Nastolatki też mają swoje potrzeby finansowe, a kieszonkowe nie zawsze wystarcza na ich pokrycie. Młodzi ludzie coraz chętniej zatrudniają się za kasą i trzeba przyznać, że to bardzo dobre rozwiązanie. Małoletnich bowiem obowiązują inne zasady zatrudnienia niż dorosłych.

Czy nieletnim łatwo znaleźć pracę w charakterze kasjera?

Zasady dotyczące zatrudniania nieletnich jak najbardziej dopuszczają możliwość podjęcia pracy za kasą. Nie dotyczy to jednakże wszystkich nieletnich, a jedynie tych, którzy ukończyli piętnaście lat. Odrębne przepisy stanowią o możliwości zatrudnienia nieletnich do nauki zawodu, jeśli ukończyli szkołę podstawową i w tym samym roku kalendarzowym skończą piętnaście lat.

Masz więcej niż piętnaście lat? Zobacz oferty pracy za kasą, być może znajdziesz odpowiednią dla siebie. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz siedemnastu lat, rodzice muszą wyrazić zgodę na twoje zatrudnienie.

Najczęściej młodzi ludzie pracują za kasą w wakacje i ferie zimowe. Można ich zobaczyć także w okresie okołoświątecznym, gdy potrzeba więcej rąk do pracy. Niektóre sklepy zatrudniają nieletnich w godzinach popołudniowych i to rozwiązanie trzeba uznać za najlepszą opcję. Młodociani nie pracują w niedziele.

Ile zarabia kasjerka, czyli dlaczego nieletni chcą pracować za kasą

Ile zarabia kasjerka w Biedronce? Zarobki kasjerów obrosły legendą. Niektórzy wskazują nawet, że lepiej pracować za kasą niż np. w szkole. Czy to prawda? Zapewne wszystko zależy od stażu i zarobków nauczyciela oraz… kasjerki. Jednakże średnie zarobki w marketach nie są tak wysokie, jak można przypuszczać. Owszem, mogą dochodzić do trzech tysięcy złotych, ale nie jest to regułą. Na ich wysokość wpływ ma na przykład frekwencja w pracy: za stuprocentową należy się premia.

Początkujące kasjerki na pewno zarabiają mniej niż te, które mogą się pochwalić dłuższym stażem pracy. Stawki dla młodocianych nie są jawne, jednakże trzeba założyć, że w ich przypadku nie będzie to praca na cały etat, a jedynie na pół, a może nawet ćwierć, więc i wynagrodzenie będzie odpowiednio niższe.

Czy warto zatrudnić się na kasie?

O pracy kasjerów w marketach można usłyszeć wiele niepochlebnych rzeczy. Na przykład, że muszą pracować po kilkanaście godzin dziennie, dźwigać ciężkie towary, pracować w godzinach nocnych. To wszystko młodych ludzi nie dotyczy.

Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że pracodawca może przydzielić osobie nieletniej jedynie lekkie zadania. Nie można na przykład dźwigać, pracować w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Zabronione jest także zatrudnianie osób nieletnich w godzinach nocnych. Jeśli nieletni ma mniej niż szesnaście lat, może pracować tylko sześć godzin na dobę. W tym czasie przysługuje mu półgodzinna przerwa.

To wszystko wyraźnie pokazuje, że o ile praca kasjera sama w sobie może nie należy do najatrakcyjniejszych, to praca nieletniego kasjera wygląda zdecydowanie lżej. Na plus trzeba zaliczyć pracę w bezpiecznych warunkach, pod dachem, w towarzystwie osób dorosłych. No i wynagrodzenie – najważniejsza rzecz dla nieletniego pracownika – będzie na tyle wysokie, by znacząco zasilić kieszonkowe. Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, praca na kasie to jedna z lepszych propozycji dla młodocianych i na pewno warto ją rozważyć.

Jak założyć Konto dla Młodych - krok po kroku
Najchętniej czytane lektury szkolne – ranking Virtualo