Wśród najchętniej czytanych lektur szkolnych od lat znajdują się kultowe pozycje Henryka Sienkiewicza, Astrid Lindgren, Jana Brzechwy czy Aleksandra Kamińskiego. Jednak różne pokolenia w konkretnych latach cenią sobie zupełnie inne książki. Nie bez znaczenia są także zmiany kanonu lektur, do którego wchodzą ciekawe i bardziej popularne wśród młodzieży publikacje. Oto najchętniej czytane lektury w roku szkolnym 2021/2022 według Virtualo.

Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński

Pod kątem sprzedaży jedną z najchętniej czytanych lektur są Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. To lektura obowiązkowa w szkole podstawowej, w klasach 7–8. Publikacja jest swego rodzaju   pamiętnikiem, w którym przedstawione są niezwykle ważne dla Polski wydarzenia historyczne – lata 30. XX wieku i okres okupacji niemieckiej.  Głównymi bohaterami są Zośka – Tadeusz Zawadzki, Alek – Aleksy Dawidowski i Rudy – Jan Bytnar. Młodzieńcy, którzy w kryzysowej dla ojczyzny sytuacji nie bali się chwycić za broń i ruszyć do walki. Kamiński przedstawia czytelnikom nie tylko kawałek polskiej historii, ale również godne podziwu postawy, jak braterstwo, patriotyzm i odwaga.

Mitologia – Jan Parandowski

Mitologia Jana Parandowskiego znajduje się wśród najczęściej kupowanych licealnych lektur szkolnych z dwóch powodów. Po pierwsze polski pisarz w bardzo przystępny i interesujący sposób przedstawia mity bogów i herosów. Po drugie mity te często pojawiają się na egzaminach maturalnych – nie tylko z języka polskiego. Zadania z tego zakresu mogą znaleźć się na egzaminie z WOS-u, historii czy historii sztuki. Parandowski pozostawił po sobie pierwszorzędny zbiór, napisany piękną polszczyzną, dzięki czemu mity o Syzyfie, Edypie, Orfeuszu i Eurydyce czy Prometeuszu czyta się jeszcze przyjemniej. Te historie warto znać nie tylko ze względu na wyniki maturalne, ale także zawarte w nich morały i uniwersalne prawdy, które można odnieść do współczesnego życia.

Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa

Akademia Pana Kleksa to lektura obowiązkowa w szkole podstawowej, w klasach 4–6. Wśród wielu rodziców uczniów książka może przywołać dziecięce wspomnienia. Jan Brzechwa napisał wspaniałe opowiadanie, które znają całe pokolenia. To historia pełna magii, humoru i mądrości. Mimo swej ponad 70-letniej tradycji wciąż trafia do dzieci i potrafi je zachwycić. W dużej mierze to zasługa głównego bohatera – niesfornego 12-letniego ucznia, Adasia Niezgódki, którego rodzice posyłają do Akademii Pana Kleksa. Tam chłopca i jego przyjaciół spotykają niezwykłe przygody, które można śledzić, słuchając audiobooka Akademia Pana Kleksa, czytanego przez Piotra Fronczewskiego.

Hobbit, czyli tam i z powrotem – J.R.R. Tolkien

Fantasy to wśród młodzieży szczególnie popularny gatunek literacki. Nic więc dziwnego, że gdy Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkiena znalazł się na liście obowiązkowych lektur szkolnych, wielu uczniów się ucieszyło. Władcę Pierścieni w dłoniach młodych czytelników można było zauważyć znacznie częściej niż klasyczne polskie powieści. Poza tym Śródziemie i bohaterowie książek na początku lat 2000, tuż po pierwszych ekranizacjach powieści w reżyserii Petera Jacksona, stały się ikoną popkultury. Nie zmienia to jednak faktu, że to książka jest największym arcydziełem. J.R.R. Tolkien niezwykle barwnie i skrupulatnie przedstawia wyjątkowy świat i ciekawe wydarzenia, za którymi kryją się głębszy sens i liczne analogie do współczesności.

Quo Vadis – Henryk Sienkiewicz

Quo Vadis Henryka Sienkiewicza przetłumaczono na ponad 50 języków i wydano w 70 krajach. Nim w szkołach przystąpi się do czytania lektury, najpierw omawiany jest jej ogromny sukces i podkreślany jest fakt, iż właśnie ta powieść w dużej mierze przyczyniła się do uhonorowania Sienkiewicza Nagrodą Nobla. Licząca ponad 400 stron lektura z 1896 roku, traktująca o chrześcijaństwie i kulturze antycznej, może z pozoru nie być dla uczniów tak atrakcyjna jak wspomniany przed chwilą Hobbit… Niemniej wątki z tej książki często pojawiają się na egzaminach maturalnych, a czasami tematyki tej może dotyczyć najwyżej punktowane zadanie otwarte. W powieści znajduje się wiele interesujących wątków historycznych, a także wiele uniwersalnych przesłań. Dlatego warto zapoznać się z Quo Vadis. Współcześni licealiści chętniej obcują z literaturą w formie elektronicznej. Z katalogu Virtualo można pobrać Quo Vadis zarówno w formie e-booka, jak i audiobooka.

Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren

Do najchętniej czytanych książek w szkole podstawowej w klasach 1–3 zalicza się lektura Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren. To historia 7 dzieci, mieszkających w małej wiosce. Ich życie upływa na zabawie, szaleńczych wybrykach i młodzieńczych troskach. Codzienność 7 przyjaciół Lindgren kreuje w taki sposób, że mali czytelnicy błyskawicznie mogą się z nią utożsamić. Razem z głównymi bohaterami uczą się obcowania z przyrodą i zwierzętami, a także rozwijają swoją kreatywność i umiejętność współpracy, pomocy oraz zdrowej rywalizacji. Autorka doskonale przemyca w książce elementy wychowawcze, a w samych bohaterach – cechy świadczące o ich prawie do swobody, odkrywczości i zabawy. W księgarni online Virtualo Dzieci z Bullerbyn dostępne są w fenomenalnym wydaniu MP3 oficyny Jung-off-ska, czytane przez Edytę Jungowską. Opowiadanie wzbogacone jest muzyką i efektami dźwiękowymi. Dzięki temu audiobook jest jeszcze przyjemniejszy i ciekawszy w odbiorze.

Stary człowiek i morze Ernesta Hemingwaya

Stary człowiek i morze Ernesta Hemingwaya to lektura uzupełniająca w szkole podstawowej, w klasach 7–8. Wielu nauczycieli decyduje się ją omawiać z uczniami, gdyż zawarte jest w niej bardzo ważne przesłanie. Dotyczy ono ludzkich słabości, porażek i życiowego pecha, które spotykają właśnie głównego bohatera książki – starego rybaka Santiago. Mimo ciężkiej pracy na morzu, nie jest łatwo o obfity połów. Niemniej pewnego dnia wydaje się, iż szczęście do Santiago się uśmiecha, gdy na jego hak daje się złapać wielka ryba. Niestety chwilę później przyjdzie mężczyźnie stoczyć wyczerpującą walkę z rekinem, który zjada jego zdobycz. Zrezygnowany rybak wraca upokorzony do domu. Jednak rankiem czeka go niesamowita niespodzianka, która jest doskonałym dowodem na to, że bez względu na beznadziejność sytuacji warto mieć nadzieję do końca, wierzyć w siebie i nie odpuszczać. Czas pokaże, że to się opłaca.

W katalogu online Virtualo można odnaleźć e-booki oraz audiobooki nie tylko najchętniej czytanych lektur szkolnych. Posiadamy także te mniej lubiane i mniej znane książki – zarówno pozycje obowiązkowe, jak i uzupełniające. Poza tym bardzo przydatne dla uczniów mogą się okazać profesjonalne opracowania i streszczenia poszczególnych lektur, dzięki którym lepiej będą mogli przygotować się do lekcji, kartkówek, sprawdzianów oraz egzaminów.

Jak dorobić do kieszonkowego przed 18-nastką? Praca nieletnich za kasą.
Żadna przygoda nie będzie ci straszna z Casio G-Shock