Amatorska fotografia zdobywa nad Wisłą coraz większe zainteresowanie. Duża w tym zasługa smartfonów, które umożliwiają zrobienie zdjęcia zawsze i w każdych okolicznościach. Wielu pasjonatów fotografii decyduje się następnie na bardziej profesjonalny sprzęt – w postaci lustrzanki i zestawu obiektywów. Jednak tego rodzaju sprzętem już nie każdy umie posługiwać się od razu. Czy warsztaty fotograficzne mogą pomóc w nauce? Z pewnością. A co warto wiedzieć nim się na nie trafi? Poznaj kilka podstawowych zasad, których zastosowanie pomoże zrobić ciekawe zdjęcie!

Zasada trójpodziału – pomoże początkującym

Dobre wykadrowanie zdjęcia to podstawa. Nasze pierwsze spojrzenie na fotografię nie koncentruje się bowiem na detalach, a na całości. Stąd ważne jest, by układ fotografii był harmonijny. Doświadczeni fotografowie chętnie łamią tę zasadę i wychodzi im to bardzo ciekawie, jednak by uzyskać ten efekt, trzeba… najpierw sobie ją przyswoić i posiadać nieco fotograficznego wyczucia. W przypadku amatorów, z reguły lepie wypada trzymanie się zasady trójpodziału.

Na czym polega zasada trójpodziału? Cały kadr można wizualnie podzielić na dziewięć równych części. Służą do tego cztery poprzeczne linie – w większości aparatów cyfrowych lub w smartfonach można włączyć opcję siatki, która lekko zarysuje nam je pomocniczo na ekranie. To, co jest dla nas najważniejszym punktem zdjęcia, powinno znaleźć się nie w środku, a na przecięciu linii, ewentualnie – w pobliżu niego. Jeśli robimy zdjęcie horyzontu, jego linia ma znaleźć się nie idealnie w połowie, a na wysokości jednej trzeciej lub dwóch trzecich fotografii. Jest też linią poziomą, więc na takiej powinien się znaleźć. Na pionowej dobrze wyglądają zaś obiekty również pionowe, czyli budynki lub drzewa. Robiąc zdjęcia ludziom, warto zadbać, by twarze znalazły się w punktach przecięcia lub tuż obok. Bardziej wtedy przyciągają wzrok. Kadrując zdjęcie z osobą patrzącą w bok, powinno się zostawić nieco miejsca po stronie, w którą patrzy.

Dobry kadr skupia uwagę na tym, co na zdjęciu jest istotne, a całości dodaje dynamiki. Oczywiście dobre kadrowanie wymaga ćwiczeń praktycznych i zastosowania metody prób i błędów. Z pewnością jednak da się tego nauczyć!

Portret – jak nie popełnić błędu?

Wielu amatorów fotografii zaczyna od zdjęć portretowych. Nic w tym dziwnego – człowiek to wdzięczny obiekt do fotografowania, a ciekawe twarze przykuwają wzrok. Z drugiej strony – ludzka twarz nie jest wcale łatwa do sfotografowania. Ostrość zdjęcia i profesjonalny sprzęt to nie wszystko, co potrzebne do uzyskania pięknego portretu. Co jest zatem najważniejsze?

Paradoksalnie, dużo uwagi trzeba poświęcić nie twarzy, a tłu. Tak, tło to bardzo ważny element portretu – nie może przyćmić fotografowanej przez nas osoby. Powinno być raczej ciemne, bez wzorów i nadruków, jednolite. Nieźle sprawdzają się tła roślinne, na przykład w postaci winorośli w kolorze zgaszonej zieleni. Przed zrobieniem zdjęcia należy upewnić się czy modelowi lub modelce z głowy nie „wyrasta” słup lub drzewo – to bardzo częsty błąd, który potrafi całkowicie zniszczyć ujęcie swoim kuriozalnym efektem.

Warsztaty fotograficzne - jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?

Dlaczego lepiej wybierać tło ciemne niż jasne? Przez kwestie związane z doświetleniem. Jeśli aparat nie doświetli zdjęcia, postać osoby będzie jedynie cieniem na tle rozjaśnionej ściany. Niektóre aparaty pozwalają korygować ten problem, jednak nie zawsze w całości – wtedy lepiej znaleźć inne tło.

Czy portret powinien być poziomy czy pionowy? Raczej pionowy, bo ludzka głowa znajduje się w pionie – efekt będzie o wiele naturalniejszy. Twarzy lepiej nie fotografować też na wprost – o wiele lepiej wygląda z półprofilu.

Warto też zwrócić uwagę na stylizację. Z pewnością łatwiej jest fotografować osoby w strojach o jednolitym kolorze, bez wzorów i odwracających od uwagę od twarzy ozdób. Oczywiście profesjonalni fotografowie modowi bez problemu zrobią świetne zdjęcie modelki w sukni haute couture i wiszących kolczykach, jednak wymaga to wprawy. Przed zrobieniem zdjęć portretowych można porozmawiać również z modelem czy modelką o tym, jak oni widzą zdjęcie – czy zależy im bardziej na dokładnym oddaniu twarzy, podkreśleniu urody, czy może na wyrażeniu osobowości. W tym ostatnim przypadku wszelkie dodatki nie tylko nie powinny przeszkadzać, a wręcz przeciwnie, mogą pomóc oddać pasje i zainteresowania osoby na zdjęciu.

Warsztaty fotograficzne – Warszawa oferuje profesjonalne kursy

Osobom, które opanowały już podstawowe sztuczki fotograficzne i mają ochotę na dalszą przygodę z aparatem, z pewnością przydadzą się warsztaty fotograficzne. Opanowanie zasad własnego sprzętu i podstaw kompozycji warto bowiem przećwiczyć w praktyce.

Jeśli chodzi o Warszawę, warsztaty fotograficzne oferuje między innymi Akademia Nikona. Co więcej, nie są to tylko warsztaty ogólne – można wybrać dowolną działkę tematyczną. O ile zaczynamy zwykle od krajobrazów i portretów, o tyle większość pasjonatów robienia zdjęć w końcu znajduje jedną niszę, która interesuje go najbardziej.

Warsztaty fotograficzne - jak nauczyć się robić dobre zdjęcia?

W Akademii Nikona warsztaty fotograficzne dzielą się między innymi na fotografię portretową, uliczną (tak zwane street photo), produktową, krajobrazową, a nawet… zwierzęcą! Wśród warsztatów fotograficznych dotyczących portretów znajdziemy zarówno zajęcia ukierunkowane na portret artystyczny, jak i na formalny – biznesowy. Są też zajęcia z fotografii w ruchu (dla wielu początkujących rozmazane zdjęcia to prawdziwe utrapienie!), nocnej czy klasycznej – analogowej, z całym towarzyszącym jej procesem od etapu naświetlenia kliszy po zrobienie odbitki. Wszystko to pod okiem znanych i cenionych profesjonalistów, którzy doradzą nam w przypadku problemów i ocenią postęp pracy. To niezwykle ważne, by wcześnie rozpoznać własne mocne i słabe strony – dzięki temu wiemy, czym możemy się chwalić, a nad czym powinniśmy jeszcze popracować.

Z pewnością każdy miłośnik fotografii znajdzie tu coś dla siebie, a przy tym, pozna też innych amatorów robienia zdjęć. Fotograficzne przyjaźnie potrafią zaś trwać długo, a wymiana doświadczeń może okazać się niezwykle pomocna dla pracy twórczej. Warto zatem skorzystać z warsztatów fotograficznych – zdobyte tam doświadczenie praktyczne na pewno się opłaci!

Źródła:

  • https://www.nikon.pl/pl_PL/learn-and-explore/photography-articles.tag/learn_and_explore/photography_articles/take-better-portraits.dcr
  • https://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/coolpix/super-zoom-share/coolpix-p1000#overview
  • J. Kaźmierczak, “7 grzechów głównych początkujących fotografów [poradnik]”
  • T. Woźny, “Trójpodział – prosty przepis na harmonię”
Nie tylko czytanie - książek możesz również posłuchać
Jak wybrać odpowiedni plafon LED?