Streszczenie: Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki
Streszczenie: Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” to pierwsza nowożytna powieść polska, którą Krasicki napisał na przełomie lat 1774/75. Wydano ją w Warszawie w 1776 roku nakładem Michała Gr”lla. Wyrosła głównie z doświadczeń, które zdobył jako współpracownik “Monitora” i autor szkiców społeczno-obyczajowych.

Powieść łączy elementy różnych typów ówczesnej prozy europejskiej: powieści satyryczno-obyczajowej, przygodowej i utopijnej. Napisana jest w formie pamiętnika, którego pisaniem zajął się tytułowy bohater pod koniec swego burzliwego i pełnego doświadczeń życia.

Za twórców nowej powieści realistycznej uważa się trzech pisarzy angielskich. Są to: SAMUEL RICHARDSON, autor “Pameli” i “Clarissy”, HENRY FIELDING, który napisał “Historię życia Toma Jonesa, czyli dzieje podrzutka” i “Amelię”, DANIEL DEFOE, autor głośnej powieści pt. “Przypadki Robinsona Cruzoe”.

Wymienione utwory można traktować za źródła, z których korzystał Krasicki jako autor “Mikołaja Doświadczyńskiego przypadków, przez niegoż napisanych, na trzy księgi rozdzielonych” (tak brzmi pełen tytuł powieści). Część utopijną utworu poprzedził kontakt Krasickiego z dziełami PLATONA (“Państwo”), TOMASZA MORE.

Zobacz również inne streszczenia lektur szkolnych na naszych stronach!

Streszczenie: Mit o Heraklesie
Streszczenie: Mieszkańcy