Europejski Dzień Walki z Depresją ma pokazać, że osoby dotknięte tą chorobą nie są osamotnione w swojej walce. Według WHO depresja jest 4. pod względem występowania chorobą na świecie.

Zjawisko depresji to problem, który wciąż rośnie. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku znajdzie się ona na drugim miejscu wśród najczęściej występujących chorób – powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji Joanna Chatizow.

Podkreśliła, że choroba ta dotyka w krajach uprzemysłowionych – w Europie i Stanach Zjednoczonych – od 6 do 12 proc. populacji osób dorosłych i ok. 15 proc. osób w wieku podeszłym. Dodała, że dwa razy częściej na depresję zapadają kobiety. Podkreśliła też, że część chorych nigdzie się nie zgłasza i nie szuka pomocy.

W akcji weźmie udział ok. 50 wolontariuszy. “Są to młode osoby – głównie studenci psychologii lub medycyny, które przeszły odpowiednie przeszkolenie” – powiedziała Chatizow. Dodała, że wolontariusze będą rozdawać materiały informacyjne, ulotki, ale także sami będą udzielać informacji np., jak szukać pomocy.

Celem akcji jest upowszechnianie i rozwijanie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych oraz zmiana postaw społecznych, by przeciwdziałać stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu osób z problemami psychicznymi.

Jak podaje Stowarzyszenie – według niektórych badań – 64 proc. chorych przyznaje, że bliscy opiekowali się nimi w trakcie choroby, a 86 proc. osób, które dowiadują się, że ktoś z ich otoczenia ma depresję, wykazuje inicjatywę i chęć aby tej osobie pomóc. “To pokazuje, że lęk przed szukaniem pomocy, mówieniem o własnej chorobie, brakiem akceptacji przez innych jest często nieuzasadniony” – oceniają organizatorzy akcji.

Stowarzyszenie informuje, że w każdą środę, między godziną 16 a 17 pod numerem telefonu: 22 843 18 75 dyżurują lekarz oraz psycholog, którzy odpowiadają na pytania, dotyczące nie tylko depresji, ale wszelkich zaburzeń psychicznych.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
itm/ mow/ agt/bsz

Dlaczego powinniśmy myć ręce?
Zapaleni studenci