Posiadanie prawa jazdy w obecnym świecie to właściwie nieodłączny element codziennego funkcjonowania. Współcześnie wiele mówi się o mobilności, zdolności do szybkiego przemieszczenia się, już nie tylko w obrębie jednego miasta czy kraju, ale nawet podróży między kontynentami. Posiadanie uprawnień do prowadzenia samochodu to w dzisiejszej rzeczywistości kwestia zupełnie podstawowa. Zapisanie się na kurs prawa jazdy to jedna z pierwszych decyzji, którą podejmujemy, wkraczając w dorosłe życie. Czy wybór szkoły jazdy ma wpływ na nasze powodzenie w trakcie egzaminu?

Prowokacyjnie można odpowiedzieć na to pytanie, że nie. W przypadku niektórych osób powodzenie uzależnione jest wyłącznie od posiadanych predyspozycji i łatwości w prowadzeniu samochodu, a także odporności na stres, co może być pomocne zwłaszcza w czasie egzaminu. Takie osoby mogą wybrać szkołę jazdy, kierując się jedynie kryterium odległości danego ośrodka od miejsca zamieszkania.

W zdecydowanej większości przypadków wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy ma kluczowe znaczenie. Nie każdy rodzi się urodzonym kierowcą, a poruszanie się po drodze na początkowym etapie nauki bywa źródłem dużego stresu. Nie wystarczy wtedy zapisać się na kurs w najbliższym ośrodku szkoleniowym. Trzeba wybrać taką szkołę, w której znajdziemy właściwego instruktora.

Podobnie jak w przypadku każdego innego nauczyciela, instruktor nauki jazdy wpływa w znaczący sposób na motywację kursanta. Warto poszukać takich szkół, które mogą pochwalić się doświadczoną kadrą szkoleniową. Jeszcze lepiej gdy siedziba znajduje się niedaleko ośrodka egzaminującego, jak np. https://www.gazelka.pl/kurs-prawa-jazdy-warszawa-radarowa.html, znajdujący się naprzeciw WORD Radarowa w Warszawie.

Instruktor powinien mieć podstawowe umiejętności psychologiczne. Kiedy pozna charakter kursanta będzie wiedział, jakie metody szkoleniowe będą najwłaściwsze dla osiągnięcia najlepszych efektów. Dobry instruktor będzie umiał również wpłynąć na rozładowanie stresu w czasie jazdy, co przełoży się na pozytywne skojarzenia z prowadzeniem samochodu. Nawet najbardziej oporny kursant może w ten sposób polubić jazdę samochodem, co nie będzie bez znaczenia w późniejszej praktyce.

Trzeba pamiętać o tym, że kurs nauki jazdy ma zapewnić nam nie tylko powodzenie w czasie egzaminu. Powinniśmy wybierać taką szkołę jazdy, w której przede wszystkim nauczymy się prowadzić. Pozytywny wynik i zdobycie uprawnień nie powinno być celem samym w sobie. Dlatego tak ważne jest to, by znaleźć właściwego instruktora, który podzieli się z nami swoją wiedzą, podpowie najlepsze rozwiązania w czasie trudnej sytuacji na drodze, a przede wszystkim – pomoże nam poczuć się pewnie za kierownicą. Dobry instruktor powinien pozwolić nam także na nieco samodzielności w trakcie jazdy. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które nie czują się zbyt pewnie za kółkiem, gdyż pozwala im na rozwiązywanie trudnych sytuacji na drodze i budzi poczucie wiary we własne umiejętności.

Trzeba zatem stwierdzić, że wybór odpowiedniej szkoły jazdy dla większości przyszłych kierowców ma kluczowe znaczenie. Może mieć wpływ nie tylko na powodzenie w czasie egzaminu. Pozytywne lub negatywne nastawienie, które wynosimy z kursu nauki jazdy, przełoży się na naszą późniejszą praktykę za kierownicą.

Explainer Video – na co zwrócić uwagę?
Tańszy nie oznacza gorszy – Xiaomi Mi Mix