Streszczenie: Skąpiec (wersja 2)
Streszczenie: Skąpiec (wersja 2)

Molier – właściwie Jean Baptiste Poquelin (1622-73). Najwybitniejszy komediopisarz francuski, także aktor i dyrektor teatru. Po porażce, której doznał zakładając teatr wędrował przez 12 lat po prowincji i w 1658 roku osiadł na stałe w Paryżu. Zdobył tam sławę, poparcie króla oraz opinię niebezpiecznego libertyna. Prezentując galerię wiecznych typów ludzkich, dawał zarazem satyryczny obraz francuskiej obyczajowości XVII wieku. Ośmieszał salonową przesadę (Pocieszne wykwintnisie), niezrozumienie życia rodzinnego (Szkoła mężów, Szkoła żon), hipokryzję i załamanie dewotów (Świętoszek), wielkopańską pozę arystokratów (Don Juan), okrutną pogardę światowców wobec uczciwych (Mizantrop), manię gromadzenia bezużytecznych bogactw (Skąpiec).

Bohaterowie

 • Harpagon – ojciec Kleanta i Elizy, zalotnik Marianny. Jest skąpy, nawet w stosunku do swoich dzieci jest bezwzględny.
 • Kleant – jest synem Harpagona i bratem Elizy. Kocha się w Mariannie. Jest dobry i uczciwy w przeciwieństwie do swojego ojca.
 • Eliza – córka Harpagona i siostra Kleanta. Jest zakochana w Walerym. Dla niego sprzeciwia się ojcu, gdy ten chce ją wydać za Anzelma.
 • Walery – syn Anzelma, brat Marianny. Kocha się w Elizie. Jest sprytny i gotowy na wszystko, by się z nią ożenić.
 • Marianna – córka Anzelma, siostra Walerego. Kocha się w Kleancie, jest nieśmiała, dobra i uczciwa.
 • Anzelm – ojciec Walerego i Marianny. Jest szlachcicem, poza tym spokojny, przyzwoity, rozsądny i zamożny.
 • Jakub – kucharz i woźnica Harpagona. Jest przebiegliwy i podstępny.

Plan wydarzeń Skąpca

 1. Zwierzenia miłosne Walerego
 2. Kłótnia Harpagona i Strzałki
 3. Rozmowa rodzinna i plany małżeńskie
 4. Podstęp Elizy i Walerego
 5. Warunki zaciągnięcia pożyczki
 6. Zdziwienie i kłótnia
 7. Opowiadania Frozyny o Mariannie
 8. Spotkanie
 9. Plany podstępu
 10. Zabranie szkatułki i rozpacz Harpagona
 11. Nieporozumienie
 12. Odnalezienie rodziny przez Anzelma
 13. Zgoda na śluby!

Charakterystyka Harpagona

Harpagon, główny bohater komedii Moliera to człowiek po 60-ce. Ma dwoje dzieci, Elizę i Kleanta. Sam je wychowuje, gdyż jego żona nie żyje.

Jest bogatym mieszczaninem, liczą się dla niego tylko pieniądze. Jego zdaniem są ważniejsze niż rodzina, niż dom. Jeśli tylko trafi się jakaś okazja zaoszczędzenia pieniędzy, natychmiast z niej korzysta. Jest obsesyjnie oszczędny i podejrzliwy. Doprowadza do tego, że nawet własne dzieci zaczynają go nienawidzić.

Znajomi, służba nie widzą w nim nikogo innego jak skąpca, dusigrosza i lichwiarza. Wszyscy się z niego wyśmiewają za jego plecami lecz on się tym nie przejmuje, obchodzi go jedynie stan własnego majątku. co chwilę sprawdza czy nikt nie zabrał jego oszczędności. Nie kocha nikogo, nawet własnych dzieci. Bardzo się cieszy, że mogą umrzeć przed nim. Wobec służby jest niegrzeczny i nieżyczliwy. Krzyczy na wszystkich i ze wszystkimi się kłóci o byle głupstwo.

Wiecznie chodzi zdenerwowany, ponieważ podejrzewa każdego, że chce go okraść. Dla niego nie jest ważne czy ludzie go lubią czy nie. Ważne jest tylko jedno- pieniądze. one starczają mu za młodość, urodzenie, honor, rozum i uczciwość. Kocha je nade wszystko, one stanowią istotę jego życia. Władza pieniądza zabiła w Harpagonie wszelkie uczucia. Stał się ofiarą i niewolnikiem swojego skąpstwa.

Przygotowała
Ania – trinity1@interia.pl

Zobacz również inne streszczenie: Skąpiec

Zobacz również inne streszczenia lektur szkolnych na naszych stronach!

Streszczenie: Sława i chwała
Streszczenie: Skąpiec