Wiele osób, szczególnie tych, które nie korzystały nigdy ze wsparcia, jakie świadczy agencja pośrednictwa pracy, może zastanawiać się, kto jest pracodawcą w sytuacji, gdy skorzystają z jej pomocy podczas zatrudnienia. Wyjaśniamy, od czego to zależy.

Jak działają sprawdzone agencje pracy?

Na rynku działa wiele agencji pracy tymczasowej, które pomagają poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie. Różnią się one od siebie sposobem działania oraz obszarem, w którym wspierają zarówno przedsiębiorców, jak i samych pracowników. Jedną z nich jest KONO: firma, która od kilku lat pomaga pracodawcom i pracownikom spotkać się na ścieżce zatrudnienia.

Na jej przykładzie można pokazać, jak szeroka może być gama usług świadczonych przez agencję w obszarach HR i EB, a także czym różni się model zatrudniania pracowników przez taką organizację od tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku tradycyjnego szukania pracy.

Agencja ta specjalizuje się w obszarze outsourcingu pracowników z Ukrainy, rekrutacji pracowników tymczasowych, delegowaniu pracowników transgranicznych oraz rekrutacji specjalistów IT. Zobaczmy zatem, jakie istnieją modele zatrudnienia w przypadku współpracy z agencją pracy KONO.

Outsourcing pracowniczy, czyli wynajęcie pracownika 

Outsourcing pracowniczy staje się coraz popularniejszą formą współpracy pomiędzy agencją a firmą poszukującą specjalistów. W tym przypadku to właśnie taka firma, jak KONO.jobs staje się formalnym pracodawcą.

To ona jest odpowiedzialna za zawarcie umowy o pracę i regulowanie wszystkich aspektów związanych z zatrudnieniem, takich jak wynagrodzenie, ubezpieczenia społeczne, prowadzenie dokumentacji kadrowo‑płacowej, szkolenia BHP i badania.

Jeśli rozpatrzymy ofertę pod kątem czasu, na jaki możemy zostać przyjęci do pracy, to jest to zatrudnienie stałe lub tymczasowe. W tym pierwszym przypadku pracownik podpisuje umowę o pracę na czas nieokreślony. W drugim scenariuszu pracobiorca przeważnie zostaje wysłany do innej firmy lub klienta agencji pracy, aby tam wykonywać pracę przez określony czas lub w ramach konkretnego projektu.

Headhunting, czyli pozyskiwanie pracowników dla innych firm

Jedną z głównych funkcji agencji pracy jest dostarczanie pracowników innym firmom. Przedstawicielstwo otrzymuje zlecenie od klienta na dostarczenie określonej liczby pracowników o konkretnych kwalifikacjach.

Następnie agencja wybiera odpowiednich kandydatów ze swojej bazy danych i po przeprowadzeniu analizy dotyczącej wymagań, wysyła ich do klienta, który to podejmuje ostateczną decyzję o zatrudnieniu. W tym przypadku stosunek pracy następuje pomiędzy pracownikiem a firmą, która miała wakaty. Pośrednik otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę, chyba że umowa między stronami stanowi inaczej.

Dla pracowników ważne jest, aby przed zatrudnieniem przez agencję pracy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy o pracę, regulaminem oraz wszelkimi dodatkowymi dokumentami i porozumieniami, aby mieć pełną świadomość co do praw i obowiązków.

Dobre agencje pracy są w pełni transparentne i nie ukrywają nic przed pracownikami. Daje to poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i buduje zaufanie na linii pracownik ‒ agencja zatrudnienia.

Zawód tester oprogramowania - jak zdobyć wiedzę i umiejętności na kursie?
Zastanawiasz się nad karierą masażysty? Odkryj pasję i zawodowe możliwości w szkole policealnej GoWork