Logo z nadgryzionym jabłuszkiem raczej nikomu przedstawiać nie trzeba. Firma Apple, która jest jego właścicielem, cieszy się renomą na całym świecie, a jej urządzenia są w wielu kategoriach uznawane za najlepsze w swojej klasie. W ofercie Apple znajdują się doskonałe smartfony – iPhone’y, komputery osobiste Mac czy iPady. Łączą w sobie wysoką jakość i oryginalny design. Dziś to ogromna korporacja, dla której pracują tysiące ludzi. Jak zaczęła się jej historia?

Zalążek firmy – spotkanie Jobsa i Wozniaka

Założycielami marki Apple był wizjoner Steve Jobs oraz utalentowany inżynier Steve Wozniak. Do ich pierwszego spotkania doszło w latach 70. XX wieku, kiedy byli uczestnikami klubu komputerowego „Homebrew Computer Club”. To w głowie Steve’a Jobsa narodziła się koncepcja stworzenia firmy, w której wraz ze Steve’em Wozniakiem mieli sprzedawać pierwsze, stworzone przez nich urządzenia.

Założenie firmy Apple

W wyniku wielu spotkań pomiędzy panami 1 kwietnia 1976 roku w Cupertino w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych powołano do życia firmę Apple. Jej założycielami byli Steve Jobs, Steve Wożniak oraz Ronald Wayne, który odpowiada za stworzenie charakterystycznego logo firmy – nadgryzionego jabłuszka. Wayne nie zagrzał w firmie Apple zbyt długo miejsca – po dwóch tygodniach od jej uruchomienia sprzedał swoje 10 proc. udziału za kwotę zaledwie 800 dolarów. Nie było to najlepszą decyzją, jako że sześć lat później te same udziały miały wartość aż 1,5 mld dolarów.

Co ciekawe, pierwszą siedzibą firmy był dom prywatny przy 2066 Crist Drive w Los Altos. Tam też mieszkali rodzice Jobsa i w takich warunkach powstał pierwszy komputer sygnowany logo Apple. Był to osobisty komputer Apple I, który właściwie zaprojektował i stworzył Steve Wozniak. W lipcu 1976 roku można było go kupić w sklepach za 666,66 dolarów. Już po roku staniał i kosztował 475 dolarów z uwagi na niewielkie zainteresowanie zakupem po stronie konsumentów.

Wsparcie inwestorskie dla Apple

Ograniczeniem w rozwoju firmy Apple i jej produkcji stały się pieniądze, a raczej ich brak. Dlatego Jobs i Wozniak zaczęli szukać funduszy do zrealizowania kolejnego projektu. Pozyskali inwestora Mike’a Markkulę, który wsparł ich kwotą 250 tys. dolarów i tym samym został trzecim udziałowcem w firmie.

Apple ][ – pierwszy komputer dla każdego

W 1977 roku powstał model Apple II (występujący również pod nazwą Apple ][ i Apple //), który trafił do masowej produkcji. Aby móc z niego korzystać, trzeba było nabyć jeszcze monitor zewnętrzny. Był udoskonalonym modelem komputera względem Apple I. To za jego sprawą firma Apple z Cupertino wypłynęła na szerokie wody i stała się po kilku latach gigantem na rynku technologicznym. Komputer przestał być urządzeniem adresowanym wyłącznie do naukowców i urzędników.

W 1984 roku Apple stworzyło i wprowadziło do sprzedaży komputer Macintosh, ale wyniki handlowe nie były zadowalające. Na domiar złego w branży zaczął wybijać się Microsoft ze swoim oprogramowaniem operacyjnym Windows. To spowodowało, że Apple zaczęło tracić swój udział w rynku.

W maju 1985 roku w wyniku konfliktów personalnych u szczytu władz Apple Steve Jobs opuścił swoje dzieło po 10 latach. Znalazł się w firmie ponownie po 11 latach, kiedy Apple przejęło firmę NeXT, założoną właśnie przez Jobsa. To pozwoliło powrócić mu do macierzystego przedsiębiorstwa na stanowisko tymczasowego dyrektora operacyjnego.

Era iMaca

Milowym krokiem w historii działania Apple było wprowadzenie na rynek w 1998 roku iMaca, czyli komputera osobistego bez dyskietek. Był to estetyczny komputer typu All-In-One. Przyjazny dla użytkowników, w kolorowej obudowie. W ciągu zaledwie 139 dni od chwili, kiedy iMac trafił na rynek, Apple sprzedało ponad 800 tysięcy sztuk takich komputerów i zarobiło 309 mln dolarów.

Urządzenia „i” Apple

Apple pod koniec lat 90. XX wieku i na początku XXI wieku zdobywało krok po kroku rynek komputerowy. W 1999 roku stworzyło iBooka, który jeszcze przed premierą sklepową rozszedł się w nakładzie 140 tys. egzemplarzy.

Równolegle Steve Jobs zdecydował się na odważne posunięcie – zlikwidował wszystkie linie produkcyjne, pozostawiając tylko 4, produkujące komputer stacjonarny dla użytkownika domowego i profesjonalnego oraz komputer przenośny dla takich samych klientów.

Hity sprzedażowe

Kolejno Apple wprowadzało na rynek iPoda, dedykowane oprogramowanie iTunes, a później realizowało takie projekty jak iPhone, iPad i nowoczesny komputer przenośny MacBook. To obecnie flagowe modele urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. Można ich wygodnie używać, wykorzystując szybki internet do połączenia z siecią na wszystkich urządzeniach – stacjonarnych i mobilnych oferowanych przez Apple.

Nie czekaj do września. Zacznij naukę wiosną!
Dowiedz się więcej o Yerba Mate