Młodzież często sięga po książki przeznaczone dla ich kategorii wiekowej – pomagają one poznać i lepiej zrozumieć świat, dostarczają rozrywki i relaksu, odpowiadają na często nurtujące pytania. Obecnie literatura ma dużo do zaoferowania młodym ludziom i warto z tego korzystać. Jakie tytuły dobrze jest przeczytać, gdy się ma kilkanaście lat? Podpowiadamy!
Do wyboru są ciekawe książki dla młodzieży z różnych gatunków: przygodowe, obyczajowe, kryminały, fantastyka itd. Duży wybór produktów znajdziesz na stronie empik.com/ksiazki/dla-mlodziezy. Warto korzystać z szerokiej oferty i co jakiś czas uzupełniać tytuły na półce o ciekawe pozycje przeznaczone dla młodego czytelnika. Poznaj chętnie wybierane książki, które urozmaicą czas wolny, wzbogacą słownictwo i pozwolą lepiej poznać otaczający nas świat.
W tym tekście przeczytasz:
Książki dla nastolatków – klasyka gatunku
Niektóre propozycje książek dla młodzieży to ponadczasowe klasyki, które z pokolenia na pokolenie urzekają młodych ludzi wartką akcją, ciekawą fabułą i poruszanymi ważnymi tematami. Do takich lektur można zaliczyć książki takich pisarzy, jak Mark Twain, Juliusz Verne czy Karol May. Wielu obecnym rodzicom również w pamięci została seria J.K. Rowling o przygodach młodego czarodzieja – Harry’ego Pottera. Dodatkowo można pokusić się o wydania w języku angielskim. Dzięki temu czytelnik nie tylko pozna ciekawą historię, ale też zdobędzie nowe umiejętności językowe – pozna nowe słowa w języku obcym i utrwali sobie ich pisownię.
Dobre książki młodzieżowe polskich autorów
Młodemu czytelnikowi mogą przypaść do gustu osadzone w znanych realiach pozycje autorów takich, jak Małgorzata Musierowicz, która ma na swoim koncie wiele docenianych książek przygodowych dla młodzieży, jak np. seria „Jeżycjada” i „Na Jowisza!”. Również cykl „Pan Samochodzik” polskiego autora Zbigniewa Nienackiego jest chętnie wybierany przez nastoletnich odbiorców odkrywających czytelnicze skarby, które znają dobrze ich rodzice. Szkolne lektury również mogą być inspirujące i ciekawe oraz poruszać kwestie dorastania, przyjaźni i radzenia sobie z problemami młodego wieku. Takim przykładem jest „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej czy niezwykle i dające do myślenia „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, oparte o wydarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości.
Fajne książki dla młodzieży – fantastyka
Wiele książek pisanych dla młodych odbiorców osadzonych jest w fantastycznym świecie. Taka literatura pobudza wyobraźnię, ale też dostarcza rozrywki i ćwiczy myślenie abstrakcyjne. Fabuła, w której współistnieją wątki baśniowe i rzeczywiste to znak szczególny powieści Marcina Szczygielskiego, np. wciągająca i obfitująca w szalone zwroty akcji „Tuczarnia motyli”. Polecanym tytułem z gatunku fantasy jest seria książek o przygodach Percy’ego Jacksona autorstwa Ricka Riordana. Historia nastolatka, który dowiaduje się, że jest synem boga mórz i oceanów – Posejdona, w ciekawy sposób nawiązuje do świata greckich mitów i legend. Dwie książki z serii doczekały się również swoich filmowych adaptacji.
Wartościowe książki dla młodzieży – powieści obyczajowe
Literatura obyczajowa to fajne książki dla młodzieży, które pomagają poradzić sobie z emocjami, a także rozwiązać trudne problemy, z jakimi spotykają się młodzi ludzie. Powieści autorstwa Kuijera Guusa, jak np. popularna „Książka wszystkich rzeczy”, poruszają bardzo ważne wątki obyczajowe i zmuszają czytelnika do głębokiej refleksji. Powieści obyczajowe to jedne z najciekawszych książek dla młodzieży.
Pamiętaj, że książki młodzieżowe możesz czytać bez względu na to, ile naprawdę masz lat. Sprawdź, co ma do zaoferowania literatura dla młodzieży i poznaj propozycje polskich i zagranicznych autorów. Uzupełnij swoją biblioteczkę o wartościowe pozycje i wygospodaruj czas na relaks z książką w dłoni.