Jeśli lubisz obserwować, pisać, fotografować, jesteś ciekawy otaczającego cię świata, potrafisz rozmawiać z ludźmi, dzielić się z innymi tym co ciekawego zaobserwowałeś w swoim otoczeniu, umiesz zbierać informacje i potrzebne materiały, jesteś obiektywny, rzetelny, dociekliwy to może warto byś został dziennikarzem.

“Dziennikarzem można zostać z dnia na dzień. Jeżeli ktoś ma talent do pisania czy łatwość mówienia, opowiadania, umie słuchać ludzi, zbierać informacje i umie słuchać obu stron, nie tylko jednej” – Stefan Bratkowski.

Jeśli chcesz zostać dziennikarzem to powinieneś się interesować wszystkim co cię otacza: polityką, kulturą, sztuką, literaturą, muzyką, filmem, sportem lub określoną dziedziną nauki tj. prawo, ekonomia, psychologia, politologia, komunikacja społeczna, polonistyka, socjologia, medycyna, informatyka, elektronika itp. Ważne byś był w czymś dobry. Byś stał się specjalistą tzn. kimś, kto orientuję się w tym co robi. A to wbrew temu co się nieraz myśli nie jest łatwe zadanie.

Dlatego warto jest już dziś poświęcać swój czas, uwagę, energię starania na to by pogłębiać swoją wiedzę, wiadomości, poszerzać swoje horyzonty, uczyć się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, stawać się bardziej inteligentnym, oczytanym, twórczym i przebojowym.

Aby być dziennikarzem nie musisz koniecznie studiować dziennikarstwa. Możesz przecież iść na inny kierunek studiów. Jednak istotne jest to byś poznał podstawy dziennikarstwa. Czyli czym jest wywiad, jak go przeprowadzać, czym jest reportaż, recenzja, news, jak pisać artykuł, felieton itp. Co oznacza, że powinieneś przeczytać kilka książek dotyczących tej dziedziny, poszukać informacji o dziennikarstwie w internecie, jak również możesz się zapisać na kurs dziennikarski.

Ważne byś nie bał się myśleć, pytać, obserwować, pisać, fotografować, wypowiadać. Ponieważ tym właśnie zajmuje się dziennikarz. Już dziś możesz spróbować swoich sił i zacząć od pisania bloga, wypowiadania się na forum internetowym czy pisania artykułów dla portali internetowych. Nie musisz tego robić profesjonalnie. Ważne byś próbował, starał się, uczył. W końcu trening czyni mistrza. Mam rację ?

Osoba, która chce być dziennikarzem powinna być przede wszystkim otwarta, ciekawa świata, uczciwa, niezależna, obiektywna, odpowiedzialna, tolerancyjna, dociekliwa, wytrwała, rzetelna, rzeczowa, twórcza, komunikatywna, pracowita, odporna na stres, potrafiąca pracować pod presją czasu.

Chcąc być dziennikarzem możesz w przyszłości pracować jako redaktor lub reporter. Ważne byś był dobrym redaktorem lub reporterem. Dzięki temu będziesz mógł w przyszłości być dobrym specjalistą w tym czym się będziesz zajmować. A dzięki temu zdobyć sławę i popularność. W końcu każdy z nas tego pragnie.

Redaktor musi być człowiekiem otwartym na ludzi i świat, ciekawym wydarzeń, ciągle się uczącym i doskonalącym swój dziennikarski warsztat. Dzięki temu bowiem będzie mógł być profesjonalistą w tym co robi. Musi także być odpowiedzialny za

Musi się więc wykazać odpowiedzialnością za słowo, bardzo dobrym warsztatem językowym, łatwością formułowania myśli, znajomością prawa prasowego, a także pewną wiedzą na temat procesu wydawniczego, w tym również na temat technik składu pisma i technik druku.

Jako redaktor możesz pracować w redakcji gazety, pisma, stacji telewizyjnej lub radiowej, w portalu internetowym. Wówczas będziesz mógł pisać, czytać, oglądać, słuchać, oceniać i redagować teksty.. Niekiedy będąc redaktorem nie musisz pisać tekstów. Bowiem możesz być odpowiedzialny za określoną część wydania: rubrykę czy dział. Wówczas możesz być redaktorem funkcyjnym, bądź naczelnym.

Chcąc zostać reporterem musisz się nauczyć zbierać i opracowywać aktualne wiadomości dla prasy, telewizji, radia, internetu. Wówczas możesz pracować jako sprawozdawca lub reporter prasowy, telewizyjny, radiowy itp. Możesz być również reporterem śledczym, wojennym, interwencyjnym, fabularnym, problemowym.

Ponadto powinieneś nie bać się wyjechać w teren, obserwować i opisywać to, co zobaczyłeś na miejscu w sposób prawdziwy, obiektywny Powinieneś także być odpowiedzialny za słowo. Ponieważ materiał przez niego przygotowany może wpływać na ludzi W zależności od tego, jak poda informację – może ona zbulwersować, zaszokować lub uspokoić. Dobry reporter powinien umieć łatwo formułować myśli, logicznie myśleć, aby trafnie oceniać wydarzenia. Powinien także umieć łatwo przeniknąć do środowiska, które go interesuje, umie się z nim na chwilę zintegrować. Pomoże mu w tym wyobraźnia, wiedza socjologiczna.

Zatem jeśli uważasz, ze chcesz być dziennikarzem to po prostu zacznij pisać, fotografować, obserwować. Nie obawiaj się, że coś ci nie wyjdzie, że nie będzie dobre. Ponieważ abyś coś robił dobrze musisz ciągle ćwiczyć, uczyć się, zdobywać doświadczenie. Ważne byś próbował i się starał. A wówczas wszystko będzie okay.

Pisz o tym co cię interesuje, zachwyca, porusza, denerwuje, bawi, intryguje. Gdy zaczniesz pisać to bądź przede wszystkim sobą. Nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Wówczas wypracujesz swój styl. Staniesz się oryginalny. Możesz pisać bloga, artykuły, recenzje, reportaże, wywiady itp. Ważne byś robił to w sposób interesujący, rzeczowy, jasny, prosty i zrozumiały. Możesz pisać na tematy lokalne, jak również ogólnopolskie, światowe. Możesz pisać o sporcie, filmie, polityce, kulturze, nauce, technice itp. Ważne by to co będziesz robił sprawiało ci przyjemność i satysfakcję. Wówczas będziesz to wykonywał dobrze. Zatem do dzieła. Życzę powodzenia.

Przygotował
Robert A. Monik

Halo, tu telepracownik!
Zasady dobrej prezentacji - 5 sprawdzonych przykładów