Wycieczki w góry nieustannie zyskują na popularności. Są miłą formą aktywności dla całej rodziny, pary, ekipy znajomych czy nawet w pojedynkę. Pozwalają na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednak przed wybraniem się na trekking należy dobrze się do niego przygotować, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo i komfort podczas marszu. W jaką odzież należy się zaopatrzyć przed wyjściem w góry?

Niezbędne wyposażenie na wycieczkę górską

Dobre wyposażenie w dużym stopniu ułatwi nawet trudny marsz po niezwykle wymagającej trasie. Podstawą odpowiedniego ubioru są dobrze dopasowane buty – zarówno do stopy turysty, jak i panujących warunków atmosferycznych. Zimą oraz w okresie przejściowym (wiosna/jesień) dobrą decyzją będzie zakup tradycyjnych butów sięgających ponad kostkę. Z kolei latem lepiej powinny sprawdzić się modele z krótszą cholewką. Dobrze dobrane również odpowiednio stabilizują kostkę, ale są zdecydowanie lżejsze co pozwala na utrzymanie szybszego tempa.

Kolejną rzeczą, równie ważną, jest wybór odpowiedniego plecaka. Na długie trasy, w szczególności te kilkudniowe należy zaopatrzyć się w typowy trekkingowy plecak ze stelażem. Jednak na krótsze, kilkugodzinne wędrówki sprawdzą się lżejsze i smuklejsze modele. Takie jak te proponowane przez firmę Fjallraven. Marka ta w dużej mierze kojarzona jest jedynie z torbami miejskimi – nic bardziej mylnego. Oferuje ona profesjonalną odzież przeznaczoną do chodzenia po górach. Warto zapoznać się z ich asortymentem, w szczególności zwracając uwagę na spodnie trekkingowe oraz kurtki – niezbędne podczas górskich wycieczek.

Biwakowanie w górach – potrzeby ekwipunek

Jeżeli zaplanowana trasa jest długa i wymaga spędzenia nocy w terenie, należy zaopatrzyć się w dodatkowy ekwipunek. Biwakowanie – co trzeba kupić aby się udało? Przede wszystkim – namiot. Jak wybrać odpowiedni? Należy dopasować go do ilości osób, które będą w nim spały. Dobrze jeżeli będzie on pokryty tropikiem – czyli nieprzemakalnym materiałem. Należy także zabrać ze sobą karimaty i śpiwory, ponieważ noce w górach – nawet latem – potrafią być bardzo zimne. Warto zaopatrzyć się także w akcesoria niezbędne do przygotowania posiłku. Ich ilość i rodzaj zależy jednak w dużej mierze od miejsca biwakowania – inne rzeczy przydadzą się na polu biwakowym, a inne podczas noclegu w środku lasu.

Bezpieczeństwo w górach to podstawa

Wycieczka trekkingowa przede wszystkim powinna być bezpieczna. W szczególności taka, która jest połączona z nocnym biwakowaniem. Niezależnie od długości i trudności pokonywanych tras należy mieć ze sobą apteczkę, środki przeciwbólowe i spray na owady. Nieodłącznym elementem bagażu powinna być także latarka i mapa. Dla bezpieczeństwa niezwykle istotne jest również zaplanowanie trasy o odpowiednim stopniu trudności. Nie może być ona zbyt wymagająca zarówno pod względem ilości kilometrów, jak i pod kątem nachylenia terenu. Cenną informacją jest to, że kolory szlaków w Polskich górach nie oznaczają ich poziomu trudności. Przed każdym wyjściem w góry należy bardzo dokładnie sprawdzić prognozę pogody. Należy być jednak przygotowanym na to, że warunki atmosferyczne w górach są bardzo zmienne, dlatego warto ubierać się “na cebulkę”. W plecaku należy mieć także prowiant na drogę oraz kilka butelek wody. Podczas długich wypraw warto też zabrać ze sobą czekoladę, orzechy, czy inne wysokokaloryczne przekąski, które pozwolą szybko odzyskać energię.

Książki dla młodzieży - TOP 5, po które warto sięgnąć
Tutoringo - korepetycje dla Ciebie