Pociągi, którymi podróżujemy powinny być szybkie, bezpieczne, zadbane i przyjazne. Wówczas każdy z nas przemierzając wiele kilometrów z jednego miejsca do drugiego nie będzie czuł się niekomfortowo. Warto o tym pamiętać.

Jak wam się podoba dziś jazda pociągiem w naszym kraju ?
Jesteście zadowoleni z polskich przewozników ?
Z tego co wam proponują ?

A może chcielibyście żeby jakość usług przewożniczych w Polsce się poprawiła i w dużym stopniu była taka jak u naszych sąsiadów z Europy Zachodniej tj. Niemcy, Francja, Włochy czy Wielka Brytania. A przynajmniej do nich się powoli zbliżała.

Tam pociągi są znacznie szybsze od naszych. Bowiem ich prędkość wynosi ok. 320 km/h. Warunki w jakich jeżdzą podróżni również są bardziej komfortowe niż u nas.

Prawda, że wówczas było by super pojechać takim pociągiem ? Choćby po to, by zobaczyć jak się żyje zachodnim europejczykom.

A żyje się znacznie lepiej niż nam.

Ale to trochę nierealne. Przynajmniej dzisiaj. W końcu wszystko to kosztuje wiele pracy, pieniędzy i nowych rozwiązań. A nas przynajmniej na chwilę obecną na to niestać.

Zgadzacie się ze mną ? A może macie inne zdanie na ten temat.

Jednak przyjemnie jest czasem sobie pomarzyć. Pomyśleć co by było gdyby…Ale zanim u nas stanie się cud technologiczny i wybudują nowe tory i zakupią nowoczesniejsze pociągi minie sporo czasu.

Sam tak naprawdę niewiem ile będziemy czekać na nowe koleje. Ale myślę, że warto być cierpliwym i w końcu kiedyś się obudzimy w lepszej rzeczywistości czyli takiej z XXI wieku.

Gdzie po torach będą mkneły z wielką prędkością pociągi.
A my będziemy zadowoleni z kolei i tego z tego wszystkiego co ona nam proponuje.

Tymczasem skupmy się na tym jak dziś funkcjonuje nasza kolej, jakimi pociagami dysponuje, jaki w nich jest komfort jazdy, czy sa czyste i bezpieczne itp.

Jak według Was przedstawia się sytuacja kolei w Polsce ? Jest dobrze. Czy może mogłoby być lepiej ?

Nie bedę skupiał się na pociągach pośpiesznych, czy ekspresowych. Bo te jeżdzą w miarę przyzwocie. Komfort jazdy też w nich jest na dobrym poziomie. Tak przynajmniej ja uważam.

W końcu kilka razy zdarzało mi się podróżować tymi pociągami. I jestem z nich zadowolony.

Ja raczej poruszę temat pociagów osobowych. Bo tymi czesto obecnie jeżdzę z domu do pracy. I jestem rozczarowany tym co widzę.

Według mnie koleje te mogły by funkcjonować o wiele lepiej. Głównie jeśli chodzi o szybkość, komfort jazdy, jakość obsługi czy ceny biletów.

A wy jesteście zadowoleni z usług kolei ?

Raz, że pociagi osobowe się często spóżniają, stoją po kilka minut na stacjach żeby przepuścić inne pociągi. Zgadzacie się, że to parajoja. Że powinno być inaczej.

Dwa. Czystość nich jest nienajlepsza. Brudne okna, zabrudzone wagony, pomalowane składy.

Czy tak ma wyglądać współczesna kolej ? Według mnie tak być nie powinno. W końcu jesteśmy cywilizowanymi istotami i powinniśmy funkcjonować w cywilizowanym świecie.

Mam rację ?

Trzy. Bilety na pociągi są drogie. Biorąc pod uwagę, że wszystko idzie do góry, opłaty rosną. A nasze pensje stoją często w miejscu.

Cztery. Kontrola biletów też wymaga wiele do życzenia. Kontrolują zarówno pracownicy firm prywatnych, jak i pracownicy kolei.
Niekiedy bywają przy tym niegrzeczni i aroganncy.

To tylko niektóre z wad kolei. Według mnie chyba najważniejsze.
O których nie sposób nie wspomnieć.

Reasumując : Pociągi, którymi podróżujemy powinny być szybkie, bezpieczniejsze, czystsze, zadbane i przyjazne dla osób, które nimi jeżdzą. O tym zawsze powinny pamiętać firmy przewozowe.

Nie można pozwolić na to by jakość usług była na niskim poziomie lub by ulegała pogorszeniu. Bowiem to się na dłuższą metę kolejom nie będzie opłacać.

Ponieważ w wyniku takich zaniedbań i braku szacunku dla podróżnych. Ci ostatni mogą zmienić przewożnika i albo wybiorą inny rodzaj transportu albo skorzystają z usług konkurencji.
Co według mnie nie wróży dla kolei dobrze na przyszłość.

Zresztą czas pokaże jaką drogą i w jakim kierunku będzie podążać Polska kolej.

Ufam, że będzie to dobra droga i właściwy kierunek.

W końcu zarówno nam podróżnym, jak i firmom przewozowym zależy chyba na tym, by jakość usług była na wysokim poziomie.

Mam rację ?

Przygotował
Robert Monik

OD PEKINU DO PEKINU (część pierwsza)