Człowiek jako istota społeczna od najmłodszych lat nawiązuje relacje z innymi ludźmi. Początkowo to rodzice stają się najbliższymi dla nas osobami, później rodzeństwo, dziadkowie i babcie. Kiedy jednak lata niemowlęce miną, człowiek zmuszony jest ruszyć w świat i od piaskownicy poznawać nowych ludzi. Rzadko się zdarza, aby znajomość nawiązana na placu zabaw lub w przedszkolu przetrwała jednak długo. Zazwyczaj kończy się ona po kilku spotkaniach na huśtawkach lub wspólnie spędzonych latach przedszkolnych.
Dopiero później człowiek zaczyna oczekiwać od innych, że zostaną w jego życiu na dłużej. Często w szkole podstawowej lub liceum szczęśliwcy znajdują najlepszych przyjaciół na zawsze, lub swoje bratnie dusze. Niestety, nie jest to łatwe. Aby relacja przetrwała wiele lat mimo napotkanych przeciwności losu, trzeba o nią nieustannie dbać, nie wystarczy wymiana imionami czy numerami telefonów. To mijające lata najczęściej weryfikują, czy dwie osoby były sobie pisane.
W tym tekście przeczytasz:
Niepisane zasady każdej znajomości
Każdy aspekt życia posiada reguły, których należy się trzymać. Bardzo często są to niepisane zasady, które wpajane są nam przez rodziców od najmłodszych lat. Przecież każdy przedszkolak wie, że na powitanie podaje się rękę, a zabawkami trzeba się dzielić. Problemy pojawiają się znacznie później, kiedy okazuje się, że dziecko nie potrafi kontrolować swoich emocji lub zwyczajnie daje im upust w nieodpowiedni sposób. W zwalczeniu tego typu problemów może pomóc psycholog.
Warszawa nie jest jedynym miastem, w którym można uczęszczać na terapię manualną. Każde duże i małe miasto oferuje swoim mieszkańcom gabinety psychologiczne, które zapoznają rodziców i ich dzieci z innymi sposobami wyrażania siebie. Czy jest jednak jakiś sposób, aby zaznajomić się z zasadami zawierania satysfakcjonujących znajomości wcześniej? Przedstawiamy kilka przydatnych rad, dzięki którym unikniesz toksycznych znajomości, a o te pozytywne w odpowiedni sposób zadbasz.
Komunikacja jako umiejętność
Wielu osobom wydaje się, że ucząc się mówić jako małe dzieci, od razu opanowujemy umiejętność komunikacji. Niestety okazuje się, że efektywne porozumiewanie się to sztuka, jaką może pochwalić się niewielu. W trakcie rozmowy należy pamiętać, że informacje mają przepływać między nadawcą a odbiorcą. Nie sprawdzi się tutaj długi monolog, obie strony konwersacji muszą być jednakowo zaangażowane. Swój czynny udział w rozmowie można podkreślać, uważnie słuchając drugą osobę.
Nie należy jednak wtrącać się w jej wypowiedź, a cierpliwie poczekać do końca. Szacunek można okazać także poprzez zadawanie pytań związanych z jej stanowiskiem, które wskazane są także w przypadku niezrozumienia. Kluczem do satysfakcjonującej komunikacji jest wzajemna wyrozumiałość, która przejawia się przez jasne określanie swoich potrzeb i oczekiwań względem rozmówcy. Wypowiadanie się w zrozumiały sposób, pozbawiony wulgaryzmów i ocen to klucz do bycia w zdrowej relacji.
Reguły udanej znajomości
Oprócz otwartości, warto także postawić na szczerość. Jasne określenie swojego stanowiska i oczekiwań względem rozmówcy pomoże w utrzymaniu relacji w dobrej kondycji. Jeśli jednak wystąpią jakieś problemy komunikacyjne, warto udać się na terapię Gestalt w Warszawie. Jest ona w stanie pomóc w przypadku problemów emocjonalnych, które mogą przeszkodzić w jasnym wyrażaniu swoich potrzeb.
W zdrowej relacji nie ma miejsca na przemoc fizyczną i słowną. Tym charakteryzują się toksyczne znajomości, w których rozmówca okazuje się niegodny zaufania. Ludzi, którzy wszystkie winy zwalają na drugą osobę, starają się nią manipulować, a w trakcie komunikacji ocenią jej zachowania, należy unikać. Są to osoby z problemami, którym może pomóc tylko warszawski psycholog.
Człowiek przez całe swoje życie natrafia na wiele ludzi. Niektórzy okażą się niewarci nerwów i naszego czasu, inni zaś zostaną przyjaciółmi na zawsze. Nie warto więc unikać zawierania znajomości w obawie przed toksycznymi osobami, ponieważ można ominąć spotkanie z osobą, która stanie się nieodłącznym elementem naszego życia.