We wrześniu 2023 roku Apple zaprezentowało nowe telefony iPhone 15. Czym różni się podstawowy model od swojego poprzednika? Zobacz, co zmieniło się w takich kwestiach, jak między innymi procesor, aparaty, wyświetlacz oraz obudowa, czy ładowanie i porty.

Procesor i łączność: iPhone 15 vs iPhone 14

Kluczowa różnica pomiędzy iPhone’em 14 a 15 to nowszy i lepszy chip. Procesor A16 Bionic (w wersji iPhone 15 Pro model procesora to A17 Pro) w modelu iPhone 15 jest o około 15% wydajniejszy od procesora A15 Bionic montowanego w poprzedniej generacji smartfona Apple. Przekłada się to na jeszcze bardziej płynne działanie wymagających aplikacji i gier

Tegoroczny telefon otrzymał również nowszy modem (Qualcomm X70 zamiast Qualcomm X65), a do tego wspiera najnowszy standard Wi-Fi 6E, a nie tylko Wi-Fi 6. Zmiany te mogą zwiększyć wydajność i prędkość połączeń w zatłoczonych sieciach.

iPhone 14 a iPhone 15: aparaty

Smartfon z 2023 roku wykorzystuje również aparaty o lepszych parametrach, z matrycą wykorzystywaną wcześniej tylko w topowych wersjach Pro, która poprawia szczegółowość obrazu. iPhone 15 ma główny aparat o rozdzielczości 48 MP i jasności f/1,6 plus obiektyw szerokokątny 12 MP i f/2,4. W starszych telefonach oba aparaty miały zaś 12 MP oraz jasność odpowiednio f/1,5 i f/2,4.

Aparat w modelu iPhone 15 to również:

  • większy zakres zoomu optycznego (0,5x, 1x, 2x zamiast 0,5x i 1x);
  • dodatkowe usprawnienia w Live Photos oraz trybach Akcji i Nocnym;
  • automatyczna aktywacja trybu portretowego po wykryciu postaci ludzi lub zwierząt (np. kotów i psów).

Wyświetlacz w telefonach iPhone 14 i iPhone 15

Zarówno nowy, jak i starszy smartfon wyposażone są w wyświetlacze OLED Super Retina XDR o przekątnej 6,1”. iPhone 15 ma jednak większą jasność maksymalną i jasność szczytową w trybie HDR (odpowiednio 1000 i 2000 nitów, w porównaniu do 800 i 1200 nitów u poprzednika).

W oczy rzuca się też brak klasycznego notcha, zastąpionego przez Dynamiczną wyspę. Rozwiązanie to, znane już z iPhone’a 14 Pro, pozwala wyświetlać powiadomienia z wielu aplikacji systemowych w formie interaktywnych widżetów.

iPhone 14 a 15: bateria, ładowanie i porty

W modelu iPhone 15 autorskie złącze Lightening zostało zastąpione przez uniwersalny port USB-C. Można więc tym samym kablem naładować smartfon, tablet i laptop oraz zasilać akcesoria takie jak słuchawki czy zegarek z telefonu. Producent dostosował się w ten sposób do nowych regulacji Unii Europejskiej, które wymagają takiego rozwiązania dla wszystkich nowych smartfonów od 2024 roku. Co jeszcze zmieniło się w kwestii ładowania i baterii? iPhone 15 to:

  • ładowanie przewodowe o wyższej mocy maksymalnej (35 W zamiast 27 W);
  • nowszy standard ładowania bezprzewodowego Qi2;
  • dłuższy 1,5-metrowy kabel w kolorze obudowy w miejsce białego kabla 1 m.

Chociaż iPhone 15 ma też nieco pojemniejszą baterię niż iPhone 14 – 3349 mAh zamiast 3279 mAh – czas pracy obu smartfonów jest podobny (do 20 godzin odtwarzania wideo i do 80 godzin – dźwięku).

Obudowa i dostępne wersje kolorystyczne: iPhone 14 vs iPhone 15

Różnice w wielkości i wadze pomiędzy iPhone’em 15 i iPhone’em 14 są praktycznie nieodczuwalne (nowy model jest zaledwie o 1 g lżejszy, za to o 0,9 mm wyższy i o 0,1 mm szerszy). Producent twierdzi natomiast, że iPhone 15 lepiej leży w dłoni dzięki korzystniejszemu wyprofilowaniu aluminiowych krawędzi.

  • Smartfon z 2023 roku ma matową, a nie błyszczącą obudowę. Zastosowano w nim też innowacyjną technologię barwienia szkła, przez co tylna część urządzenia jest w całości nasycona kolorem. Do wyboru jest 5 wersji kolorystycznych: czarna, niebieska, zielona, żółta i różowa. Z kolei iPhone’a 14 można dostać w 6 kolorach (niebieski, fioletowy, żółty, północ, księżycowa poświata, czerwony).

Zastanawiasz się, gdzie kupić telefony Apple w dobrych cenach? Zarówno modele iPhone 14, jak i iPhone 15 oraz wiele innych smartfonów Apple znajdziesz w sklepie Orange (sprawdź https://www.orange.pl/esklep/smartfony/apple).

Artykuł sponsorowany. 

Praktyczność vs. styl. Jakie buty wybrać na zimowe podróże?
Dresy damskie - z czym łączyć? Te stylizacje zachwycą!