Sztuka otacza nas zewsząd – oglądamy obrazy, rzeźby, czytamy książki, słuchamy muzyki. Wielu z nas marzy się zostanie artystą! Widzimy siebie na przykład z ołówkiem czy z pędzlem w dłoni z wielobarwną paletą wymieszanych farb. Kim jest artysta? Za artystę uważamy jest człowiek natchniony i niezwykle wrażliwy, którego zainteresowania odbiegają od zainteresowań zwykłych, szarych ludzi. Taki człowiek patrzy na świat przez pryzmat swoich emocji, a następnie tę rzeczywistość ukazuje na swój sposób, wyrażając w dziełach swój subiektywny punkt widzenia. Swoje emocje przelewa na płótno, na partyturę, na papier tworząc niejednokrotnie abstrakcyjne kompozycje, zamyka je w poezji czy muzyce, fotografuje, pisze piękne wiersze, poematy. Dostrzega przeróżne znaki, gesty, słowa, na które przeciętny człowiek nie zwraca uwagi. Człowiek ten ma dar, którym potrafi zachwycać siebie i innych, stara się go wykorzystać najlepiej jak potrafi w swojej dziedzinie. Czy artystą się jest od urodzenia, czy można nim zostać na każdym etapie życia? Czy tę umiejętność posiada się “we krwi”, czy można się tego nauczyć? Jeśli można się tego nauczyć – np rysować, malować -to czy można to zrobić samemu czy istnieją miejsca, gdzie można to zrobić pod czyimś fachowym okiem? Czy potrzebny jest do tego jakiś specjalny talent, czy niekoniecznie? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Nauka rysowania krok po kroku- od czego zacząć

jak nauczyć się rysować

  • Wiedza – skoro odkryliśmy już w sobie artystę i chcemy pokazać to całemu światu, to musimy określić, w jakiej dziedzinie chcemy tworzyć. Jeśli chcemy nauczyć się rysować, to warto zaznajomić się z podstawowymi narzędziami, które będą nam potrzebne, czyli bogatą gamą ołówków, pędzli, węgla, kredek czy farb. Warto też poznać podłoże, na którym chcemy rysować czy malować – czy to będzie papier, płótno, drewno czy coś zupełnie innego – warto poznać jego walory, strukturę, fakturę. Zdobywajmy informacje o nowych artykułach – farbach, werniksach itp. Wiedza to też zasady kompozycji, światło, przestrzeń, perspektywa – takich pojęć jest sporo i warto je poznać.
  • Technika – jaką techniką chcemy się posługiwać? Mamy tu do wyboru wiele technik, jak chociażby ołówek, pastele, akwarela, akryl, olej, gwasz czy techniki mieszane. Tu też powinniśmy poznać walory każdej z technik i efekt końcowy, czyli i tu potrzebna jest odpowiednia wiedza. O wszelkich technikach możesz przeczytać w książkach, w internecie i stamtąd możesz czerpać wiedzę. Możesz też oglądać filmiki, tutoriale – dzięki temu zdobędziesz w ten sposób podstawy.
  • Gatunek – co nas najbardziej fascynuje, co chcemy przelać na papier czy płótno? Co chcemy rysować – czy to będzie pejzaż, portret, martwa natura, czy krajobrazy, czy akt, czy rysunki batalistyczne, marynistyczne, fantastyczne, religijne, czy abstrakcyjne?
  • Talent – czy musimy mieć wyjątkowy? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, gdyż można go posiadać i zarówno niekoniecznie musimy go mieć. Są tacy, którzy rodzą się z jakimś określonym talentem i w miarę rozwoju ciągle go rozwijają. Ale są i tacy, którzy nie mają pojęcia, że takowy posiadają- czasem odkrywają go przypadkowo. Ale są i tacy, którzy chcą się nauczyć np. rysować i zdobywają wiedzę, biorą do ręki ołówek i rysują – tak też rodzi się talent!
  • Czas, energia, zapał i wytrwałość- bierzemy do ręki ołówek i rysujemy, rysujemy, rysujemy…. poznajemy, jak można rysować, jakie to daje linie, jak układać linie na papierze by uzyskać pożądany efekt. Tu nie ma drogi na skróty – im więcej rysujemy, tym bardziej doskonalimy swój artystyczny warsztat. Potrzeba wielu mozolnych godzin i to codziennie, potrzeba wielu rysunków, czasem zepsutych, byśmy lepiej poznali swoje możliwości. Tak więc ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia i wiele godzin pracy. Najważniejsza jest systematyczna praca i ciągły trening – trening czyni mistrza! Rysuj mywszędzie – w parku, na spacerze – ćwiczmy codziennie i rozwijajmy swoje umiejętności.
  • Zacznij od prostych rzeczy – na początku naukę zacznijmy od najprostszych rzeczy -nie ma się co od razu rzucać na głęboką wodę. Skomplikowane kompozycje na samym początku mogą nas zniechęcić. Proste kompozycje sprawią, że szybko będziemy robić postępy i zdobędziemy umiejętności takie jak kompozycja, perspektywa, światłocień. Najważniejsze jest to, żebyśmy czerpali z tego przyjemność i za każdym razem wznosili się na coraz wyższy poziom. Zacznijmy rysowanie od najprostszych rzeczy!
  • Eksperymentuj i twórz – nie bójmy się eksperymentować, nieustannie szukajmy, jeśli chcemy dokopać się do swojego unikalnego talentu. Najważniejsze, to mieć w sobie ciekawość na nowe doświadczenia.
  • Ucz się na błędach – błędy to element nauki. Bardzo cenny, bo pozwalający zdobyć jeszcze więcej wiedzy. Nie pozwólmy, aby porażki nas demotywowały – niech będą motorem napędowym poprawiania umiejętności. Wielu artystów rozpoczyna swoją przygodę ze światem rysunku w pośpiechu, ogromną energią, ale i słomianym zapałem, który wygasa zdecydowanie za szybko. Nauka rysunku to nie jest sprint, a maraton, do którego należy się rzetelnie przygotować.

A może szkoła rysunku- czy to dobre rozwiązanie

kurs rysunku

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz poszukać odpowiedniej szkoły, kursu żeby nauczyć się rysować, malować – możesz po prostu skorzystać z doświadczenia profesjonalistów. Jest wiele szkół nauki rysunku, które organizują kurs rysunku, malarstwa, rzeźby – wystarczy tylko się rozejrzeć i wybrać odpowiednią jak np. ta: https://www.crea-szkola.pl/ , by pod okiem doświadczonych artystów nauczyć się rysować.

Szkolenia takie organizowane są do wszystkich bez względu na wiek, profesję i umiejętności, nie ważne też na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy -czy dopiero odkrywamy swój twórczy potencjał czy chcemy poznać nowe techniki i udoskonalić swój warsztat, doskonalić się w rysunku.

Nauka rysunku pod okiem fachowca to najlepsze rozwiązanie, gdyż w ten sposób na bieżąco będziemy zaznajamiani z tajnikami perspektywy, rysowaniem postaci, będziemy potrafili narysować praktycznie wszystko no i oczywiście zdobędziemy wiedzę teoretyczną – to prosty i skuteczny sposób, jak poznać rysunek i jego tajniki.

Poza tym praca w grupie na wspólnym rysowaniu daje wiele doświadczeń, inne spojrzenie – każdy artysta widzi świat nieco inaczej. Każdy uczestnik posiada też swoją indywidualną osobowość.  Osobowość jest kreowana wtedy, kiedy autentyczne przeżycia artysty stają się materią jego twórczości -istnieje możliwość poznania go jako realnego człowieka. Osobowość wyznacza indywidualność, często rozpoznawalną w jego dziele.

Pracując w grupie dowiemy się też, czy chcemy być artystą, który tworzy unikalne dzieła czy odtwórcą, który powiela i naśladuje prace innych. Czas spędzony w grupie innych artystów na wspólnej pracy jest wręcz bezcenny! Poza tym uczestnicząc w kursie rysunku uzyskamy od razu korektę błędów, co znacznie przyspieszy czas do upragnionego mistrzostwa.

Grupa ćwiczeniowa to też pierwsza grupa odbiorców – to tu poznamy pierwsze opinie na temat naszej pracy i odpowiedź dla siebie, czy będziemy w przyszłości tworzyć dzieła tylko i wyłącznie do szuflady, czy zechcemy je pokazać światu.

Jeśli uczymy się rysowania sami to często stale powielamy te same błędy, utrwalamy w sobie nieprawidłową technikę, a to po dłuższym czasie niezwykle trudno ją wyeliminować. Potrzebna będzie odrobina samokrytyki, która umożliwi realną ocenę własnych prac i postępów. Ale jeszcze ważniejsza będzie opinia kogoś z zewnątrz, najlepiej profesjonalisty. Szkoła rysunku to miejsce, w którym uzyskamy fachową pomoc. Każdą z prac zobaczy nauczyciel, który zwróci uwagę na błędy i powie, jak je poprawić. Dzięki temu od początku będziemy kształtować prawidłowe nawyki.

Nie traćmy więc czasu na samodzielną naukę. Owszem samodzielnie możemy pogłębiać wiedzę, ale najpierw zdobądźmy solidne podstawy, doświadczenie, by potem samemu zgłębiać temat.

Podsumowanie

Jak nauczyć się rysować? Odpowiedź jest bardzo prosta, choć niełatwa:

  • obserwuj;
  • szukaj nowych, niebanalnych rozwiązań;
  • bądź indywidualistą;
  • bądź ciekawy świata;
  • uwierz w siebie i swoje umiejętności;
  • zdobywaj nieustannie wiedzę i doświadczenie;
  • ćwicz, ćwicz, ćwicz;
  • kreuj swój unikalny świat!

Tylko tyle i aż tyle…

Co kupić w prezencie na parapetówkę? Przykładowe propozycje
Matematyka (nie) taka straszna!