Spora część osób interesuje się modelarstwem i zdecydowanie chciałaby zacząć swoją przygodę z tym hobby. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób się za to zabrać i nie mają ku temu wystarczająco dużej motywacji. Jedni tłumaczą to brakiem czasu, a jeszcze inni stratą pieniędzy w przypadku niezaprzyjaźnienia się z tą czynnością.

Niestety, póki nie spróbujemy, nie dowiemy się czy jest to nasza pasja. Sprawdźmy więc, jak najlepiej zacząć swoją przygodę z modelarstwem, aby się do niego nie zrazić, a jedynie zaznajomić ze wszystkimi podstawami nabywając przy tym małe doświadczenie.  

Dobór pierwszego modelu 

Na samym początku musimy pamiętać, że robimy to przede wszystkim dla siebie, a nie po to by kogoś zadowolić. Z tego względu, udając się do sklepu modelarskiego, wybieramy jedynie taki model, który podoba się nam, a także interesuje nas jego specyfikacja. Wracając do domu i rozpakowując dany model, musimy mieć pewność, że go czujemy. Ważne to mieć energię i chęci do jego złożenia. W innym wypadku może się okazać, że nie trafiliśmy na to, na co chcieliśmy. 

Dla zapoznania się z historią konkretnego modelu, warto przed rozpoczęciem składania nieco o nim poczytać. Wgląd na historię powstania i okres użytkowania pozwoli zaznajomić się nam z konkretnym pojazdem, statkiem czy samolotem, a to może przydać się później w kontekście detali przy składaniu. 

Pierwszy projekt modelarski – jak się za to zabrać?

Podstawowy przybornik modelarza 

Wiadome jest, że samymi rękami modelu nie złożymy. Tak jak do wszystkiego, tak i w tym wypadku potrzebne są nam konkretne narzędzia. Nie jest natomiast powiedziane, że każdy początkujący modelarz musi posiadać stos specjalistycznych przyborów. Wystarczy zredukować ich liczbę do kilku podstawowych. 

Najważniejszym z nich jest nożyk, którym możemy lekko przycinać elementy nam przeszkadzające lub wycinać je z ramek w przypadku modeli drewnianych. Przyda się nam jeszcze pęseta, z pomocą której będziemy w stanie precyzyjnie przemieszczać poszczególne składowe modelu. Dodatkowo można mieć pod ręką mały młotek do wbijania gwoździ, nożyczki oraz pędzel do malowania. 

Spójrzmy więc, że większość wyżej wymienionych rzeczy można znaleźć praktycznie w każdym domu i nie trzeba specjalnie wykładać dużych pieniędzy na podstawowe narzędzia. Największym kluczem do sukcesu jest po prostu umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach i kombinowanie. 

Akcesoria do modeli 

Wiele modeli sprzedawanych jest w zestawach posiadających wszystkie detale. Istnieją jednak takie wyjątki, w których musimy sami poradzić sobie z upiększeniem złożonego przez nas modelu. Mowa tutaj mianowicie o lakierze oraz różnego rodzaju naklejkach. Nie mają one wpływu co prawda na konstrukcje, ale na kwestie wizualne już jak najbardziej. Oczywiste więc, że są one tak samo ważne. 

Kolejną ciekawą opcją jest uruchomienie i sterowanie takim modelem. Odpowiadają za to ogólnodostępne silniki modelarskie. Dzięki zamontowaniu takiego akumulatora wewnątrz pojazdu i dołączeniu do niego modułu z przekaźnikiem, możemy dowolnie sterować i jeździć naszymi modelami. 

Edukacja na miarę XXI wieku – 4 rzeczy, które wymagają zmian
Pierwszy rejs na jachcie - jak się przygotować?