Masz wyczarterowany jacht i chcesz przygotować się do pierwszego rejsu? Żegluga morska będzie o wiele przyjemniejsza, gdy każdy członek załogi upewni się o zasadach panujących na pokładzie nieco wcześniej. Mowa zwłaszcza o niezbędnym wyposażeniu osobistym, dokumentach i lekach, ale też sposobie użytkowania urządzeń pod pokładem. Oto najważniejsze podpowiedzi przed pierwszym rejsem!

Skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty

Żegluga i przygotowanie do niej są o wiele łatwiejsze w krajach europejskich i tych należących do UE. Sama podróż jest bezproblemowa zwłaszcza gdy przemieszczacie się w strefie Schengen. Weźcie ze sobą potrzebne dokumenty, czyli:

  • dowody osobiste;
  • paszporty dla dzieci (legitymacja szkolna to dokument honorowany tylko w Polsce);
  • potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego, czyli karty EKUZ – o wiele lepiej wyrobić je przed podróżą niż załatwiać formalności w ambasadzie.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza poza UE, lepiej mieć ze sobą również paszporty niż jedynie dowody osobiste oraz dodatkowe ubezpieczenie. Dzięki temu podróż nie będzie przysparzała dodatkowego stresu.

Zabierz na pokład to, co niezbędne

Zasada ta ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku czarterowania niewielkich jednokadłubowych jachtów. Nie ma na nich zbyt wiele miejsca, co zmusza do dokładnego przemyślenia osobistego bagażu. Często najlepszą opcją jest wybór elastycznej materiałowej torby niż walizki z tworzywa sztucznego. Powód? Torbę łatwiej „upchać” w zakamarkach pod pokładem.

Do najważniejszego wyposażenia osobistego na pokładzie jachtu można zaliczyć:

  • odzież osobistą w tym klapki, sandały, buty kryte, odzież szybkoschnącą lub płaszcz przeciwdeszczowy;
  • leki i środki przeciwbólowe – mowa o tych przyjmowanych stale i na wypadek choroby lokomocyjnej i morskiej. Tu uwaga – jeśli planujecie wyjeżdżać poza strefę Schengen najlepiej mieć je w oryginalnych opakowaniach, by na granicy uniknąć kłopotów.
  • zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi – okulary, kremy z filtrem, nakrycie głowy;
  • ulubione jedzenie i przekąski;
  • gry planszowe i akcesoria do zabawy w wodzie;
  • zabezpieczenie kluczy, portfela czy smartfona np., w postaci długiej smyczy;
  • latarka.

Obowiązkowe wyposażenie a dodatkowe opłaty

Niektórych może to zaskoczyć, ale agencje czarterowe często pobierają dodatkowe opłaty np. za pościel, czy ręczniki. Dlatego lepiej mieć je skompletowane we własnym zakresie, zwłaszcza gdy czarterujesz jacht na więcej niż jeden dzień. Oczywiście w porównaniu do wynajmu jachtu dodatkowe opłaty za wyposażenie nie są zbyt wysokie. Jednak zabranie ze sobą śpiwora czy ręczników pozwoli oszczędzić kilkadziesiąt euro.

Pierwszy rejs jachtem i nieoczekiwane sytuacje

Co może pójść nie tak podczas żeglugi na spokojnym i słonecznym Morzu Adriatyckim czy Śródziemnomorskim? Cóż, w zasadzie bardzo dużo. Jednym z największych kłopotów może być korzystanie z pokładowej toalety. Jej działanie jest zdecydowanie inne niż tej domowej. Warto pamiętać, że kingston (toaleta na jachcie) wymaga:

  • pompowania i spłukiwania nieczystości wewnątrz muszli. Podczas gdy tradycyjna toaleta pozbywa się zanieczyszczeń pod wpływem pędu wody, kingston wymaga ich odpompowania i w przypadku niedostatku wody — spłukania.
  • wyrzucania papierów i innych elementów higieny osobistej do specjalnych worków, a nie do toalety.

Pamiętaj, że zapchanie toalety może wiązać się z nieprzyjemnymi doświadczeniami przez cały okres rejsu. Dlatego koniecznie trzeba trzymać się zasad obsługi kingstona zainstalowanego na jachcie.

Kolejna sytuacja to choroba morska. Co ciekawe, nawet wprawieni żeglarze cierpią z powodu dolegliwości spowodowanych bujaniem czy poruszaniem się po morzu. Dlatego lepiej mieć przy sobie tabletki na chorobę morską czy lokomocyjną. To uratuje Ciebie czy innych członków załogi przed spędzeniem rejsu w toalecie.

Pierwszy rejs jachtem to wspaniała przygoda!

Nie da się zaprzeczyć, że żegluga morska zalicza się do niepowtarzalnych przeżyć. Możesz zyskać jeszcze więcej cudownych przygód i wspaniałych wspomnień dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do podróży i samego rejsu. Skompletuj odpowiednie wyposażenie i ciesz się rejsem z najbliższymi. Udanego wypoczynku!

Pierwszy projekt modelarski – jak się za to zabrać?
Ranking lodówek do 3000 zł - jaki model wybrać?