Posiadanie prawa jazdy w obecnym świecie to właściwie nieodłączny element codziennego funkcjonowania. Współcześnie wiele mówi się o mobilności, zdolności do szybkiego przemieszczenia się, już nie tylko w obrębie jednego miasta czy kraju, ale nawet podróży między kontynentami. Posiadanie uprawnień do prowadzenia samochodu to w dzisiejszej rzeczywistości kwestia zupełnie podstawowa. Zapisanie się na kurs prawa jazdy to jedna z pierwszych decyzji, którą podejmujemy, wkraczając w dorosłe życie. Czy wybór szkoły jazdy ma wpływ na nasze powodzenie w trakcie egzaminu?

Prowokacyjnie można odpowiedzieć na to pytanie, że nie. W przypadku niektórych osób powodzenie uzależnione jest wyłącznie od posiadanych predyspozycji i łatwości w prowadzeniu samochodu, a także odporności na stres, co może być pomocne zwłaszcza w czasie egzaminu. Takie osoby mogą wybrać szkołę jazdy, kierując się jedynie kryterium odległości danego ośrodka od miejsca zamieszkania.

W zdecydowanej większości przypadków wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy ma kluczowe znaczenie. Nie każdy rodzi się urodzonym kierowcą, a poruszanie się po drodze na początkowym etapie nauki bywa źródłem dużego stresu. Nie wystarczy wtedy zapisać się na kurs w najbliższym ośrodku szkoleniowym. Trzeba wybrać taką szkołę, w której znajdziemy właściwego instruktora.

Podobnie jak w przypadku każdego innego nauczyciela, instruktor nauki jazdy wpływa w znaczący sposób na motywację kursanta. Warto poszukać takich szkół, które mogą pochwalić się doświadczoną kadrą szkoleniową.

Instruktor powinien mieć podstawowe umiejętności psychologiczne. Kiedy pozna charakter kursanta będzie wiedział, jakie metody szkoleniowe będą najwłaściwsze dla osiągnięcia najlepszych efektów. Dobry instruktor będzie umiał również wpłynąć na rozładowanie stresu w czasie jazdy, co przełoży się na pozytywne skojarzenia z prowadzeniem samochodu. Nawet najbardziej oporny kursant może w ten sposób polubić jazdę samochodem, co nie będzie bez znaczenia w późniejszej praktyce.

Trzeba pamiętać o tym, że kurs nauki jazdy ma zapewnić nam nie tylko powodzenie w czasie egzaminu. Powinniśmy wybierać taką szkołę jazdy, w której przede wszystkim nauczymy się prowadzić. Pozytywny wynik i zdobycie uprawnień nie powinno być celem samym w sobie. Dlatego tak ważne jest to, by znaleźć właściwego instruktora, który podzieli się z nami swoją wiedzą, podpowie najlepsze rozwiązania w czasie trudnej sytuacji na drodze, a przede wszystkim – pomoże nam poczuć się pewnie za kierownicą. Dobry instruktor powinien pozwolić nam także na nieco samodzielności w trakcie jazdy. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które nie czują się zbyt pewnie za kółkiem, gdyż pozwala im na rozwiązywanie trudnych sytuacji na drodze i budzi poczucie wiary we własne umiejętności.

Trzeba zatem stwierdzić, że wybór odpowiedniej szkoły jazdy dla większości przyszłych kierowców ma kluczowe znaczenie. Może mieć wpływ nie tylko na powodzenie w czasie egzaminu. Pozytywne lub negatywne nastawienie, które wynosimy z kursu nauki jazdy, przełoży się na naszą późniejszą praktykę za kierownicą.

Explainer Video – na co zwrócić uwagę?
Tańszy nie oznacza gorszy – Xiaomi Mi Mix