Wybierając usługi hostingowe, pojawia się bardzo często poważny dylemat – na co postawić w głównej mierze? Czy zdecydować się z jednej strony na ekonomiczne rozwiązanie, które jest przy tym ogólnodostępne, a mowa o hostingu współdzielonym, czy z drugiej strony nie szczędzić kosztów, a w konsekwencji tego wybrać nowocześniejsze i bardziej komfortowe opcje takie jak serwer dedykowany. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależne jest od kwestii indywidualnych. Musisz zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na swe własne zapotrzebowanie i co za tym idzie także charakter serwisu, dla którego potrzebujesz hostingu. Rozważeniem „za” i „przeciw” zajmiemy się po krótce w dalszych częściach niniejszego artykułu.

Webhosting

Decydując się na taką opcję, masz pewność, że znajdziesz usługodawcę, który proponuje takie rozwiązanie hostingowe, ponieważ to w pełni powszechny wariant. Jest to postać najprostsza, więc ogólnodostępna, ale z drugiej strony też niewyszukana pod względem funkcji. Firma, u której zaopatrujemy się w webhosting z pewnością zajmuje się wdrożeniem usługi, ale też konserwacją oraz wprowadzaniem ustawień i zabezpieczeń. Usługodawca przejmuje odpowiedzialność w zakresie monitoringu wydajności, ewentualne usterki i awarie, które usuwa i eliminuje. Niemniej jednak możliwości, na jakie webhosting pozwala są konkretnie określone. Z reguły mają wiele istotnych ograniczeń, w związku z czym nie ma zbytniego pola do popisu użytkownik chcący przeprowadzić jakieś zmiany, modyfikacje, czy przekształcenia w parametrach. Wreszcie, jako zdecydowany minus, wyróżnić należy fakt, że jest to usługa współdzielona, która obejmuje kilkuset różnorodnych klientów – użytkowników podobnie jak my, skupionych przy jednym serwerze webhostingowym. Pomiędzy tych wszystkich konsumentów łącznie rozdzielana jest wydajność serwera.

Serwer dedykowany

Zupełnie inaczej jest w przypadku innowacyjnych rozwiązań hostingowych jakimi są serwery dedykowane. Jeżeli mowa o takim wariancie, nie da się ukryć, iż plusów jest znacząco więcej niż, gdy w grę wchodzi standardowy webhosting scharakteryzowany powyżej. Kluczowe okazuje się chociażby to, iż jest to narzędzie jakie wymaga od Klientów zwłaszcza większych kosztów inwestycji, ale pociąga to za sobą mnóstwo korzyści związanych przede wszystkim z odrębnością i niezależnością. Podczas gdy serwer współdzielony jest do dyspozycji wielu innych użytkowników, dedykowany jest tylko i wyłącznie nasz i nie musimy borykać się z problemem żadnych limitów. Cała wydajność urządzenia jest do naszego wykorzystania. Taką maszynę damy radę indywidualnie konfigurować, jak również modyfikujemy ją w dowolny sposób, opierając wszystko na osobistych wymaganiach oraz zapotrzebowaniu. Wchodząc na stronę Hekko.pl, można zauważyć, iż nawet tak dobre marki, które odznaczają się dużą renomą i doświadczeniem branżowym, proponują na serwery dedykowane spore zniżki. Po promocyjnej cenie, da się nabyć opisywaną usługę nawet o pięćdziesiąt procent taniej niż standardowo.

Jak przygotować się do matury ustnej z polskiego?
Jak zostać grafikiem komputerowym?