Jeżeli potrzebujesz dodatkowej gotówki, sposobem na jej zarobienie może być praca sezonowa nad morzem lub w miejscu zamieszkania. Nie jesteś pewien, jak szukać tymczasowego zatrudnienia i jakie masz możliwości, będąc osobą niepełnoletnią? Sprawdź najważniejsze informacje.

Jak szukać pracy sezonowej, jeśli nie mam jeszcze 18 lat?

Wiek zazwyczaj nie stanowi przeszkody w szukaniu pracy, a przedsiębiorcy ochoczo zatrudniają młodych pracowników. Wystarczy spełnić określone warunki, które opisano np. tutaj: https://www.gowork.pl/poradnik/prawo-pracy/praca-dla-nieletnich-czy-osoba-niepelnoletnia-moze-zostac-zatrudniona/.

Znalezienie ciekawej sezonowej pracy dla nieletnich nie stanowi problemu, jeśli wiesz, jak szukać. Możliwości jest co najmniej kilka. Możesz sprawdzać oferty pracy pojawiające się na łamach największych serwisów pracy oraz portali ogłoszeniowych. Wielu przedsiębiorców zamieszcza informacje o tym, że poszukują pracowników, na lokalnych portalach, a także w mediach społecznościowych.

Warto również porozmawiać z rodziną lub przyjaciółmi – być może ktoś z Twojego otoczenia będzie w stanie pokierować Cię bezpośrednio do przedsiębiorcy, który poszukuje pracownika sezonowego. Dobrym pomysłem jest bezpośrednie zgłoszenie się do jednego z zakładów pracy. Możesz także udać się do agencji pracy lub Ochotniczego Hufca Pracy. Jeżeli nie uda Ci się znaleźć zatrudnienia w miejscu zamieszkania, możesz rozważyć podjęcie zatrudnienia w innym mieście, a także w kurorcie turystycznym, np. w górach czy nad morzem.

Dla kogo praca sezonowa nad morzem?

Dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi cieszy się praca nad morzem. Ci, którzy się na nią decydują, argumentują to faktem, że po skończeniu pracy można na co dzień opalać się na plaży i relaksować, słuchając szumu fal. Ponadto kelnerzy lub sprzedawcy, którzy pracują w turystycznych, nadmorskich miejscowościach, zazwyczaj mogą liczyć na stosunkowo wysokie napiwki.

Praca nad morzem może się okazać dobrym pomysłem. Ma ona sporo plusów. Wśród nich warto wymienić nie tylko możliwość relaksu na plaży, ale i wspomniane już, najczęściej wyższe niż w innych regionach napiwki i/lub zarobki. Miej jednak świadomość, że decydując się na zatrudnienie sezonowe nad morzem, najprawdopodobniej będziesz mieć więcej pracy niż w mniej obleganych miejscach – szczególnie wtedy, gdy zamierzasz wyjechać podczas wakacji, w szczycie sezonu turystycznego.

Wyjazd do pracy z zakwaterowaniem: czy warto?

Na pracę sezonową z zakwaterowaniem najczęściej decydują się osoby z małych miast, które w wyjeździe do turystycznych regionów upatrują możliwość wyższego zarobku. Tego rodzaju zatrudnienie ma sporo plusów – daje ono bowiem możliwość połączenia pracy z poznawaniem i zwiedzaniem nowych miejsc, namiastkę niezależności. Połączenie wakacji z pracą ma wielu zwolenników.

Należy jednak pamiętać, żeby dobrze sprawdzić daną ofertę – powinieneś upewnić się, że Twój przyszły pracodawca rzeczywiście jest kimś godnym zaufania, a także poznać warunki mieszkaniowe, w których przyjdzie Ci przebywać przez kolejne tygodnie. Przelicz również, ile będziesz w stanie zarobić po odliczeniu opłat za noclegi – choć w większości przypadków opłaca się zdecydować na pracę sezonową z zakwaterowaniem, niekiedy okazuje się, że dużo tańszym rozwiązaniem będzie podjęcie tymczasowego zatrudnienia i samodzielne wynajęcie pokoju lub miejsca w hotelu pracowniczym.

Praca sezonowa dla osób niepełnoletnich: możliwości

Choć praca sezonowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów, nie we wszystkich branżach uda Ci się ją znaleźć. Jakich ofert szukać? Najczęściej zatrudnienie możesz znaleźć jako:

  • kasjer/sprzedawca w sklepach spożywczych czy stoiskach z pamiątkami,
  • pracownik recepcji,
  • pracownik sprzątający,
  • opiekunka do dzieci,
  • magazynier,
  • kelner/barman.

Zdarza się, że tymczasowych pracowników poszukuje się także np. w centrach rozrywki dla dzieci, przy obsłudze różnego rodzaju atrakcji, w kasach popularnych obiektów turystycznych, przy wykładaniu towaru. Możesz również znaleźć zatrudnienie np. przy zbiorach owoców lub warzyw. Pomysłów na pracę sezonową dla nieletnich jest całkiem sporo – każdy może wybrać coś dla siebie. Pamiętaj jednak, by dokładnie sprawdzić interesującą Cię ofertę przed przyjęciem jej.

Pozwól zabłysnąć swojemu pokojowi gier dzięki trzem myszom Surefire
Zeszyty ekipy – gdzie kupić?