Jak zabezpieczyć rower w mieście?
Jak zabezpieczyć rower w mieście?

Gdy zostawimy rower w mieście bez żadnego zabezpieczenia, wówczas ryzyko jego kradzieży jest bardzo wysokie. Jak zatem skutecznie ochronić swój rower w przestrzeni miejskiej?

Rower pozwala nam na uzyskanie dużej swobody – to szybki, wygodny, a także tani środek transportu, z którym możemy zadbać także o swoją kondycję. Nic więc dziwnego, że obecnie tak wiele osób decyduje się na korzystanie z rowerów – również w mieście.

Kiedy zamierzamy pojechać naszym rowerem do miasta i zostawić go przed sklepem, kawiarnią lub przed urzędem, pamiętajmy o tym, aby go odpowiednio zabezpieczyć. Nie lekceważmy zagrożenia, nawet jeśli chcemy pozostawić rower na zewnątrz tylko na kilka minut!

Zatem, o czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Oto nasze porady!

Zakup dobre zapięcie rowerowe

Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o zakupieniu odpowiedniego zapięcia rowerowego. Dzisiaj w sprzedaży możemy znaleźć pełną gamę takich produktów. Co warto wybrać?

Najmniej zapłacimy za linki. To zabezpieczenia, które składają się z metalowej linki o mniejszej lub większej grubości, która zabezpieczona jest tworzywem sztucznym. Najczęściej zapinane są albo na kluczyk, albo posiadają zamek szyfrowy z cyframi.

Tanie linki, chociaż mogą dawać złudę dobrego zabezpieczenia, nie są jednak w stanie zabezpieczyć roweru tak dobrze, jak droższe zabezpieczenia. Wystarczą tylko odpowiednie narzędzia, aby w mig przeciąć linkę i zabrać rower ze stojaka.

Solidne zabezpieczenie roweru będzie zatem większym wydatkiem – na ten cel musimy przeznaczyć od około 200 złotych wzwyż. Do dyspozycji mamy grube łańcuchy rowerowe składające się z dużych ogniw trudnych do przecięcia. Także możemy wybrać U-Lock uznanej firmy, czyli sztywne zabezpieczenie w kształcie litery U.

Dużo pomocnych opinii na temat doboru odpowiedniego zapięcia rowerowego można znaleźć na forach rowerowych i na innych stronach WWW. Jeśli nie chcemy narazić się na utarte roweru, nie ryzykujmy i kupmy solidne zapięcie!

Jak dobrze przypiąć rower?

Samo dobre zabezpieczenie to dopiero połowa sukcesu. Powinniśmy także wiedzieć, w jaki sposób skutecznie przypiąć go do stojaka rowerowego albo innego elementu, na przykład ogrodzenia. Konstrukcje, do których chcemy przypiąć rower, powinny być stale połączone z gruntem.

Rower najlepiej przypiąć za jego ramę oraz za tylne koło – dzięki temu możemy dobrze zabezpieczyć rower przed kradzieżą.

Rower nie może być zapięty tylko za:

  • łańcuch
  • szprychy
  • przednie koło
  • rurę siodła
  • linki
  • inne łatwe do urwania albo odkręcenia elementy

Zwrócimy także uwagę na jakość stojaka rowerowego – powinien być stabilny, trwały, nie powinien być skorodowany. Także powinien być on stale związany z gruntem, czyli powinien być przytwierdzony do niego kotwami.

Warto korzystać z rowerów typu bramka, które pozwalają na łatwe przypięcie całego roweru do konstrukcji. Stojaki przytrzymujące tylko koło mogą wymagać dłuższego zapięcia, aby objąć zarówno koło, jak i ramę.

Parkuj rower w ruchliwych miejscach

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą, pamiętajmy o tym, że lepiej pozostawić go w ruchliwym miejscu niż w ciemnym, odludnym zaułku. Gdy mamy taką możliwość, zaparkujmy rower w miejscu, w które możemy kontrolować, na przykład z wnętrza kawiarni albo sklepu.

Zatem jeśli chcemy zabezpieczyć rower przed kradzieżą, musimy mieć zarówno dobre zapięcie rowerowe, jak również musimy wiedzieć, jak wykorzystać je tak, żeby rzeczywiście mogło ochronić nasz sprzęt przed złodziejami.

Artykuł powstał we współpracy z firmą KAR STAL – producentowi stojaków rowerowych wykonanych z solidnych materiałów gwarantujących wysoką ochronę dla przypiętych do nich rowerów 🙂

Modny plecak młodzieżowy - jaki wybrać?
Nie tylko czytanie - książek możesz również posłuchać