„Choć wiem, że rano muszę wstać/ Nie mogę spać,/ nie mogę spać”. Jacek Kaczmarski Kto z nas nie zna tego uczucia, kiedy leży wieczorem w łóżku i przewracając się z boku na bok próbuje zasnąć? Każdy. Kiedy taka sytuacja zdarza się raz na jakiś czas nie mamy się czym martwić. Kiedy jednak kolejny miesiąc mamy kłopoty ze snem, warto się zastanowić czy nie cierpimy na długotrwałą bezsenność.

„Człowiek cierpiący na bezsenność tak naprawdę nigdy nie śpi i nigdy nie jest przebudzony.”

Źródło: film Podziemny krąg

Bezsenność trwająca dłużej niż jeden miesiąc nazywana jest bezsennością przewlekłą. Może być ona spowodowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: długotrwały stres, a także złą higieną snu lub problemami zdrowotnymi. W obu przypadkach należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć o swoich problemach. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i zleci podstawowe badania. Specjalista na pewno zapyta o tzw. higienę snu, czyli o to, jak i gdzie śpimy.

To właśnie zła atmosfera w sypialni może spowodować bezsenność. Niewygodne łóżko, zbyt duży hałas dobiegający z ulicy, jasne pomieszczenie i wysoka temperatura to najczęstsze przyczyny niewysypiania się. Idealna sypialnia to nie za duże pomieszczenie z łóżkiem i szafą. W takiej sypialni nic nas nie rozprasza i możemy się zrelaksować i skupić na śnie. Bardzo ważne, aby łóżko znajdujące się w sypialni było wygodne i zdrowe dla naszego kręgosłupa.

Sypialnia zdecydowanie nie jest miejscem na komputer czy telewizor. Te sprzęty powinny znaleźć się w salonie. Warto również zamontować rolety okienne albo zasłony, aby zadbać o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Pamiętaj, by zawsze przed pójściem do łóżka wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpisz.

Jeśli cierpisz na bezsenność, pierwszym krokiem powinno być przearanżowanie sypialni lub jej mały remont. Jeśli Twój materac jest niewygodny, koniecznie pomyśl o nowym. Wymaga to oczywiście nakładów finansowych, ale dla osób, które akurat nie mają wolnych środków, z pomocą może przyjść szybka pożyczka. Dostaniemy szybki przelew i możemy planować sypialnię przyjazną zdrowemu snowi. Szybka pożyczka często może być spłacana w ratach, dzięki czemu nie musi być dużym obciążeniem finansowym, dowiesz się o tym więcej na stronie Profi Credit. Szybka pożyczka i remont pokoju to nie jedyne rozwiązanie.

„Walka z bezsennością jest skazana na porażkę, bo nikt nie zaśnie w ferworze walki.”

Autor: José Carlos Somoza, Dafne znikająca

Lęk przed bezsennością dotyka każdego pacjenta, który ma kłopoty ze snem. Im bardziej chcemy zasnąć, tym bardziej nie możemy. I ten właśnie lęk jest przyczyną narastania problemu. Jeśli masz trudności w zaśnięciu, przed pójściem spać wykonaj kilka ćwiczeń relaksacyjnych, posłuchaj relaksującej muzyki lub skorzystaj z kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych, np. lawendowego czy melisowego.

Unikaj używania tabletów, telefonów komórkowych lub oglądania telewizji przed pójściem spać. Skupienie uwagi na ekranie powoduje rozespanie i pobudzenie.  Możesz także sięgnąć po zioła, które ukoją twoje nerwy.  Wypicie szklanki melisy lub dziurawca także pomoże się wyciszyć i korzystnie wpłynie na układ nerwowy.

Kiedy żadna z tych metod nie pomaga, warto poradzić się lekarzy. Jeżeli naprawdę zachodzi taka konieczność, trzeba skonsultować się z lekarzem specjalistą, który dobierze leki, uwzględniając nasz stan zdrowia i rodzaj problemów ze snem.

Tańszy nie oznacza gorszy – Xiaomi Mi Mix
Czy samochód jest potrzebny w wielkim mieście?