O tym, że czytanie książek niesie za sobą wiele prozdrowotnych korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Sięgając po książki nie tylko przyjemnie spędzamy czas i w mądry sposób walczymy z nudą, ale i dbamy o swój umysł oraz ciało. Wielokrotnie nie zastanawiamy się nawet, jak wiele dobra płynie z obcowania z literaturą. W dorosłym życiu umiejętność czytania wydaje się nam banalna i prosta, często nie pamiętając jakim trudem była dla nas nauka czytania. Niewątpliwie, nasz umysł musiał się wiele wysilić, aby móc z czasem rozpoznawać określone litery.

Czytając książki młodzieżowe o tematyce społecznej, psychologicznej kształtujemy nasz charakter i poszerzamy horyzonty. Oceniamy pozytywne i negatywne postępowanie moralne, porównujemy działania bohaterów literackich z własnym sumieniem. Niejednokrotnie perypetie głównych postaci odzwierciedlają nasze życie codzienne, dzięki czemu możemy się z nimi utożsamiać. Z kolei autorzy podejmują problemy życia codziennego. Czynniki te sprawiają, że jesteśmy poniekąd nakłonieni do refleksji, często rozmyślamy o decyzjach, które już podjęliśmy lub są przed nami.

Badania dowiodły, iż obcowanie z literaturą wywołuje korzystne zmiany w mózgu. W trakcie czytania nasz umysł intensywnie pracuje, a wzmożona aktywność powoduje tworzenie licznych połączeń nerwowych. Co więcej, poprawia się nasza pamięć i koncentracja. Ogólnie rzecz ujmując, można śmiało stwierdzić, że za sprawą czytania nasz umysł staje się wydajniejszy i sprawniejszy. Kształtowanie podstawowych zachowań, odróżnianie dobra od zła, ocena zachowań to bardzo istotne aspekty w procesie dojrzewania. Książki są również odskocznią, kiedy przeżywa się pierwszy zawód miłosny czy rozstanie. Zastanawiasz się, jak efektywnie spędzać jesienne wieczory? Odpowiedź jest prosta! Wybierz ciekawe książki dla młodzieży, które polecimy Ci w poniższym artykule.

W tym tekście przeczytasz:

Książki młodzieżowe, które warto przeczytać!

Kim jesteś Sky?

Książka pod tytułem “Kim jesteś Sky?” autorstwa Joss Stirling to pierwszy tom sagi o rodzinie Benedict. Czytelnicy, zagłębiając się przedstawioną historię nie unikną westchnień i dreszczyku emocji. Powieść rozpoczyna się od przeprowadzki Sky Bright do pewnego, górskiego miasteczka, zwanego Wrickenrid. Dziewczyna ma za sobą bolesną przeszłość, bowiem nie pamięta swojego dzieciństwa i nie wie nawet, jak ma na imię.

Kiedy Sky miała osiem lat została adoptowana przez parę artystów – Sally i Simona. Bohaterka od zawsze czuła, że jest inna niż wszyscy, mimo, iż jej przybrani rodzice starali się, by miała wszystko to, co najlepsze. Sky ciężko jest odnaleźć się w nowej szkole. Miejsce to wydaje się być dla niej niebezpieczne, a ostrzeżenie złego Zeda potęguje w niej lęk. Dziewczyna w końcu odnajduje przyjaciół w szkole, do której uczęszcza. Zaprzyjaźnia się z Tiną, Zoe i Nelsonem. Obok nich, pojawia się również Zed Benedict, który jednocześnie przyciąga i odpycha dziewczynę.

Sky jest bardzo skryta i zamknięta w sobie. Przez traumatyczne przeżycia boi się bliskości i okazywania uczuć. Dzięki swoim rodzicom, powoli otworzyła się na świat. Chłopak o imieniu Zed stwarza pozory drania i huligana. Od początku intryguje dziewczynę. Między nimi wkrótce zaczyna iskrzyć. Każdy utwierdza Sky, że to nie jest chłopak dla niej. Wszystko zmienia się w dniu, kiedy Sky wysyła wiadomość do Zeda. Od tej chwili, chłopak stara się o względy dziewczyny i za wszelką cenę chce ją przyciągnąć do siebie. Opowiada o swojej rodzinie, która jak się okazuje jest dość nietypowa, bowiem okazuje się, iż mają oni zdolności paranormalne.

Bohaterka dowiaduje się, że ona i Zed byli sobie od zawsze przeznaczeni, co sprawia, że przekonuje się do chuligana. Sky Bright zostaje wpląta w problemy rodziny Benedict, przez co znajduje się w niebezpieczeństwie. Czy dziewczyna, która boi się miłości będzie miała odwagę pokochać? Jakie niebezpieczeństwo na nią czyha? Jaki będzie finał tej historii? Opowieść z serii sagi o braciach Benedict dostarczy nastolatkom zarówno dobrej rozrywki, spektakularnych zwrotów akcji i historii miłosnej. Autorka doskonale gra na emocjach, obdarzając bohaterów ogromem niepowtarzalnych cech.

Kim jesteś Sky?
Kim jesteś Sky?

Nakręceni

Kolejnym bestellerem wśród młodzieży jest powieść “Nakręceni”, autorstwa Petera Bunzla. Historia rozpoczyna się od przedstawienia postaci trzynastoletniej dziewczynki – Lily Hartman. Bohaterka od najmłodszych lat spotkała się z niemałymi trudnościami w życiu. Lily mieszka wraz z tatą i opiekunką Madame Verdigris, która zajmuje się domem po śmierci pani Hartman. John Hartman, czyli ojciec głównej bohaterki jest cenionym podróżnikiem oraz wybitnie uzdolnionym wynalazcą. Człowiek ten niespodziewanie ginie, podczas rutynowego lotu samolotem. Dziwnym trafem dzieje się to zaraz po tym, jak skonstruował pewne tajemnicze urządzenie. Wynalazek zdaje się mieć niesamowitą moc, przez co staje się obiektem pożądania wielu złoczyńców. Wkrótce pojawiają się i tacy, którzy za wszelką cenę chcą objąć go w posiadanie i nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć cel.

Dziewczynka znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, jednak pozostaje odważna i decyduje się wszcząć własne śledztwo. W towarzystwie najbliższych przyjaciół – Roberta, syna zegarmistrza oraz Malikna – mechanicznego lisa, stworzonego specjalnie dla niej przez tatę odkryje mroczne tajemnice. Jedno jest pewne, Lily Hartman nie cofnie się przed niczym. W obliczu ogromnego ryzyka podejmie grę, za którą może zapłacić cenę własnego życia. Ta niebywała książka dla młodzieży jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, intryg i mrocznych tajemnic. Nie ma w niej miejsca na nudę, szczególnie przy końcowych wydarzeniach. Bohaterowie przedstawieni w utworze wzbudzają sympatię, są wiarygodni i realistyczni, dzięki czemu wielu nastolatków będzie mogło utożsamić się z światem przedstawionym w powieści. Kontynuacją serii “Nakręceni” jest utwór noszący tytuł “Księżycowy medalion”.

Nakręceni
Nakręceni

Zapałka na zakręcie

Powieść zatytułowana “Zapałka na zakręcie” autorstwa Krystyny Siesickiej podejmuje tematy związane z dojrzewaniem. Opowiada o skomplikowanym języku uczuć, jak trudno jest mówić o miłości, spełniać oczekiwania innych oraz jak nie zawieść zaufania najbliższych. Akcja rozgrywa się w miejscowości Osada, w której co roku spotyka się gromadka najlepszych przyjaciół. We wiosce tej pojawia się tajemniczy, lecz bardzo przystojny Marcin, który wzbudza zachwyt wśród dziewcząt. Młody mężczyzna szczególnie wpadł w oko Madzie, głównej bohaterce powieści, która za wszelką cenę chce udowodnić koleżankom, że uda jej się zwrócić uwagę nieznajomego. Na przekór wszystkim, nie tylko poznaje Marcina, ale również się w nim zakochuje. Wspólne wakacje, wędkowanie, spacery – to tylko sprzyja uczuciom. Dodatkowo, mamy obojga z nich nie są przychylne spotkaniom swoich dzieci. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że wybranek ukrywa coś przed dziewczyną i unika towarzystwa jej przyjaciół. Szesnastoletnia Mada zastanawia się, czy uczucie, które żywi w tym wieku to zauroczenie czy już miłość. Utwór ten zawiera wiele problemów, z którymi wielu z nas spotyka się w codziennej egzystencji. Można by rzec, że “Zapałka na zakręcie” zaczyna się banalnie. Fabuła powieści opiera się o stary i zużyty schemat wielkiej miłości. Jednak, mimo to, od pokoleń sięgają po nią dziewczęta. Krystyna Siesicka pisze o tym, co jest najważniejsze w świecie. Porusza kwestie nie tylko pierwszej miłości, ale i problemów i trosk nastolatków.

Przedstawia codzienne życie, a jednak dotyka spraw bardzo trudnych. Opisuje przyjaźń młodych ludzi – Mady z mieszkańcami Osady, jak również z pewnym Olem, z którym spotyka się w trakcie roku szkolnego. Marcin w każdej chwili może liczyć na kolegę Wojtka, z którym zna się ze szkolnej ławki. Przedstawia także konflikty pokoleń – Mada nie jest szczera wobec swojej mamy, Marcin nie jest w stanie porozumieć się z własną rodzicielką, przez co traci jej zaufanie. Poruszany jest problem rozbitej rodziny, bowiem tata Mady opuścił żonę i dzieci. Dziewczyna bardzo to przeżywa i brak jej bliskości z ojcem. Książka “Zapałka na zakręcie” to pierwsze dzieło Krystyny Siesickiej. Choć jego powstanie datuje się na rok 1966. Warto wiedzieć, iż w 1985 roku na podstawie tej książki został nakręcony dwuodcinkowy serial pt. “Żuraw i Czapla”.

Zapałka na zakręcie
Zapałka na zakręcie

Prawda

Kolejnym utworem, polecanym w kategorii młodzieżowej jest książka pod tytułem “Prawda”, autorstwa Care Santos. Główny bohater dzieła – nastoletni Eric, dzięki pomocy Xenii i swojego adwokata właśnie opuścił poprawczak. Chłopak był niewinnie skazany za morderstwo. Od tego momentu chce zacząć nowe życie. Otrzymuje mieszkanie po kuzynie, ma przy sobie ukochaną, więc wydawać by się mogło, iż wszystko wkracza na dobre tory. Wkrótce jednak okazuje się, że adwokat na niego nie czeka, w jego domu już ktoś zamieszkał, a rodzice Xeni zabronili jej kontaktu z chłopakiem. Na domiar złego przeszłość zaczyna upominać się o Erica, skąd jedynym słusznym rozwiązaniem byłoby zejście na złą drogę. Autorka ukazuje chwilową bezdomność, jako hart ducha walki. Mimo przeciwności losu, Eric próbuje wykonać plan, który sobie ułożył. Główny bohater nie rozmawia z nikim, nie szuka pomocy, nie czeka na nic, bo nie chce nikomu przeszkadzać. Za wszelką cenę nie chce powrócić do przeszłości, a przyszłość nie czeka na niego z otwartymi rękoma. Xenia jest postacią epizodyczną. Przejawia się tylko we wspomnieniach bohatera. Każdy dzień przynosi Ericowi smutek i tęsknotę za ukochaną. Nastolatek, chcąc rozpocząć nowy rozdział w życiu od niektórych chciałby się trzymać jak najdalej. Niestety, w dzielnicy, w której się wychował to oni “rządzą” okolicą i bynajmniej nie zamierzają zostawić Erica w spokoju. Nikt nie wierzy mu, że był niewinny. Zaczyna się walka o lepsze jutro. Na szczęście, na świecie istnieje jeszcze dobro i ludzie, którzy go znajdują. Tak było też w przypadku nastolatka.  Utwór jest bardzo wartościowy. Pokazuje, że choćby człowiek znalazł się w najciemniejszej uliczce świata, zawsze pojawi się promyk światła i nadzieja na lepsze jutro. Należy znaleźć w sobie odwagę i uwierzyć w to, że da się odmienić nasz los. Ten utwór nie jest łatwy dla dorosłego, jednak z powodzeniem trafi w gusta młodzieży. Okres buntu, uczucie niezrozumienia pozwoli zrozumieć emocje, z którymi borykał się główny bohater.

Prawda
Prawda

Podsumowanie

Czy istnieje lepszy sposób na mądre wykorzystanie wolnego czasu niż czytanie książek? Niestety, dzisiejsza młodzież coraz rzadziej po nie sięga. Zamiast czytać, nastolatkowie wolą korzystać z komputera lub słuchać muzyki. Lektury uważają za nudne i niepotrzebne, nie zdając sobie sprawy, ile tak naprawdę tracą. Warto więc, jako rodzic uświadomić naszym pociechom, jak ważna jest literatura w życiu człowieka. Czytając rozwijamy wiedzę o świecie, nie myślimy o szarej rzeczywistości i problemach dnia codziennego. Podczas wciągającej lektury zostajemy przeniesieni w inny, magiczny świat. Jesteśmy zdolni do głębszego zrozumienia ludzkich emocji i zachowań. W końcu bohaterzy literaccy popełniają błędy, tak samo jak my. Realistyczne przedstawienie postaci umożliwia utożsamianie się z nimi, co jest szczególnie ważne dla młodych ludzi. Księgarnia internetowa Akapit Press oferuje bogatą ofertę prawdziwych bestsellerów młodzieżowych, które są polecane na całym świecie. W asortymencie znajdziesz książki dostosowane do każdego rodzaju odbiorców oraz takie, które podejmują zróżnicowaną problematykę. Bunt, niezrozumienie, problemy w szkole, zawody miłosne to kategorie przejawiające się w naszej codzienności od pokoleń. Dlatego też, książki dla nastolatków w większości przypadków okazują się ponadczasowe.

Różnice między prywatnym a zwykłym akademikiem
Jak robić notatki?