Masz w domu małego miłośnika wszelakiej aktywności fizycznej i zastanawiasz się, kiedy będzie mógł zacząć towarzyszyć Ci w rowerowych eskapadach? A może szukasz roweru dla starszego dziecka? Jeśli tak, ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Poniżej podpowiadamy, kiedy jest idealny moment na rozpoczęcie nauki jazdy, a także opisujemy rodzaje rowerów młodzieżowych i podpowiadamy, jak dobrać rozmiary roweru do wieku dziecka.

Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze?

Dobrym momentem na rozpoczęcie nauki jest moment, kiedy maluch kończy 2 lub 3 lata. Wówczas można zacząć oswajanie go z rowerkiem biegowym – służy on nauczeniu dziecka utrzymania równowagi podczas jazdy na rowerze, a także pozwala na ogólne zapoznanie malucha z konstrukcją pojazdu. Możliwe jest też zachęcanie malucha do tego, by przesiadł się na rowerek czterokołowy lub trójkołowy.

Do jazdy na dwukołowym rowerze, bez dodatkowego wspomagania dziecko jest gotowe około 5. roku życia. Przez cały ten czas, gdy maluch będzie oswajał się z rowerem, bądź przy nim i wspieraj go na każdym kroku, a zanim się obejrzysz, będziesz mieć w domu małego pasjonata dwóch kółek.

Rodzaje rowerów dziecięcych

Rowerki biegowe

Dedykowany najmłodszym użytkownikom “bieguś” jest modelem pozbawionym pedałów i kółek bocznych. Rozmiar rowerka jest dobierany tak, aby dziecko mogło swobodnie dotykać stopami ziemi i wprawiać rower w ruch przez odpychanie się nogami. Rowerki biegowe służą nauce równowagi oraz wyrobieniu koordynacji ruchowej – absolutnie niezbędnych podstaw, umożliwiających jazdę na rowerze.

Pierwszy rower Twojego dziecka - jak wybrać młodzieżowy rower do szkoły i rekreacji?

Rowerki z bocznymi kołami

Jest to kolejny model roweru, na którym dziecko szlifuje umiejętności jazdy na rowerze, przy czym tutaj już nie musi koncentrować się na utrzymywaniu równowagi – boczne kółka odpowiadają za zapewnienie mu stabilizacji. W modelach trójkołowych lub wyposażonych w boczne kółka często znajduje się dodatkowa rączka, dzięki której możesz zapewnić dodatkowe wsparcie dla dziecka.

Jak dobrać odpowiedni rower dla dziecka?

Po odkręceniu bocznych kółek przychodzi czas na prawdziwą jazdę – tutaj już zaczyna się szeroki wybór modeli rowerów, jakie dobieramy do wieku i wzrostu dziecka, a także do jego umiejętności. Jednym z parametrów, na podstawie których dobieramy wielkość roweru do wieku dziecka, jest rama. Poniżej przykłady wymiarów dla poszczególnych przedziałów wiekowych:

4-6 lat – rama 10’’

7-8 lat – rama 12’’

9-12 lat – rama 14’’

> 13 lat – rama 16’’

W jaki sposób oszacować odpowiednią wielkość ramy do wzrostu dziecka?

Wiek dziecka jest podpowiedzią, jaką można sugerować się podczas doboru wielkości roweru. Sugeruje jedynie, w jakim przedziale wzrostu może znajdować się maluch. Tymczasem każde z dzieci jest wyjątkiem od reguły i nierzadko zdarza się, że maluch jest dosyć niski lub wysoki jak na swój wiek. Dlatego też przedstawiamy propozycje metod, dzięki którym dobierzesz wielkość ramy dokładnie do swojego malucha.

Dobór wielkości roweru nieco się różni w zależności od jego rodzaju. Ogólnie przyjętym wzorem jest zmierzenie długości nogi po jej wewnętrznej stronie i przemnożenie jej przez zmienną, zależną od rodzaju roweru, a uzyskany wynik podzielić przez 2,54 (długość jednego cala, wyrażona w cm), by w ten sposób uzyskać informację o odpowiednim wymiarze ramy dla Twojego dziecka. Poniżej przedstawiamy kryteria, które również musisz wziąć pod uwagę.

Szczegóły konstrukcyjne ramy – ramy rowerów dla dziewcząt będą inne, niż dla chłopców, ze względu na węższy rozstaw ramion. Różne rodzaje ramy wymuszają również odmienne pozycje przyjmowane podczas jazdy. Warto zatem udać się do sklepu razem z dzieckiem i pozwolić mu sprawdzić, jaki rodzaj ramy odpowiada mu najbardziej.

Indywidualny styl jazdy – Mówi się, że na ogół chłopcy preferują bardziej agresywny styl jazdy i są bardziej skłonni do wykonywania rowerowych akrobacji, przy czym nie musi to być regułą…

Nieproporcjonalne wymiary ciała – jak już wspominaliśmy, niektóre dzieci wyróżniają się niestandardową budową, co warto wziąć pod uwagę, by zapewnić dziecku komfort podczas jazdy i nie zniechęcić go do jazdy rowerem.

Pierwszy rower Twojego dziecka - jak wybrać młodzieżowy rower do szkoły i rekreacji?

Jakie są najpopularniejsze rowery młodzieżowe?

Rower crossowy

Jest to całkiem dobry wybór roweru młodzieżowego dla nastolatków, które lubią nieco poszaleć na dwóch kółkach. Jest tak dlatego, że cross doskonale nadaje się nie tylko na równe, utwardzone drogi, lecz też na ścieżkach poza miastem, takich jak polne drogi, czy nierówne leśne trakty.

Rower MTB

Inaczej zwany górskim, jest jeszcze lepszym wyborem na trudne tereny – w końcu został zaprojektowany po to, by cieszyć się przejażdżkami po nierównych, górzystych terenach. Są to rowery cechujące się większą wytrzymałością, wzmocnioną amortyzacją, a także silniejszymi hamulcami. Warto też zwrócić uwagę na to, że ramy w rowerach górskich są nieco mniejsze, niż w innych typach rowerów, co dotyczy zarówno modeli damskich, jak i męskich.

Rower trekkingowy

Jest to model dedykowany na mniej zróżnicowane tereny. Najlepiej sprawdza się na utwardzonych drogach, a także ścieżkach o małym zróżnicowaniu. Jest to rower idealny dla wszystkich lubiących pokonywać długie trasy po mniej wymagających nawierzchniach.

Dlaczego warto postawić na rower?

Jazda rowerem niesie za sobą wiele korzyści – w przypadku młodszych dzieci dodaje pewności siebie, związanej z nabyciem nowej umiejętności, a wraz z wiekiem pomaga rozwijać poczucie swobody i niezależności. Nastolatkom zaś nie tylko pomaga zachować dobrą kondycję, lecz też sprawnie przemieszczać się z punktu A do B i planować dłuższe wyprawy z przyjaciółmi.

Smartfon do nagrywania filmów – jak wybrać?
Pobierowo - wymarzone na wakacje