Andrzejki są czasem wszelakich zabaw. Na pewno znasz przecież lanie wosku, wy-ścigi butów i wróżby. Imieniny Andrzeja to nie lada okazja, tym bardziej, że ten wła-śnie dzień jest celebrowany w polskiej kulturze już od wielu lat. Dokładnie nie wiado-mo, skąd pochodzi to święto, za to jedno jest pewno – jest ono związane z obrzędami ludowymi.

Obecnie andrzejki to huczne święto, a atrakcje, które będą jego udziałem zależą wyłącznie od Twojej wyobraźni. To głównie okazja do świętowania i imprez w gronie znajomych i przyjaciół, albo do spotkań w mniejszym kręgu, z najbliższymi. Jakie zabawy przygotować na ten szczególny wieczór?

Lanie wosku

To zdecydowanie najpopularniejsza wróżba andrzejkowa i również najbardziej ulubiona. Każdy przynajmniej raz w życiu brał w niej udział. Wylewanie wosku i odgadnięcie postaci z kształtu cienia jest niezwykle proste, ale pozostawia szerokie pole do interpretacji. Dlatego właśnie ta wróżba jest tak ekscytująca. Co będzie Ci do niej potrzebne? Przydadzą  się na pewno świece, klucz i miska z wodą. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to roztopić wosk w garnku i przelać go przez dziurkę od klucza do wody. Teraz odczekaj chwilę, aż woda zastygnie i podnieś woskową figurę do światła. Z cienia spróbuj rozpoznać, co ona przedstawia. Ta zabawa zaangażuje całą Twoją wyobraźnię.

Przebijanie kartki szpilką

Podczas tej wróżby przebija się szpilką kartki z imionami kobiet albo mężczyzn. Osoba, która wróży, trzyma przodem do siebie kartkę wyciętą w kształt serca. Wypisane są na niej różne imiona. Osoba wróżąca sobie oczywiście nie widzi imion. Dzierży jednak w dłoni szpilkę i przebiją nią kartkę z drugiej strony. Imię, które przebiła oznacza imię przyszłego partnera lub też małżonka. Identyczną kartkę można przygotować dla panów i tym razem będą oni przekłuwać imiona damskie.

Wyścig butów

To zabawa andrzejkowa równie klasyczna jak lanie wosku. Wszystko, czego potrzebujesz, to wziąć po jednym bucie od uczestników imprezy, a następnie rozłożyć je po domu. Musisz zacząć od najbardziej oddalonego miejsca od drzwi, potem układasz buty, jeden po drugim. Postaraj się, by pięta danego buta dotykała przodu następnego w kolejności.

Buty układasz wzdłuż ściany, kierując się w stronę drzwi. Te, znajdujące się na szarym końcu przestawiasz na sam początek. W efekcie osoba, której but dotarł do mety jako pierwszy, czyli do samego progu, ma duże szanse na spełnienie swojego największego marzenia.

Co z jedzeniem?

Oczywiście podczas takiego wieczoru trzeba czymś nakarmić gości, bo samą zabawą przecież się nie najedzą. Planując andrzejkowe spotkanie, do menu wprowadź szybkie przekąski, które można zjeść bez konieczności siadania do stołu. Deska serów, roladki, tarteletki, mini pizze, ciasto marchewkowe na deser – to jedne z wielu pysznych propozycji, które uprzyjemnią ten wyjątkowy wieczór.

Chcesz szybko zarezerwować wizytę u fryzjera lub kosmetyczki? Tutaj zrobisz to w moment!
Jakie kolory królują tej zimy? Zobacz propozycje męskich kurtek zimowych