a samodzielna nauka w domu jest znakomitym uzupełnieniem regularnych zajęć. Spróbuj i podnieś swoje kwalifikacje, czerpiąc przyjemność z rozwojowego spędzania czasu!

Ogniem i mieczem - jakie wątki porusza ta lektura?
Nauka języka angielskiego online – jak to wygląda w praktyce?