XIX wiek słynie głównie z rozwoju technologii, z różnych nowinek technologicznych. Współcześnie mamy wiele możliwości, które zawdzięczamy światu wizualnemu. To sprawia, że jest coraz większe zapotrzebowanie na nowe stanowiska, które ściśle powiązane są z designem. Wraz z tym rozwojem można zauważyć nowo powstałe kierunki na uczelniach, które mają na celu przygotować młodych ludzi do pracy w tych zawodach. Są to przede wszystkim kierunki, które wymagają kreatywności i pewnych umiejętności, a także posiadania wiedzy w określonej dziedzinie. Tak właśnie jest w przypadku grafika komputerowego.

Kształcenie – nauka i studia

Zostanie grafikiem nie jest takie proste. Wymaga przejścia pewnej drogi. Na samym początku najważniejsza jest edukacja, czyli zdobycie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Każdy dobry grafik powinien umieć operować pojęciami związanymi z tym zawodem, a także powinien dobrze znać programy, na których będzie pracować. Kilka lat studiów wcale nie oznacza, że student staje się ekspertem w tej tematyce. Zdobycie wiedzy to dopiero pierwszy krok do sukcesu.

Poszerzanie horyzontów  – kursy, warsztaty, szkolenia

Studia często mają pewien określony program. Nie zawsze jest on w stanie poruszyć wszystkie ważne kwestie. Uczelnia daje studentom niewielką dawkę tego, co student powinien rozwinąć we własnym zakresie. Dodatkowe umiejętności można nabyć na płatnych kursach, warsztatach bądź szkoleniach. One pozwalają młodemu grafikowi wyćwiczyć swoje zdolności w praktyce, podszkolić warsztat. Jest to pewien sposób uzupełnienia kwalifikacji. Ten kolejny krok zbliża przyszłego grafika do możliwości podjęcia się tego zawodu.

Prelekcje – spotkania z zawodowcami

Jeśli student czuje, że jego wiedza nadal nie jest do końca taka, jaka być powinna, może wziąć udział w różnych spotkaniach z osobami, które są grafikami.  To jeden z najlepszych sposobów by poznać rynek pracy, dowiedzieć się, co jest wymagane na tym stanowisku i co należy jeszcze pod-szlifować. To daje wiele innych możliwości, jak nawiązanie nowych znajomości w środowisku branżowym.

Praktyki  – wykorzystanie własnych umiejętności

Nareszcie przyjdzie ten czas, kiedy będzie trzeba zderzyć się z rzeczywistością i na własnej skórze poznać swoją przyszłą pracę. Wiadomym jest, że praktyka czyni mistrza. Praktyki, staże można odbyć w firmach organizujących tę formę zatrudnienia. Nie należy na samym początku patrzeć na zyski, gdyż jest się świeżakiem. Często na stanowisko grafika komputerowego poszukuje się osoby z doświadczeniem w branży. Dlatego dobrym pomysłem jest, by przez pewien okres popracować w różnych miejscach i rozeznać się, jak funkcjonuje taka firma. Dzięki temu CV osoby aplikującej na pozycję grafika,  zapełni się sporym i rzetelnym doświadczeniem. Przełożeni na pewno będą przychylniej patrzeć na osoby, które miały już jakąkolwiek styczność z grafiką w praktyce.

Zanim zdecyduje się na bycie grafikiem komputerowym należy wcześniej zapoznać się z tą dziedziną i cierpliwie pokonać wszystkie kroki, które skutecznie doprowadzą do wyznaczonego celu.

Jaki hosting najlepszy? Zestawienie najpowszechniejszych wariantów
Jak napisać dobrą pracę z języka polskiego?