Nie ma osoby, która nie słyszałaby o kostce Rubika. Każdy choć raz w swoim życiu miał z nią styczność, ale z pewnością nie każdy wie, że jej pierwotnym zadaniem nie było wcale to, co znamy dziś – łamigłówka logiczna. Do czego więc miała służyć?

Kostka dla studentów

Twórcą tej niezwykle popularnej rozrywki logicznej jest węgierski wynalazca, architekt i profesor architektury, Erno Rubik. Początkowo kostka miała służyć zobrazowaniu studentom architektury niezależne przemieszczanie się poszczególnych elementów w kilku płaszczyznach. W ten sposób chciał przedstawić zagadnienia związane z trójwymiarem oraz obiektami przestrzennymi.

Do zbudowania pierwszej kostki Rubik wykorzystał zestaw drewnianych klocków oraz gumek, aby utrzymać konstrukcję w jednej całości w trakcie przemieszczania poszczególnych elementów. Zdecydował się na drewno, które nie wymagało używania przy nim specjalistycznych maszyn, bo łatwo poddawało się ręcznej obróbce. Dzięki temu pierwszy prototyp wykonał sam, wycinając drewno, wiercąc w nim otwory i używając  elastycznych taśm, by urządzenie trzymało się w całości.

Kiedy kostka była gotowa, zaprezentował ją swoim studentom, którzy przyjęli ją z entuzjazmem. Wkrótce okazało się, że początkowo sam nie był w stanie jej ułożyć, a przywrócenie jej do pierwotnego stanu zajęło mu około miesiąca.

Kostka – łamigłówka

Rubik zdawał sobie sprawę, że ze względu na prostą budowę i tani materiał konstrukcyjny, zabawkę będzie można bardzo łatwo wyprodukować i sprzedawać masowo. Dlatego kolejnym krokiem było opatentowanie projektu, a następnym znalezienie firmy, która będzie chciała podjąć się produkcji. Początkowo szukał jej na Węgrzech, jednak przez długi czas bezskutecznie, ze względu na sztywną gospodarkę. W końcu jednak udało mu się znaleźć małą firmę, która zgodziła się na produkcję. Na Węgrzech sześcian nazwano „Magiczną Kostką”.

W 1979 roku Rubik zawarł umowę z amerykańską firmą Ideal Toys, która zmieniła nazwę z „Magicznej Kostki” na „Kostkę Rubika”. Łamigłówka logiczna zyskała wtedy popularność na rynku międzynarodowym i kilka razy zdobyła nagrodę “Toy of The Year”. Ten spektakularny sukces sprawił, że stała się jedną z najchętniej wybieranych zabawek lat 80-tych. Także dzisiaj zabawka jest jedną z najlepiej sprzedających się na rynku.

Kostka dla ciebie lub Twojego dziecka

Jeśli zatem chcesz wrócić wspomnieniami do swojego dzieciństwa albo chcesz zobrazować je swoim pociechom, powinieneś odwiedzić sklep Speedcube.pl, gdzie znajdziesz wiele modeli Kostki Rubika. Możesz wybierać tam także spośród innych łamigłówek, które nie tylko pozwolą Ci przypomnieć sobie młodzieńczy czas, ale również będą idealnym prezentem dla Twojego dziecka. Dzięki zagadkom logicznym nie tylko spędzi miło czas, ale również będzie mogło rozwijać swoją wyobraźnię i logiczne myślenie. Może kiedyś będzie to nie tylko jego pasja, ale również ulubiony sport, który pozwoli mu na udział w zawodach w Polsce i za granicą.

fot. materiały prasowe

Gdy ludzie podbiją Wszechświat - o "Diunie" Franka Herberta
Okulary korekcyjne męskie – postaw na zdrowie i styl