Ryby jako pierwsze zwierzęta na Ziemi zaczęły kopulować – informują naukowcy za pośrednictwem serwisu Discovery News.

Odkrywcami kopulacji były ryby pancerne z rodzaju Materpiscis. Świadczą o tym skamieniałości tych rekinopodobnych ryb sprzed 380 mln lat, znalezione w zachodniej Australii, w formacji skalnej Gogo.Zdaniem naukowców, akt kopulacji mógł pojawić się już w okresie dewońskim ok. 400-410 mln lat temu.

U Materpiscis pewien narząd przybiera kształt anatomiczny, który może świadczyć o kopulowaniu. Tym narządem są szczęki. “Szczęki nie wykształciły się do zdobywania pożywienia, ale dla ułatwienia kopulacji – wyjaśnia John Long z Natural History Museum of Los Angeles County. – U wielu rekinów służą one do przytrzymywania płetw grzebietowych samic, dzięki czemu kopulacja może się odbyć”.

Skamieniałość Materpiscis (co znaczy “Matka-ryba” – PAP)) odkryto kilka lat temu. W materiale kopalnym zachował się ślad zarodka przytwierdzonego pępowiną do ciała matki. Jest to zarazem najstarsza skamieniałość dokumentująca wydanie na świat potomka przez poród, a nie składanie jaj.

“Nasze badania dowodzą, że podczas kopulacji ryb pancernych samiec wprowadzał do ciała samicy rodzaj wyrostka, będącego częścią płetwy brzusznej, w celu złożenia nasienia” – wyjaśnia Long.

Zdaniem naukowców, prawdopodobnie te same geny odpowiadają za tworzenie się naszych kończyn, płetw brzusznych u ryb, jak i za wytworzenie się narządów rozrodczych.

Wyniki badań zostały przedstawione podczas spotkania Society of Vertebrate Paleontology w Pittsburghu.

źródło: PAP – Nauka w Polsce
KRX

Dlaczego powinniśmy myć ręce?
Elektroniczne ubrania w naszych szafach