Książki dla młodzieży to pozycje przede wszystkim dla czytelników w wieku szkolnym i w okresie dojrzewania. W związku z tym odbiorcy w tego typu literaturze najczęściej poszukują silnych emocji i wciągających przygód. Jednocześnie autorzy zdają sobie sprawę z tego, że literatura młodzieżowa powinna poruszać problemy i kwestie bliskie każdemu nastolatkowi, w którego życiu przecież tak wiele się dzieje – poszukiwanie własnej tożsamości, bunt czy pierwsza miłość. Po jakie młodzieżowe książki warto zatem sięgnąć?

Top 5 książek dla młodzieży

Szukasz historii, które wywołują wiele emocji, a jednocześnie niosą za sobą dużo wartościowych treści? Nie od dziś wiadomo, że książki nie tylko bawią, ale także uczą, poszerzają horyzonty i kształtują osobowość. Najlepszym przykładem na to są popularne książki dla młodzieży. Oto top 5 młodzieżówek, po które warto sięgnąć!

1. „W pułapce myśli. Dla nastolatków. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem”

Tytuł ten to źródło rzetelnej i przekazanej w przystępny sposób wiedzy, która jest nieoceniona szczególnie w okresie dojrzewania. Autorzy podrzucają czytelnikom proste i skuteczne rady oraz wskazówki, jak poradzić sobie w tym trudnym czasie. Dzięki temu nastolatkowie zyskują większą świadomość zachodzących w nich zmian oraz zyskują praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem, lękiem czy niepewnością i depresją, które często towarzyszą im na tym etapie życia.

Książki dla młodzieży - TOP 5, po które warto sięgnąć

2. „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”

Książka ta w błyskawicznym tempie stała się międzynarodowym hitem i jest pozycją obowiązkową w domowej biblioteczce każdego miłośnika geografii. Dzięki tej publikacji wyruszysz w niezwykłą podróż po całym świecie, poznając bliżej faunę i florę poszczególnych regionów i krajów, a także poczytasz o odległych kulturach i egzotycznych przysmakach. Tytuł ten znacząco podniesie twoją wiedzę z zakresu geografii.

3. „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?”

W tej książce autor porusza wiele istotnych problemów, z jakimi zmaga się współczesna młodzież. Nie zabraknie tu takich kwestii jak uzależnienie, niska samoocena czy stany depresyjne. Twórca krok po kroku prowadzi czytelnika przez świat naukowych badań i analiz prawdziwych sytuacji po to, by dać odbiorcy narzędzia do rozwiązywania poszczególnych problemów oraz podpowiada, jak złagodzić ich skutki.

4. Trylogia „Igrzyska Śmierci”

Książki amerykańskiej pisarki to połączenie powieści przygodowej z fantasy. Historia szybko stała się hitem i zainteresował się nią nawet świat filmu, dzięki czemu cała trylogia doczekała się ekranizacji. Opowieść o lasach głównej bohaterki, Katniss Everdeen, która musi walczyć o przetrwanie w morderczym turnieju, wciągnie cię na długie godziny i niejednokrotnie zaskoczy zwrotami akcji.

5. „Hurt Comfort”

Dobrze wykreowane postacie, duża dawka humoru i tematy, które dziś są na czasie nie tylko w młodzieżowym świecie. Autorka nie boi się tu poruszać ważnych kwestii, takich jak zaburzenia psychiczne czy realia młodzieży LGBTQ+. To historia o miłości i nierzadko trudnych relacjach oraz o tym, jak radzić sobie w świecie, w którym oczekiwania innych bywają przytłaczające.

Książki dla młodzieży to doskonały wybór dla każdego, kto poszukuje historii bliskich nastoletnim sercom i młodzieżowym problemom. Przekonaj się już dziś, jak wiele porywających opowieści czy poradników znajdziesz wśród literatury Young Adult.

6 zegarków na prezent dla dziecka i nastolatka
Perfumy dla młodych mężczyzn