W Polsce wiele młodych osób po zakończeniu edukacji w liceum czy technikum zastanawia się nad wyborem nie tylko kierunku studiów, ale też trybu studiowania. Coraz więcej absolwentów decyduje się na studia niestacjonarne, a nie stacjonarne, gdyż dzięki temu mają więcej czasu na wszechstronny rozwój. Czy warto wybrać właśnie taki tryb kształcenia osobistego? Kto może zyskać na studiach w trybie zaocznym?

Dla kogo odpowiednim wyborem są studia niestacjonarne?

Decydując się na studia stacjonarne, tak naprawdę odkładamy na przyszłość zbieranie doświadczeń zawodowych, bo choć można korzystać z projektów studenckich, to jednak frekwencja jest konieczna, by móc zaliczyć dany przedmiot w ramach podjętych studiów. Do tego trudno wyobrażać sobie pracę zawodową i jednoczesne studiowanie stacjonarne, choć jest to możliwe w pewnym zakresie, to jednak niezwykle trudne do wykonania. Często po krótkiej próbie łączenia pracy zawodowej ze studiami trzeba na coś się zdecydować, bo jednak trudno znaleźć czas na to, by wykonywać rzetelnie swoje obowiązki zawodowe, mieć czas na sen i w dodatku jeszcze na naukę, której na studiach jest sporo od samego początku.

Studia niestacjonarne odbywające się w trybie weekendowym to świetna propozycja dla osób, które chcą łączyć pracę zawodową ze studiami. W ten sposób można zarabiać na czesne, zwiększać swoje doświadczenie zawodowe, a jednocześnie mieć czas na rozwój naukowy. Jeżeli zatem sytuacja finansowa nie pozwala na skupienie się na studiach stacjonarnych, a w dalszej kolejności podjęcie pracy zarobkowej, to warto zdecydować się na studia niestacjonarne.

Są też takie kierunki, na które szczególnie trudno dostać się w trybie dziennym. Wtedy także rozwiązaniem może być złożenie papierów na studia zaoczne. Warto podkreślić, że wiele uczelni niepublicznych jest bardzo prestiżowych i organizuje dla studentów szerokie możliwości rozwoju zawodowego. W przypadku prawa może być to choćby udzielanie nieodpłatnych porad prawnych, w ramach których można zdobywać pierwsze prawnicze doświadczenie, ale i korzystanie z projektów, w ramach których mogą świadczyć pomoc prawną w kancelariach.

Jakie są korzyści z podjęcia studiów zaocznie?

Jakie są korzyści z podjęcia studiów zaocznie?

Warto podjąć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie studiując zaocznie, można jednocześnie realizować plan studiów na innym kierunku, zatem w krótszym czasie zdobyć wszechstronne, szersze wykształcenie. Studiując niestacjonarnie prawo czy administrację, można łączyć kierunek z innym, takim którym jest synergicznie powiązany w trybie dziennym. Wybierając z kolei tylko studia zaoczne zdobywa się tę samą wiedzę, poświęcając mniej czasu na przebywanie na zajęciach. Błędem jest myślenie, że studia niestacjonarne gorzej przygotują do wykonywania danego zawodu niż studia dzienne.

Jeszcze w trakcie studiów można podjąć pracę w kancelarii prawniczej, zdobywając pierwsze doświadczenia zawodowe i czerpiąc wiedzę od doświadczonych prawników. Warto zatem wybrać studia prawnicze na EWSPA. Te same korzyści dotyczą wielu innych kierunków studiów. Warto jeszcze zwrócić uwagę na możliwość uczestnictwa w wykładach zdalnie, a nawet zdalnego zdawania egzaminów. To kolejne argumenty przemawiające za studiami niestacjonarnymi, choć oczywiście trzeba sprawdzić czy dana uczelnia oferuje możliwość studiowania online.

Studia zaoczne to świetny wybór zarówno dla osób niezwykle ambitnych, które chcą łączyć studiowanie dwóch kierunków jednocześnie, jak i dla tych, które chcą pracować zawodowo i studiować. Wysoki poziom kształcenia i lepsze perspektywy zawodowe powinny być dodatkową zachętą.

iPhone 15 a iPhone 14 - różnice
Neony LED - modny akcent w nowoczesnych wnętrzach