Stawianie pierwszych kroków w życiu zawodowym może wywoływać niepokój. Bez doświadczenia w tym obszarze młody człowiek, przeglądając oferty pracy, może czuć się zagubiony. Nowe wyzwania budzą też ekscytację, są szansą, by zasmakować dorosłego życia, zdobyć niezależność finansową, rozwijać i wzmacniać kompetencje. Gdzie zatem można szukać zajęcia dla siebie? Którzy pracodawcy zatrudniają studentów i osoby, które wcześniej nigdzie nie pracowały?
W tym tekście przeczytasz:
Praca dla studenta — praca w handlu
Studenci mogą znaleźć zajęcie zarobkowe dla siebie m.in. w handlu. Jest to dobra praca dla młodych, którzy szukają elastycznych godzin zatrudnienia. Dopasowanie harmonogramu zmian w sklepie do planu zajęć na uczelni pozwala sprostać możliwościom osób, które chcą połączyć naukę z pracą. Niezależnie od tego, jaką drogę kariery planują w przyszłości, zyskują cenne doświadczenie w takich obszarach jak obsługa klienta, współpraca w grupie, czy zarządzanie zapasami towarów. Rozwijają kompetencje miękkie jak m.in. komunikatywność, czy też zarządzanie czasem — bardzo często trzeba wykonywać wiele zadań jednocześnie w dynamicznym środowisku, należy umieć je priorytezować. Wszystkie te cechy są przydatne w wielu dziedzinach zawodowych.
Praca dla studenta w sektorze HoReCa
Liczne oferty pracy dla studentów czekają także w takich sektorach jak hotelarstwo, gastronomia oraz w branży eventowej. Pracodawca chętnie nawiązuje umowę zlecenie z osobą, która się uczy, ponieważ nie musi odprowadzać za nią składek na ubezpieczenie społeczne, co zmniejsza koszty zatrudnienia.
Praca dla młodych czeka w restauracjach, lokalach gastronomicznych, pubach i barach, a także w hotelach w recepcji, czy przy sprzątaniu, można też zostać hostessą, obsługiwać catering, czy też dostarczać jedzenie i inne produkty. Tego typu zawody stwarzają dużą elastyczność, jeśli chodzi o harmonogram pracy, co jest korzystne dla osób, które się uczą.
Gdzie szukać ofert pracy dla studentów?
Chcąc zdobywać pierwsze doświadczenie na ścieżce kariery zawodowej, można skorzystać z płatnych stażów lub praktyk, które umożliwiają poznanie specyfiki danego zawodu. Wielu młodych ludzi decyduje się też na pracę sezonową. Popularne jest zatrudnianie osób bez doświadczenia w ogrodnictwie przy zbiorach lub w gastronomii. To dobry sposób, by np. w przerwie między semestrami, w krótkim czasie zarobić swoje własne pieniądze lub wspomóc rodzinny budżet.
Oferty pracy dla studentów, którzy mogą sobie pozwolić na pracę od poniedziałku do piątku, ponieważ studiują zaocznie, jak i tych, którzy poszukują dodatkowego zatrudnienia, najłatwiej znaleźć w Internecie. Istnieją grupy tematyczne np. na Facebooku, w których pojawiają się ogłoszenia dotyczące zajęć dla młodych ludzi. Kolejną opcją jest aplikowanie przez wysyłanie swojego CV do konkretnego pracodawcy. Wiele firm na swoich stronach internetowych publikuje w zakładce „kariera” informacje na temat naboru pracowników. W wygodny i bezpieczny sposób można odpowiadać na oferty od sprawdzonych pracodawców, czytając wcześniej opinie o nich – https://www.gowork.pl/opinie. Specjalistyczne serwisy pracy jak GoWork pomagają w skutecznej rekrutacji.
Podjęcie pracy w trakcie studiów może być trudne, ale to doskonała szansa na rozwój osobisty i zawodowy. Choć początki w świecie zawodowym i szukanie miejsca zatrudnienia dla siebie może wydawać się niepewne, to właśnie korzystając z tych możliwości, młodzi ludzie mogą odkrywać i kształtować swoje umiejętności, wzmacniać kompetencje, nabywać doświadczenie i rozpocząć budowanie fundamentów przyszłej kariery.
Artykuł sponsorowany