Dla wielbicieli gier komputerowych skompletowanie idealnego sprzętu jest kwestią priorytetową. Oczywiście taki zestaw powinien składać się z mocnego procesora oraz dobrej karty graficznej. Nie można również zapominać o inwestycji w wysokiej jakości monitor, który zapewni efektywną generację nawet najbardziej zaawansowanej grafiki. Nie każdy wyświetlacz będzie jednak nadawał się do grania. Na jakie monitory dla graczy powinni więc zwrócić uwagę miłośnicy wirtualnej rozrywki?

Monitory dla graczy – dlaczego warto zainwestować w profesjonalny sprzęt?

Urządzenia, z których korzystamy na co dzień zazwyczaj nie są kompatybilne z najnowszymi grami wideo charakteryzującymi się zaawansowaną grafiką. Zainstalowanie gry na komputerze, który nie posiada odpowiednich parametrów nie tylko może znacząco spowolnić jej działanie, ale również doprowadzić do częstszych zawieszeń całego sprzętu. W niektórych przypadkach gra może się również po prostu nie włączyć, dlatego tak ważne jest, aby gracze wybierali wyłącznie urządzenia najwyższej jakości, które pozwolą im czerpać całkowitą przyjemność z ulubionej rozrywki. Wysokowydajna konfiguracja sprzętowa to jednak dopiero początek dobrego zestawu gamingowego.

Równie ważny jest dobór właściwego monitora – w końcu to właśnie na ekranie na bieżąco obserwujemy efekty swoich postępów w grze. Dobra widoczność gamingowej areny umożliwia bezpośrednią kontrolę nad rozwojem wydarzeń i pozwala skutecznie zwyciężyć rozgrywkę. Ponadto, nowoczesne urządzenia wysokiej jakości wyposażone są w specjalne matowe wyświetlacze, które nie odbijają promieni słonecznych, co znacząco wpływa na większe poczucie komfortu podczas gry komputerowej.

Jak wybrać najlepszy monitor dla gracza?

Wbrew pozorom wybór najlepszego monitora dla gracza nie należy do najłatwiejszych zadań. Każda gra posiada indywidualne parametry, które znacząco wpływają na jej skuteczne odtwarzanie. Inne urządzenie wybiorą bowiem fani elektronicznych wyścigów samochodowych, a inne miłośnicy zaawansowanych przygodówek. W przypadku strzelanek najlepiej sprawdzi się monitor 16:19, zaś gry sportowe będą doskonale działać na panelu charakteryzującym się proporcjami obrazu 16:9.

Nie można również zapominać że, wybrany wyświetlacz musi być w pełni kompatybilny z kartą graficzną posiadanego komputera. Oba urządzenia będą ściśle ze sobą współgrały, dlatego przed kupnem nowego monitora należy sprawdzić jaką dokładnie pamięć wideo zawiera Twoja karta graficzna. Na jakość wyświetlanego obrazu ma także znaczący wpływ rodzaj matrycy. W monitorach dla graczy wyróżnia się najczęściej trzy rodzaje matryc: TN, IPS oraz VA. Zdecydowanie najtańsza jest matryca TN, której największą zaletą jest płynność obrazu. Tego typu urządzenia często jednak niedokładnie odwzorowują barwy na ekranie i mają niezbyt dobre kąty widzenia. Monitory dla graczy z matrycą IPS doskonale odzwierciedlają kolory oraz cechują się szerokim kątem widzenia. Jednocześnie taki sprzęt będzie stosunkowy droższy w porównaniu do monitorów TN. Z kolei urządzenia z matrycą VA skupiają się jedynie na najdokładniejszym odwzorowaniu głębi czerni.

Częstotliwość odświeżania – dlaczego jest taka ważna?

Kupując monitor dla gracza należy także zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość odświeżania. To właśnie ona wpływa bowiem na płynność obrazu w trakcie gry. Wartość danego urządzenia świadczy więc o liczbie obrazów, które zostaną wyświetlone w przeciągu jednej minuty. Tradycyjne modele monitorów o częstotliwości 60 Hz służące głównie do codziennej pracy biurowej lub przeglądania internetu okażą się w tym przypadku niewystarczające. Najbardziej doświadczeni gracze powinni więc wybierać pomiędzy częstotliwością odświeżania plasującą się na poziomie 120, 144 albo 240 Hz. Inwestując w monitor z takimi parametrami użytkownicy będą mogli płynnie rejestrować odbywające się rozgrywki, a wielogodzinny czas spędzony przed ekranem nie okaże się za bardzo męczący dla oczu.

Osoby, które szukają monitora dla graczy powinny więc kierować się przede wszystkim rodzajem matrycy, częstotliwością odświeżania oraz proporcjami ekranu. To właśnie te czynniki mają znaczący wpływ na płynność obrazu oraz szczegółowość wyświetlanych grafik. Z pewnością jednak wśród wielu propozycji producentów monitorów, każdy wielbiciel gier komputerowych znajdzie idealny model spełniający jego potrzeby i wymagania.

Jak wybrać odpowiedni plafon LED?
Gdzie naprawić drukarkę?