Wiele osób znających twórczość Quebonafide zastanawiało się dosyć intensywnie, co się z nim stało w tekstach składających się na album ROMANTIC PSYCHO. Sprawa, jak zwykle, wyjaśniła się nieco później, teksty pozostały. Dlaczego były niezrozumiałe? Jaki ich odbiór dominuje w obecnej chwili? Czy raper, jakim jest Quebonafide, to – no właśnie! – wciąż raper, aktor, biznesmen czy po prostu trickster, który zwodzi każdego, z kim ma do czynienia, w swoich tekstach? Sprawdź!

Quebonafide ROMANTIC PSYCHO – gra z odbiorcą?

Nie ma chyba na polskiej scenie kogoś, kto mógłby dorównać Que pod względem tworzenia wizerunku poprzez swoje teksty. Wizerunku nieustannie się zmieniającego. Bo Que jest jak kameleon i to pozwala mu na bardzo wiele rzeczy. Chcesz posłuchać kogoś, o kim nigdy nie wiesz, czy nawija o sobie, czy też tworzy fantazję na temat swojej osoby? Chcesz przekonać się, jak to jest żonglować faktami ze swojego życia w taki sposób, by na oczach (a raczej „na uszach”) odbiorcy robić z nich rap? Posłuchaj Quebonafide ROMANTIC PSYCHO Japan Edition. Z pewnością się nie zawiedziesz na kunszcie językowym autora i jego znawstwie popkultury czy nawet psychologii!

Quebonafide: ROMANTIC PSYCHO Japan Edition – album niezrozumiany?

Figura trickstera znana jest ludzkości od dawien dawna. Królewski błazen mógł pozwolić sobie na to, by królowi mówić wprost, co o nim myśli i nie bać się szafotu. Współczesna kultura nie obfituje w najwyższe wymiary kary za przekraczanie tabu, jednak można spotkać się z ostracyzmem społecznym. Que o tym wie, Que na tym gra, Quebonafide jest inteligentnym błaznem, który ma na twarzy jego maskę, a z tyłu trzyma ostry nóż.

Nożem w tym porównaniu jest oczywiście jego język. Język, którym posługuje się bardzo świadomie w swoich tekstach. Nie jest sto styl oldskulowy, który bazuje na absolutnym imperatywie szczerości – Que może nawijać o sobie, ale odbiorca nigdy nie ma pewności, jaka część jego tekstów to prawda, jaka zaś jest kreacją.

Jak Quebonafide tworzy teksty?

Nawija tak, jak mu się podoba. To znaczy – za nic ma utarte schematy. Gdy nawiązuje do psychologii, wykręca ją na swoją modłę. Odnosi się do popkulturowych skojarzeń i podaje w zupełnie innym, nowatorskim wymiarze. Jest to raper, który czyta, nie tylko rzuca słowa na wiatr, czyniąc przy tym, jak to w wartkiej i żywej mowie bywa, językowe babole.

To bardzo precyzyjny twórca, u którego każdy wers, nawiązanie czy porównanie jest gruntownie przemyślane. Właśnie dlatego jego twórczość wyróżnia się na tle innych mu podobnych raperów. Story telling? Proszę bardzo! Fikcjonalizowana biografia? Czemu nie!

Jest to twórca, można rzec, który żadnych sztuczek językowych i kulturowych się nie boi. Żongluje muzyką i słowem. Bawi się swoim życiorysem, a przy tym ma niezłą radochę, nawet wtedy, gdy kreuje się na smutasa. Warto go słuchać, analizować to, co mówi i nie wierzyć mu nigdy na słowo. Sprawdzaj karty, którymi gra Quebo, bo inaczej cię ogra, drogi słuchaczu. Lubisz dobrą muzykę i teksty? Sprawdź Quebonafide i jego ROMANTIC PSYCHO!

/wpis sponsorowany

Słodycze z zagranicy - najlepsze przekąski na każdą imprezę!
Prezenty z klocków dla małych i dorosłych kobiet!