Historia Janko Muzykanta
Historia Janko Muzykanta

Janko głównym bohater nowelki Henryka Sienkiewicza pt.: “Janko Muzykant“. Nowelka ma za zadanie pokazać ludziom zamożnym jak cierpią dzieci z biednych XIX wiecznych domów.

Janko urodził się jako chuderlawe dziecko. Najmądrzejsze kumy ze wsi były przekonane , że chłopiec i jego matka nie dożyją następnego dnia gdyż poród był ciężki. Janko dożył 10-ciu lat. Chłopiec uwielbiał muzykę, lecz był za to bity ponieważ według “ciemnych ‘ mieszkańców wsi był odmieńcem. Matka nie miała z niego pociechy bowiem gdy muzykant był wysyłany paść bydło on wsłuchiwał się w “ muzykę’ boru.

W pobliskim dworze Janko zauważył skrzypki wiszące w kredensie . Muzykant tak pragnął je dotknąć, że postanowił wieczorem zakraść się do dworu. W ogrodzie chłopiec słyszał dziwne głosy. Jeden mówił żeby nie szedł dotknąć skrzypek, a drugi kazał mu to zrobić . Chłopiec już miał dotknąć skrzypek lecz zbudził się lokaj. Drugiego dnia Janko stał już przed sądem. Wyrok był prosty. Stacho miał dać chłopcu rózgą na pamiątkę. Niestety Stacho tak pobił chłopca, że ten po paru dniach umarł. Los Janka wzruszył mnie gdyż uzdolniony chłopiec musiał umrzeć bo państwo z dworu nie zauważyli wielkiego talentu chłopca i nie pomogli mu go rozwijać.

Przygotowała
Magda – d_magda13@poczta.onet.pl

W jakim stopniu artysta ma prawo ingerować w przekonania patriotyczne, moralne i religijne społeczeństwa?
Marcin Borowicz