Rozpoczęcie swojej przygody w branży IT to marzenie wielu osób, które po pierwsze szukają optymalnej ścieżki rozwoju zawodowego, a po drugie chcą zmienić coś w swojej karierze po latach pracy w innej branży. Dobrą wiadomością jest fakt, że obie te grupy mogą zdobyć pierwszą pracę w IT. Jak?

Najpopularniejsze obszary IT w których możemy zdobyć pracę

Chce zdobyć pracę w IT, ale nie do końca wiem, jaką specjalizację wybrać. To powszechna sytuacja, która szczególnie dotyka tych kandydatów, którzy słyszeli jedynie, że praca w IT to fascynująca robota, która pozwoli osiągać ponadprzeciętne wynagrodzenie. Ale jak w ogóle zacząć przygotowania do uzyskania pierwszego stanowiska w IT? Jak zacząć? W ramach jakiej specjalizacji się zaczepić?

To pytanie, na które nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Branża IT to niezwykle szeroka gałąź gospodarki, która obejmuje wytwarzanie oprogramowania, administrowanie sieciami i architekturą IT, analizę danych i wiele więcej. By móc w ogóle myśleć o tym, jak przygotować się do objęcia pierwszego stanowiska, musimy znaleźć tę działkę IT, w której będziemy czuć się najlepiej. Programowanie? Czemu nie? W tym układzie musimy poznać podstawy programowania i wejść w specyfikę konkretnego języka lub języków programowania. Analiza danych? W takim razie praca z bazami danych oraz dużymi zbiorami danych nie powinna mieć przed nami tajemnic. A może testowanie oprogramowania? Wybór odpowiedniego kierunku kształcenia to pierwszy, najważniejszy krok, który będzie determinować całą naszą karierę w IT.

Jak zdobyć pierwszą pracę w IT? Wersja dla osób cierpliwych

W jaki sposób zdobyć wiedzę i kompetencje, które pozwolą nam w praktyczny sposób zaprezentować się przed przyszłym pracodawcą? Oczywiste jest, że osoby młode, dopiero rozpoczynające ścieżkę zawodową mają nieco większe pole wyboru. Dla wszystkich takich osób rekomendowane jest rozpoczęcie studiów informatycznych.

Ten długi, 3 lub 5-letni proces na dobre zaznajomi nas z wszystkimi obszarami IT, pozwoli zrealizować wiele praktycznych projektów, przygotuje nas do pracy w branży informatycznej, a co najważniejsze, ułatwi wybór specjalizacji, w której będziemy czuli się najlepiej. Największe firmy z branży często współpracują z uczelniami oferującymi kierunki IT, co także daje pewne perspektywy do rychłego znalezienia pierwszej pracy w IT.

Nie masz czasu na studia? Spróbuj Bootcampu

Nie każdy może sobie jednak pozwolić na rzucenie dotychczasowej pracy i rozpoczęcie studiów informatycznych. To zrozumiałe. Dom i rodzina na utrzymaniu nie będzie czekać, aż skończymy studia i znajdziemy pierwszą pracę w IT. Na szczęście w dzisiejszych czasach rynek jest przepełniony wysokiej jakości szkoleniami i warsztatami, które są nastawione na praktyczne przedstawienie wiedzy przygotowującej kandydata do podjęcia pracy w IT. Zero niepotrzebnej wiedzy – tylko to, co naprawdę się przyda.

Spośród wszystkich dostępnych kursów i szkoleń największą uwagę powinniśmy zwrócić na bootcampy – kurs trwający od kilku do kilkunastu tygodni, który rozpoczynając od podstaw, będzie wyposażać nas w coraz to bardziej zaawansowaną wiedzę z konkretnej dziedziny IT.

Junior poszukiwany. Czy brak doświadczenia pozwoli znaleźć pierwszą pracę?

Bez względu na to, czy wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii zdobywamy za pośrednictwem studiów informatycznych, czy za pośrednictwem bootcampu, z pewnością w trakcie kształcenia przyjdzie nam zrealizować kilka projektów, które być może staną się naszą przepustką do świata IT. Dlaczego? Rekrutacje prowadzone przez https://mindworkers.pl/zatrudnij-talent/ zawierają także procesy mające na celu zatrudnianie osób bez doświadczenia. Jednak pracodawca, który deklaruje wyspecjalizowanie takiego pracownika, również chce wiedzieć, że kandydat w ogóle nadaję się do pracy w IT.

Nawet na stanowisku juniorskim pracodawca będzie chciał zweryfikować naszą wiedzę. Czy jesteśmy osobami chętnymi do nauki? Czy mamy już podstawy, które pozwolą nam na realizowanie podstawowych procesów? W jaki sposób możemy to udowodnić? Oczywiście projektami, które dotychczas wykonaliśmy.

IT nie tylko dla pieniędzy

Rozpoczęcie przygody ze światem IT nie jest wyzwaniem nie do przejścia, jednak start od samego początku wymaga od nas sporej determinacji i prawdziwej ochoty do nauki. Niewykluczone, że w międzyczasie naprawdę pokochamy programowanie, analizę danych czy testowanie, i z pracy w IT będziemy czerpać ogromną przyjemność i satysfakcję.

A przyjemność i satysfakcja jest niezbędna do tego, by odnosić w tej branży sukces. Wiele osób decydowało się na przebranżowienie tylko i wyłącznie ze względu na pieniądze. I wiele osób faktycznie zdobyło swoją pracę w IT. Jednak na dłuższą metę motywacja finansowa może okazać się nieskuteczna w osiąganiu coraz to bardziej ambitnych celów zawodowych. 

Jak dorobić do kieszonkowego przed 18-nastką? Praca nieletnich za kasą.
Świadomie planuj swoją karierę