Przez wiele lat na rynku sprzętów RTV dominowały telewizory kineskopowe, czyli klasyczne modele CRT. Królowały one szmat czasu, po czym zostały wyparte przez nowoczesne warianty LCD. Te natomiast po dziś dzień zaciekle konkurują o względy konsumentów na równi z tak samo innowacyjnymi plazmami. Ci, którzy ostatecznie zdecydują się natomiast na rozwiązanie LCD, zdecydowanie powinni przeczytać niniejszy poradnik, a co za tym idzie skoncentrować się na tym, co trzeba mieć na względzie, dokonując wyboru tego typu telewizora.
Przekątna
Nie ma wątpliwości, iż to nadrzędny i podstawowy zarazem parametr techniczny określający produkty tego rodzaju. Przekątna podawana jest w calach, bądź przekładana na centymetry, a zatem 1 cal równa się 2,54 centymetra. Nim stwierdzimy, iż inwestujemy w taki a nie inny model o określonej przekątnej, powinniśmy skupić się na aspekcie odległości na linii telewizor i miejsce siedzące, z którego będziemy patrzeć na ekran. Jeżeli nie weźmiemy tego pod rozwagę, niestety możemy wydać pieniądze na sprzęt, z którego nie będziemy w pełni komfortowo korzystać. Od razu uprzedzamy, iż nie jest prawdą stereotypowe myślenie, że im większa będzie przekątna telewizora, tym lepiej. Pamiętać trzeba, iż modele LCD charakteryzujące się sporą przekątną muszą mieć do dyspozycji olbrzymie przestrzenie, aby zagwarantowana była optymalna odległość podczas oglądania.
Rozdzielczość
Jest to parametr koncentrujący się na jakości oraz funkcjach wyświetlacza LCD. Ta wartość jest określana w pikselach, a im ich więcej tym lepiej, ponieważ od tego zależeć będzie wyrazistość obrazu. Na stronie sklepu internetowego Net-s.pl, gdzie znajduje się mnóstwo nowoczesnych modeli telewizorów LCD, można dostrzec produkty o różnych typach rozdzielczości. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyszczególnia się między innymi telewizory HD Ready LCD. Te dystrybuowane są wszędzie, okazują się ogólnodostępne, ale także mają duże powodzenie u konsumentów. Drugą grupą są zaś telewizory Full HD LCD, jakie świetnie sprawdzają się przy oglądaniu z płyt Blu-ray, czy na DVD.
Jasność
Tajemniczo brzmiące oznakowanie cd/m2 odnosi się do niczego innego jak światłości telewizora w momencie reprodukowania bieli, a zatem jest to parametr jasności. Podczas gdy produkty kineskopowe odznaczały się wskaźnikami jakieś 120 cd/m2, modele LCD potrzebują wartość jakieś 500 cd/m2. Co daje wyższy numerek? Im większa jasność, tym automatycznie rośnie wygoda oglądania obrazu, a przeszkodą nie są nawet odbijające się w ekranie promienie światła słonecznego.